Linklaters i Allen & Overy w inwestycji funduszy w mieszkanka studenckie

787
„Apartament” studencki w akademiku Youniq na kampusie Uniwersytetu Madryckiego (1239 euro za miesiąc)

Kancelaria Linklaters doradzała amerykańskiemu funduszowi Bain Capital Credit przy umowie joint venture z niemieckim funduszem nieruchomości Corestate Capital Holding, któremu doradzała kancelaria Allen & Overy.

W grudniu 2019 r. zarejestrowany w Luksemburgu niemiecki fundusz nieruchomości Corestate Capital Holding rozpoczął wspólne przedsięwzięcie z amerykańskim funduszem Bain Capital Credit, polegające na inwestowaniu w nieruchomości przeznaczone na małe mieszkania na wynajem dla studentów w Polsce. Strony wspólnie zainwestowały w ten biznes 500 mln euro (2 mld 140 mln zł). Porozumienie obejmuje również umowy zarządzania aktywami i nieruchomościami.

W styczniu 2020 r. fundusz Corestate nabył w Gdańsku i Krakowie, za 73 mln euro, pierwsze nieruchomości odpowiednie na prywatne akademiki. W Krakowie są to dwa obiekty: jeden z 606 mieszkaniami (689 łóżek) o łącznej powierzchni prawie 12 tys. mkw. (średnia powierzchnia „apartamentu” to niespełna 20 mkw.), pod marką Joyn; drugim będzie nowo wybudowany akademik z 475 pokojami  i 558 łóżkami pod marką Youniq, której Corestate używa w Europie dla swoich stancji dla studentów. Oprócz jadalni będą tam także kiosk, pomieszczenia do nauki i wypoczynku, siłownia i pralnia samoobsługowa.

Natomiast studencki „apartamentowiec” Youniq wybudowany w Gdańsku pomieści 279 lokali z 409 łóżkami na powierzchni  ok. 6,2 tys. mkw. (średni metraż pokoju to 22 mkw.). Przewidziana jest wspólna kuchnia, sale fitness, pralnia oraz pokój telewizyjny i pokój do gier.

W ocenie Fabio Longo z Bain Capital, w Polsce istnieje „niedobór dobrej jakości mieszkań studenckich przy jednoczesnym wzroście liczby studentów międzynarodowych, a także dużym apetycie inwestorów na tego rodzaju aktywa, co stwarza bardzo korzystne warunki dla inwestycji”.

Corestate Capital Holding to niemiecka firma inwestująca i zarządzająca funduszami nieruchomości. Ma w zasobach aktywa o wartości 28 mld euro. Z siedzibą w Luksemburgu działa poprzez 42 biura, m.in. we Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Singapurze i Zurychu. Firma zatrudnia około 800 osób i jest notowana na giełdzie we Frankfurcie. Prowadzi już podobne projekty studenckie w Niemczech, Austrii i Hiszpanii, w tym pod marką Youniq.

Bain Capital Credit to „kredytowa” część wielkiej amerykańskiej firmy inwestycyjnej, która wyłoniła się ze znanej firmy doradczej Bain & Company. Powstała w 1998 r. Zarządza aktywami o wartości 41 mld dolarów. Inwestuje w pożyczki lewarowane, obligacje wysokodochodowe, zagrożone kredyty, produkty strukturyzowane i akcje. Jej inwestorami są fundusze emerytalne i powiernicze, fundacje.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Bain Capital Credit. Obsługą kierował partner Janusz Dzianachowski z praktyki prawa nieruchomości, a wykonywali ją senior associate Tomasz Trystuła associate Ewa Sinkiewicz z tej praktyki, senior associates Piotr Zbyszyński i Jakub Woźniak z praktyki prawa korporacyjnego oraz senior associate Wojciech Podlasin z praktyki prawa konkurencji.

Kancelaria Allen & Overy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Corestate w umowie z Bain Capital Credit.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl