Allen & Overy i White & Case w słoneczno-wiatrowych obligacjach energetycznych

416

Kancelaria Allen & Overy doradzała firmie Tauron Polska Energia przy pierwszej w Polsce emisji korporacyjnych obligacji zrównoważonego rozwoju. Kancelaria White & Case była doradcą austriackiego Erste Group Bank, który był jednym ze współprowadzących księgę popytu na te obligacje.

W ostatnim dniu października 2020 r. firma Tauron Polska Energia poinformowała o wyemitowaniu niezabezpieczonych obligacji na kwotę 1 mld zł. Odbyło się to w ramach programu emisji do kwoty 2 mld zł ustanowionego w lutym 2020 r. przez Tauron na podstawie umowy programowej z Santander Bankiem Polska.

Pięcioletnie obligacje kupili w większości krajowi inwestorzy. Obligacje o wartości 240 mln zł objął Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wykonując umowę z Tauronem. Była to bowiem emisja dłużnych papierów wartościowych zrównoważonego rozwoju ( sustainability-linked bonds ). Wpływy z ich sprzedaży są przeznaczone na na realizację firmowej strategii “Zielony Zwrot”, w tym na inwestycje w odnawialne źródła energii (finansowanie kosztów budowy i zakupu elektrowni wiatrowych i słonecznych oraz przyłączy do sieci). Tauron Polska Energia zobowiązała się wobec nabywców do osiągania tzw. wskaźników zrównoważonego rozwoju; to redukcja emisji dwutlenku wegla średniorocznie o 2 proc. i wzrost mocy OZE w średniorocznym tempie 8 proc. Środki z emisji obligacji nie mogą służyć do finansowania nowych i istniejących elektrowni węglowych.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Holding zatrudnia ponad 25 tys. osób, a jego głównym udziałowcem jest Skarb Państwa (30 proc. akcji).

Zgodnie ze strategią “Zielony Zwrot”, do 2030 r. Tauron planuje wytwarzać 65 proc. energii z OZE, co spowoduje ograniczenie o połowę produkcji dwutlenku wegla. W tym okresie moc jego elektrowni wiatrowych ma wzrosnąć o 720 megawatów (z obecnych 380 MW wytwarzanych w dziewięciu lądowych farmach). Łączna moc farm fotowoltaicznych osiągnie 300 MW ( rozpoczęte są budowy w Jaworznie i w Choszcznie).

– Środki z obligacji będą jednym z motorów napędowych “Zielonego Zwrotu” Taurona. Emisja obligacji to kolejny krok w budowie zdywersyfikowanego finansowania działalności niewęglowej grupy – skomentował Wojciech Ignacok, prezes Tauronu Polska Energia.

– Warunki emisji zawierają innowacyjną formułę obligującą spółkę do spełnienia określonych zobowiązań w zakresie redukcji emisyjności i wzrostu udziału OZE w wytwarzaniu energii. To pokazuje, że nasza strategia to nie tylko zapisy, ale przede wszystkim realne działania, które prowadzą do wyznaczonych celów – oświadczył Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansów w Tauronie Polska Energia.

Księgę popytu prowadził Santander Bank Polska, a współprowadziły PKO BP, Pekao i Erste Group Bank.

Kancelaria Allen & Overy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Tauron Polska Energia przy emisji obligacji.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że była doradcą Erste Group Banku współprowadzącego księgę popytu. Obsługę pod nadzorem partnera Marcina Studniarka wykonywali counsel  Bartosz Smardzewski, associate  Damian Lubocki.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl