Dwie kancelarie w sfinalizowanej polskiej akwizycji kauczukowego biznesu

699

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria White & Case doradzała polskiej firmie chemicznej Synthos przy przejęciu zakładów produkcji kauczuku syntetycznego w Niemczech od amerykańskiej firmy chemicznej Trinseo, której doradzała kancelaria Clifford Chance.

Transakcja została sfinalizowana 1 grudnia 2021 r., w wykonaniu przedwstępnej umowy sprzedaży podpisanej przez strony 21 maja 2021 r. Dotyczy ona fabryki kauczuku syntetycznego w miejscowości Schkopau w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt (dawna Niemiecka Republika Demokratyczna). Transakcja obejmuje przeniesienie własności obiektów produkcyjnych i badawczo-rozwojowych oraz praw własności intelektualnej. Obejmuje też ok. 440 pracowników zakładów, którzy dołączają do Synthosu. Wartość transakcji wynosi 460 mln dolarów 

Po przejęciu fabryki w Niemczech, która posiada rozbudowane zaplecze badawczo-rozwojowe, moce produkcyjne firmy Synthos w zakresie kauczuków syntetycznych wzrosną do ponad 800 tys. ton rocznie. Wpisuje się ono w strategię Grupy Synthos, która zakłada ciągły rozwój oferty produktowej poprzez inwestycje w badania i rozwój.

Firma Synthos jest jedną z największych firm przemysłu chemicznego w Polsce, największym europejskim producentem kauczuków emulsyjnych i znaczącym wytwórcą polistyrenu spienialnego, a także dyspersji i materiałów do powlekania, dodatków do materiałów budowlanych, spoiw dla branży stolarskiej i papierniczej oraz środków ochrony roślin. Jest częścią prywatnej polskiej grupy przemysłowej przedsiębiorcy Michała Sołowowa, który kontroluje też m.in. firmy Barlinek (producent podłóg drewnianych) i Cersanit (producent płytek i ceramiki sanitarnej). W skład grupy wchodzi m.in. 18 zakładów produkcyjnych w ośmiu krajach – Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Holandii, Rumunii, Ukrainie i Rosji. Grupa sprzedaje produkty w ponad 60 krajach na sześciu kontynentach i zatrudnia ponad 16 tys. pracowników.

Firma Trinseo produkuje przede wszystkim kauczuk syntetyczny wykorzystywany w motoryzacji, elektronice użytkowej, urządzeniach medycznych, opakowaniach, obuwiu, dywanach, ale również tworzywa sztuczne (polistyren, styren, poliwęglany,) i lateks (np. do farb). Posiada 24 zakłady produkcyjne i 9 ośrodków badawczo-rozwojowymi. Zatrudnia 3,5 tys. pracowników.

Działa od 2010 r., zaczynała pod nazwą Styron, jako własność firmie private equity Bain Capital, która kupiła ten biznes od amerykańskiego koncernu chemicznego Dow Chemical Company za 1,63 mld dolarów. W 2016 r. fundusz sprzedał Trinseo poprzez giełdę, za 1,69 mld dolarów, wskutek czego przekształciła się w spółkę publiczną. Ma siedzibę w mieście Berwyn, w amerykańskim stanie Pensylwania.

– Pozycja rynkowa firmy Synthos daje jej zdecydowaną przewagę w wykorzystaniu licznych możliwości ekspansji na rynku kauczuków syntetycznych. Dodatkowo jej strategiczne zaangażowanie w ten przemysł czyni ją idealnym właścicielem zakładu w Schkopau – ocenił w maju 2021 r. Frank Bozich, prezes zarządu i dyrektor generalny Trinseo.

– Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii naszej firmy. Synthos umocni swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych stając się drugim największym producentem w tym segmencie Ale co ważniejsze, wraz z tą transakcją kupujemy najnowocześniejsze portfolio produktowe na świecie do zastosowania w oponach do samochodów elektrycznych – oświadczył Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos.

Kancelaria White & Case potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała przy transakcji firmie Synthos. Obsługę koordynował partner lokalny Andrzej Sutkowski, a wykonywali ją prawnicy z biur w Niemczech, Belgii i Polsce, w tym partner Katarzyna Czapracka, associates  Iwo Małobęcki, Maciej Gac.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Trinseo doradzała przy transakcji kancelaria Clifford Chance – prawnicy z biur w Düsseldorfie, Frankfurcie i Warszawie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl