Dwie kancelarie w hinduskiej dzierżawie huty pod Jasną Górą

854

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Allen & Overy doradzała hinduskiej firmie metalurgicznej Liberty Steel Group przy zawarciu umowy dzierżawy Huty Częstochowa z jej syndykiem, któremu doradzała kancelaria Rymarz Zdort.

Spółka Corween Investments należąca do firmy Liberty Steel Group została dzierżawcą huty na mocy umowy podpisanej 23 grudnia 2020 r. z syndykiem spółki ISD Huta Częstochowa w upadłości. Przejęła przedsiębiorstwo i wszystkich 1148 pracowników. Dzierżawca wraz z kierownictwem huty przygotował plan jej rozruchu. Po trzymiesięcznej przerwie w styczniu uruchomiono najpierw walcownię blach grubych, a potem stalownię. Według Liberty piec łukowy huty może produkować do 0,7 mln ton stali, a walcownia 1,2 mln ton blach rocznie.

– Bardzo się cieszę, że udało się nam skutecznie, w tak krótkim czasie i wykorzystując połączenie zasobów i doświadczenia Liberty oraz zaangażowania lokalnego zespołu w rewitalizację zakładu, uruchomić piec elektryczny huty – powiedział Paramjit Kahlon, dyrektor generalny Primary Steel and Integrated Mining w Liberty Steel Group.

Wkrótce planowana jest zmiana nazwy huty na Liberty Częstochowa. Zakład ma skorzystać także na synergii „ze względu na geograficzną bliskość należących do Liberty zakładów, w szczególności huty Liberty Ostrava w Republice Czeskiej oraz siły zespołów sprzedaży, marketingu i dystrybucji Liberty w całej Europie”.

Tymczasem 22 stycznia 2021 r. sąd w Częstochowie, w trzecim przetargu na sprzedaż przedsiębiorstwa Huta Częstochowa, zatwierdził wybór Corween Investments na nabywcę za kwotę 190 mln zł – to cena minimalna określona w warunkach przetargu. Postanowienie nie jest prawomocne.

Wniosek o upadłość likwidacyjną zarząd ukraińskiej spółki ISD Polska, właściciela Huty Częstochowa, złożył w sądzie pod koniec czerwca 2019 r. We wrześniu tegoż roku częstochowski sąd ogłosił jej upadłość.

Huta Częstochowa to, jak podaje Wikipedia, kombinat metalurgiczny na Rakowie, dzielnicy Częstochowy, jedna z największych hut stali i największy dostawca blach grubych, w tym blachy okrętowej, zbiornikowej i kotłowej w Polsce. W hucie wytwarzano także blachy na rurociągi i blachy konstrukcyjne, np. służące do odbudowy po pożarze Mostu Łazienkowskiego w Warszawie.

Budowę huty żelaza pod Częstochową rozpoczęto w 1896 r. Inicjatorem  był warszawski przemysłowiec Bernard Ludwik Hantke. Budowa została zakończona w 1902 r., kiedy zakład dysponował oddziałem wielkopiecowym, stalownią i walcownią bruzdową. Po wybuchu drugiej wojny światowej huta została unieruchomiona, a po jej zakończeniu i uruchomieniu, znacjonalizowana. Od lat pięćdziesiątych do 1989 r. nosiła nazwę Huta im. Bolesława Bieruta. W tym okresie ją rozbudowano. W 1972 r. przekazano do eksploatacji największy wydział huty – walcownię blach grubych. W latach osiemdziesiątych była trzecią co do wielkości hutą w Polsce zatrudniając ponad 13 tys. pracowników. W 1998 r. przedsiębiorstwo skomercjalizowano, po czym zaczęto zamykać kolejne wydziały, m.in. baterie koksownicze, taśmy spiekalnicze, wielkie piece, piece martenowskie, odlewnię staliwa, żeliwa i metali kolorowych. Zbywano grunty i budynki. W 2005 r. hutę przejął ukraiński Przemysłowy Związek Donbasu (Industrialnyj Sojuz Donbasa ISD). W  2006 r. zmieniono jej nazwę na ISD Huta Częstochowa. W 2019 r. huta zaprzestała produkcji.

Firma metalurgiczna Liberty Steel Group to część GFG Alliance – Gupta Family Group Alliance, grupy przedsiębiorstw należących do hinduskiego biznesmena Sanjeeva Gupty i jego rodziny, zajmujących się głównie górnictwem i hutnictwem. GFG Alliance w 300 zakładach w 30 krajach zatrudnia ponad 35 tys. osób produkujących ponad 22 mln ton wyrobów stalowych rocznie. Liberty Steel Group Gupta założył w1992 r. Dwa lata temu grupa nabyła od innego hinduskiego koncernu ArcelorMittal kilka europejskich hut, m.in. w czeskiej Ostrawie.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia naszej przemysłowej podróży w Polsce – kraju o długiej i dumnej tradycji przemysłowej – i wznowienia produkcji w Hucie Częstochowa. Chciałbym powitać 1,2 tys. wysoko wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników zakładu w rodzinie Liberty Steel i zagwarantować im poczucie pewności i stabilności po trudnej sytuacji, jaką przyniósł ostatni rok. Mamy przygotowany plan dla Huty Częstochowa i jestem głęboko przekonany, że możemy rozwijać biznes i sprawić, by w perspektywie długoterminowej był on ekonomicznie, społecznie i środowiskowo zrównoważony – oświadczył Sanjeev Gupta, prezes zarządu GFG Alliance i Liberty Steel Group.

„Rynek Prawniczy”  ustalił, że kancelaria Allen & Overy reprezentowała Liberty Group przy zawarciu umowy dzierżawy aktywów Huty Częstochowa. Kancelaria podała w Internecie, że jej obsługa obejmowała negocjacje ze stronami, w tym z syndykiem masy upadłościowej, związkami zawodowymi i radą wierzycieli, a także reprezentację w postępowaniu upadłościowym w sądzie.

Kancelaria Rymarz Zdort poinformowała w Internecie, że doradzała syndykowi ISD Huta Częstochowa w upadłości przy wydzierżawieniu przedsiębiorstwa na rzecz spółki Corween Investments.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl