B2RLaw doradzała przy transakcji venture capital z udziałem polskiego jednorożca

237

Kancelaria B2RLaw doradzała amerykańskiemu funduszowi VC, Learn Capital, przy inwestycji, o wartości 80 mln dolarów, w założoną w Polsce internetową platformę edukacyjną Brainly.

Do tej pory krakowska Brainly przyniosła zysk o łącznej wartości 150 mln dolarów, tj. większy niż jakikolwiek inny polski start-up.

Brainly jest największą na świecie internetową platformą edukacyjną, która pomaga uczniom i rodzicom w zdalnej nauce. W serii D firma była wspierana przez dotychczasowych inwestorów: Learn Capital jako głównego inwestora oraz fundusze VC: Prosus Ventures, Runa Capital, General Catalyst Partners i MantaRay należące do Sebastiana Kulczyka. Środki pozyskane w wyniku transakcji zostaną przeznaczone na rozwój nowych produktów i ich globalną ekspansję, przy rosnącej obecności m.in. w Brazylii i Indonezji.

Brainly jest przykładem firmy technologicznej, której rozwój przyspieszył w czasie pandemii Covid-19, a od kwietnia 2020 roku jej baza użytkowników wzrosła o 75 proc.

Learn Capital to fundusz venture capital koncentrujący się wyłącznie na globalnym sektorze technologii edukacyjnych. Fundusz inwestuje w innowacyjne treści edukacyjne, platformy i usługi.

B2RLaw doradzała w zakresie polskich aspektów transakcji ściśle współpracując z amerykańskim doradcą Gunderson Dettmer. Kancelaria Orrick Herrington & Sutcliffe doradzała Brainly.

W zespole prawników B2RLaw doradzających przy transakcji byli partnerzy M&A/PE/VC Agnieszka Hajos-Iwańska i George Havaris oraz Paulina Wyrostek (counsel ), Marcin Huczkowski (partner) i Tomasz Michalczyk (młodszy prawnik) doradzający w kwestiach związanych z własnością intelektualną i ochroną danych osobowych. Roman Iwański (partner) nadzorował prace całego zespołu, a sam odpowiedzialny był za kwestie związane z prawem handlowym.

– Transakcja ta potwierdza status B2RLaw jako kancelarii go-to dla transakcji VC na polskim rynku jak i w regionie CEE. Była to druga co do wielkości transakcja VC przeprowadzona przez polską spółkę, co oznacza, że zespół naszych prawników doradzał przy dwóch największych transakcjach VC w historii z udziałem polskich spółek technologicznych. Jako firma silnie wspierająca polskie firmy technologiczne, szczególnie cieszymy się, że odnoszą one duże sukcesy, porównywalne z osiągnięciami międzynarodowych spółek technologicznych. Pragniemy pogratulować Brainly, Learn Capital i wszystkim innym stronom zaangażowanym w tę transakcję – komentuje George Havaris, partner w B2RLaw.

Materiał kancelarii B2RLaw