Trio kancelarii w błyskawicznym megazakupie dwóch biurowież przez światowego władcę Internetu

1127
Kompleks The Warsaw HUB (fot.: Ghelamco)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała firmie Google Poland w zakupie dwóch biurowców trzybudynkowej budowli The Warsaw HUB od belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco, której doradzały kancelarie Dentons i Rymarz Zdort.

O transakcji poinformowano 7 marca 2022 r. Trzy dni później została sfinalizowana. W związku ze spełnieniem wszystkich warunków zawieszających strony podpisały przyrzeczoną umowę sprzedaży za 582,71 mln euro (równowartość ponad 2,8 mld zł). To największa pojedyncza transakcja biurowa w historii polskiego rynku nieruchomości.

The Warsaw HUB (Human Urban Business; dawniej Sienna Towers) to zespół trzech budynków stojących na jednej podstawie przy Rondzie Ignacego Daszyńskiego, w rejonie ulic Towarowej i Prostej, w dzielnicy Wola w Warszawie. Budowa kompleksu rozpoczęła się w grudniu 2015 r. (wartość inwestycji szacowano wtedy na ponad 1 mld zł), zakończyła w czerwcu 2020 r. Tworzą go dwa 130-metrowe biurowce o powierzchni 118 tys. mkw. ( w tym 75 tys. biurowej) oraz 86-metrowa eliptyczna wieża mieszcząca czterogwiazdkowy hotel Crowne Plaza i trzygwiazdkowy Holiday Inn Express, połączone komunikacyjnie wspólnym pięciokondygnacyjnym podium, oferującym także centrum konferencyjne, klub fitness oraz lokale handlowo-usługowe. Obiekt ma bezpośrednie podziemne połączenie z pobliską stacją metra oraz sześć poziomów podziemnych, w tym pięć parkingowych na tysiąc aut. Kompleks został oddany do użytku ponad rok temu.

Po sfinalizowaniu zakupu firma Google została właścicielem dwóch biurowych wieżowców, pasażu handlowego oraz podziemi, bez części hotelowej, którą wyłączono z transakcji. W październiku 2021 r. firma wynajęła ponad 20 tys. mkw. powierzchni na kilkunastu piętrach w jednym z nich na siedzibę swojego centrum rozwoju technologii chmurowych w Polsce. Biurowce są wynajęte w całości. Oprócz Google’a działają tam m.in. firmy Standard Chartered, Getin Noble Bank, Atradius, Cushman & Wakefield, Oracle, Huuuge Games.

Ghelamco to rodzinna belgijska grupa deweloperska. Wikipedia podaje, że przedsiębiorstwo zostało założone w 1985 r. Działa w Belgii jako deweloper mieszkaniowy, w Rosji i na Ukrainie – jako deweloper magazynowy, a w Polsce – głównie jako deweloper biurowy. Ghelamco Poland ma na koncie realizację ponad 20 inwestycji, w tym tak znaną jak kompleks Warsaw Spire.

Google to amerykański gigant informatyczny. Firmę założyli w 1998 r. Amerykanin Larry Page i Rosjanin Siergiej Brin, doktoranci Uniwersytetu Stanforda, którzy opracowali algorytm zastosowany w wyszukiwarce  internetowej, będącej jej najsłynniejszym produktem. W 2004 r. firma weszła na giełdę, co przyspieszyło jej ekspansję na rynku. Najbardziej znane jej produkty i platformy to poczta elektroniczna Gmail, przeglądarka Chrome i serwis YouTube. Google należy dziś do holdingu Alphabet Inc., który na całym świecie zatrudnia ok. 100 tys.  pracowników. W Polsce działa od 2005 r. jej warszawskie biuro regionalne, centra badawczo-rozwojowe w Warszawie i w Krakowie oraz centrum innowacji we Wrocławiu. Firma zatrudnia w Polsce ok. 1 tys. osób.

We wrześniu 2019 r. firma podpisała umowę o strategicznym partnerstwie z Operatorem Chmury Krajowej, dzięki czemu w 2021 r. Polsce powstał tzw. region Google Cloud, czyli centrum (hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów biznesowych z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oferujące moc obliczeniową i usługi przechowywania danych. Warszawskie centrum jest największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych Google w Europie. Firma zatrudnia obecnie w Polsce ponad 1 tys. osób, w tym ponad 600 programistów. Od ponad sześciu lat w Warszawie działa Campus Google for Startups, który wspiera młode firmy z regionu w ekspansji na globalne rynki.

– Naszym celem jest budowanie przyjaznych środowisku, dostępnych dla wszystkich, wpisujących się w tkankę miejską budynków. Taki jest właśnie The Warsaw HUB. Jesteśmy dumni z tego, że firma Google zdecydowała się na posiadanie w nim swojej siedziby i jednocześnie kupiła tę nieruchomość – skomentował Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

– Google działa w Polsce od ponad 15 lat i jesteśmy dumni, że możemy pogłębić nasze zaangażowanie w kraju inwestując w zakup kompleksu biurowego The Warsaw Hub. Nasza działalność w Polsce wykracza poza wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej, a obecnie koncentrujemy się na pomaganiu tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Będziemy wykorzystywać nasze zasoby i przestrzenie, by wesprzeć osoby dotknięte wojną w Ukrainie – stwierdziła Ruth Porat z zarządu firmy Google i będącego jej  właścicielem holdingu Alphabet.

– Współpraca i nasze częste kontakty z prezesem Google Sundarem Pichai’em zaowocowały kolejną inwestycją w Polsce. Dziękuję za jej potwierdzenie podczas naszej rozmowy sprzed kilku dni. Decyzja Google, realizowana w tak trudnych czasach, stanowi potwierdzenie dobrej kondycji i atrakcyjności naszej gospodarki. To nie tylko jednorazowy przykład inwestycji, ale przede wszystkim potwierdzenie trendu i strategicznej współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami. Kolejna w naszym kraju inwestycja Google potwierdza też istotne miejsce Polski na mapie rozwoju firm z obszaru nowych technologii – oświadczył premier Mateusz Morawiecki z okazji transakcji.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że w transakcji firmie Google doradzała kancelaria Baker McKenzie, która poinformowała, iż obsługą kierowały partnerki Weronika Guerquin-Koryzma i Katarzyna Kopczewska, a wykonywali ją Mateusz Cieślak, Michał Maj, Beata Krakowiak, Marlena Binkiewicz, Justyna Glinka, Paulina Pawłowska, Irmina Wolska, Marta Tomczak, Mikołaj Karniszewski, Mateusz Resztak, Alan Szalecki, Patrycja Cierlak, Izabela Puchalska. W zakresie prawa konkurencji doradzali partner  Marcin Trepka, Marta Banaś, Łucja Olszewska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że w transakcji firmie Ghelamco doradzała kancelaria Dentons, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę nadzorował  Bartłomiej Kordeczka, a wykonywali ją counsel  Ewelina Kleinassociates Adrianna KończakJacek Korcz. W zakresie prawa konkurencji doradzały partner Agnieszka Stefanowicz-Barańska, counsel Anna Gulińska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że w kwestiach podatkowych transakcji firmie Ghelamco doradzała kancelaria Rymarz Zdort, która poinformowała o tym swojej witrynie internetowej.

W październiku 2017 r. „Rynek Prawniczy” opisywał, że kancelaria White & Case doradzała Ghelamco przy uzyskaniu 221 mln euro oraz 45 mln zł kredytów, w łącznej kwocie o równowartości ok. 1 mld zł na budowę The Warsaw HUB, od konsorcjum Banku Zachodniego WBK, PKO BP, Banku Pekao, Banku BGŻ Paribas i Raiffeisen Banku Polska, któremu doradzała kancelaria Baker McKenzie.

W sierpniu 2021 r. „Rynek Prawniczy” informował, że kancelaria CMS doradzała niemieckiemu Aareal Bankowi przy refinansowaniu kredytem w kwocie 312,5 mln euro (ok. 1,4 mld zł) inwestycji The Warsaw HUB firmy Ghelamco, której doradzała kancelaria Deloitte Legal.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl