Trzy kancelarie w sfinalizowanym duńskim przejęciu angielskich supermarketów

1386

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Wardyński i Wspólnicy wespół z duńską kancelarią Gorrissen Federspiel, doradzała duńskiej firmie Salling Group przy przejęciu od brytyjskiej firmy Tesco jej sieci placówek handlowych w Polsce. „Rynek Prawniczy” dowiedział się, że Tesco doradzała kancelaria Allen & Overy.

Transakcja została sfinalizowana 16 marca 2021 r. po uzyskaniu akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pierwotnie zgłoszono ją do kontroli antymonopolowej Komisji Europejskiej, lecz ta scedowała sprawę na krajowy organ, który przeprowadził dokładną analizę rynku przed wydaniem pozytywnej decyzji.

O przejęciu polskiego biznesu handlowego brytyjskiej spółki akcyjnej Tesco duńska firma Salling Group, właściciel m.in. sieci sklepów Netto, poinformowała w połowie czerwca 2020 r.  Transakcja obejmuje przejęcie 301 sklepów, dwóch magazynów i siedziby firmy, za 900 mln zł (enterprise value).

Skutkiem dealu będzie prawie dwukrotny wzrost liczby sklepów Netto w Polsce, których obecnie jest 386. W ramach umowy ok. 7 tys. pracowników Tesco zostanie przeniesionych do Salling Group, która będzie wówczas zatrudniać łącznie ok. 60 tys. pracowników w Danii, Niemczech i Polsce.

Wszystkie dawne supermarkety i hipermarkety kompaktowe Tesco przejdą transformację, aby funkcjonować zgodnie z konceptem Netto 3.0 wdrożonym przez duńską sieć w ostatnich latach.

Według ekspertów, Tesco wycofało się z Polski po 25 latach działalności, ponieważ firma nie poradziła sobie z silną konkurencją na rynku wielkopowierzchniowego handlu detalicznego i jej biznes przynosił straty. W 2019 r. zmniejszała hipermarkety do formatu kompaktowego, a w ostatnich latach sprzedawała i zamykała sklepy, redukując sieć super- i hipermarketów.

Jak podaje Wikipedia, Tesco to brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów. Początkowo zajmowała się sprzedażą żywności, potem rozszerzyła ofertę na odzież i sprzęt elektroniczny. Przedsiębiorstwo zostało założone przez Jacka Cohena, kupca żydowskiego, syna imigranta z Polski, który od 1919 r. handlował żywnością sprzedając nadwyżki wojskowe. Pod nazwa Tesco jego sklepy działają od 1924 r., kiedy kupił ładunek herbaty od przedsiębiorstwa T.E. Stockwell i oznaczył opakowania używając trzech pierwszych liter firmy dostawcy i pierwszych dwóch liter własnego nazwiska TESCo.

Salling Group to, według Wikipedii, największa w Danii firma handlu detalicznego, z 35 proc. udziału w rynku. Ma tam kilka sieci sklepów – Netto, Føtex, Bilka i Salling, w tym ponad 1,4 tys. dyskontów, supermarketów, hipermarketów i domów towarowych. Tylko sieć osiedlowych supermarketów Netto licząca prawie 1250 sklepów działa za granicą, w Niemczech i Polsce. Firmę założył w 1964 r. Herman Salling, twórca także marki handlowej Jysk, jako Dansk Supermarked w partnerstwie z grupą A.P. Moller-Maersk. Wywodziła się ona z domu towarowego Salling założonego w 1906 r. przez jego ojca. W 2018 r. firma zmieniła nazwę na Salling Group. Sieć Netto powstała w 1981 r. Jej logo przedstawia psa rasy terier szkocki trzymającego w pysku koszyk na zakupy. Oddział Netto Polska otworzył pierwszy sklep w Szczecinie w 1995 r. Dziś zatrudnia ponad 5 tys. pracowników.

– Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce – skomentował w czerwcu 2020 r. Dave Lewis, dyrektor generalny Tesco.

– Oprócz mocnego rozwoju w tym roku sprzedaży żywności przez Internet, ekspansja w Polsce jest kamieniem węgielnym ogólnej strategii Grupy Salling i w ciągu najbliższych 18 miesięcy podwoimy naszą działalność w Polsce, stając się znaczącym graczem na jednym z największych rynków w Europie – oświadczył teraz Per Bank, prezes Salling Group.

– Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na zatwierdzenie transakcji i rozpoczęcie tego historycznego w swej skali procesu transformacji przejętych sklepów w nowe, nowoczesne sklepy Netto 3.0, a także wdrożenia nowych kolegów z Tesco do ich obsługi – stwierdził Janusz Stroka, prezes Netto Polska.

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu” że, we współpracy z duńską kancelarią Gorrissen Federspiel, doradzała firmie Salling Group przy nabyciu Tesco Polska. Obsługa jej prawników dotyczyła kwestii transakcyjnych i nieruchomościowych.

Kancelaria Allen & Overy ujawniła w Internecie, że doradzała Tesco w transakcji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl