Tercet kancelarii w kredycie na koreańskie smartfony dla komórkowej sieci

276

Jak ustalił „Rynek prawniczy”, kancelarie Norton Rose Fulbright i koreańska Kim & Chang doradzały spółce P4, prowadzącej sieć telefonii komórkowej Play, przy uzyskaniu kredytu na zakup smartfonów firmy Samsung od Banco Santander, któremu doradzała kancelaria Allen & Overy.

W grudniu 2021 r. spółka P4 zawarła z Banco Santander umowę kredytu eksportowego na kwotę 464,4 mln zł, informując, iż pieniądze z niego wyda na częściowe finansowanie zakupów sprzętu elektronicznego w firmie Samsung Electronics Polska w latach 2021-2022. Kredyt będzie spłacany w ośmiu równych półrocznych ratach, po upływie rocznego okresu dostępności, a ostateczną datę spłaty ustalono na 22 grudnia 2026 r. Oprocentowany jest według stopy zmiennej opartej na stawce WIBOR plus marża. Integralną częścią umowy kredytowej jest polisa ubezpieczeniowa wystawiona  kredytodawcy przez oficjalną państwową agencję ubezpieczeń kredytów eksportowych Korea Trade Insurance Corporation.

Play to największy operator telefonii komórkowej w Polsce. Obsługuje 12,3 mln klientów. Ma w ofercie abonamentowej m.in. smartfony Samsung Galaxy różnych generacji.

W listopadzie 2020 r. firmę Play za 9,6 mld zł kupiła, m.in. od spółek miliarderów, islandzkiego Thora Björgólfssona i greckiego Panosa Germanosa, francuska firma telekomunikacyjna Iliad, której właścicielem  jest miliarder Xavier Niel, który posiada bezpośrednio i pośrednio ok. 71,02 proc. jej akcji.

Banco Santander to największy bank w Hiszpanii. W Polsce działają jego oddziały Santander Bank Polska i Santander Consumer Bank (jako filia niemieckiego oddziału BS).

„Rynek Prawniczy” ustalił, że spółce P4 doradzała kancelaria Norton Rose Fulbright, która podała na swojej witrynie internetowej, że obsługą kierował senior associate Krzysztof Gorzelak, wykonywali ją associate Przemysław Piasecki, counsel  Tomasz Rogalski – z zespołu bankowo-finansowego. Poinformowała też, że w zakresie prawa koreańskiego P4 doradzała największa tamtejsza kancelaria Kim & Chang, oraz że przy transakcji pracowały także prawniczki z firmy Play: dyrektor działu prawnego Klaudia Boczewska oraz Barbara Tekieli i Anna Kryńska-Górska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Banco Santander doradzała kancelaria Allen & Overy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl