CMS i Schoenherr w sfinalizowanym mydlanym dealu

737

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Schoenherr i Souriadakis Tsibris z Grecji doradzały greckiej firmie Sarantis przy przejęciu marki mydeł Luksja od angielskiej firmy PZ Cussons, której doradzały kancelarie CMS oraz Addleshaw Goddard z Wielkiej Brytanii.

W lutym 2020 r. angielska firma kosmetyczna PZ Cussons poinformowała o sfinalizowaniu transakcji sprzedaży marki Luksja obejmującej mydła w kostce i płynie, żele pod przysznic i płyny do kąpieli, greckiej firmie Sarantis, która uzyskała zgody urzędów antymonopolowych, m.in. w Polsce. Pozwoliło to na zamknięcie dealu ogłoszonego w sierpniu 2019 r., kiedy PZ Cussons podpisała z Sarantisem umowę sprzedaży Luksji. W ramach przejęcia marki Sarantis  za 9,2 mln funtów nabyła znak towarowy. Ponadto firmy zawarły umowę dystrybucyjną, na mocy której Sarantis przejęła dystrybucję należących do PZ Cussons marek kosmetycznych Morning Fresh, Carex i Original Source w Polsce i innych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Pozwoliło to polskiemu oddziałowi PZ Cussons zamykać działalność w tym regionie.

Marka Luksja powstała w 1989 r. Jej pierwszym produktem było mydło w kostce 125 g produkowane przez firmę Uroda Polska, od której w 1995 r. markę przejęła firma Cussons.

Firma Sarantis oświadczyła w komunikacie prasowym, że „akwizycja jest zgodna ze strategicznym planem jej rozwoju „, a „kolejna marka w kategorii produktów do higieny osobistej pozwoli ugruntować jej wiodącą pozycję na rynku oraz umożliwić dalszy rozwój w kontekście produktów kosmetycznych”.

PZ Cussons przekazała w komunikacie prasowym, że „wprowadza nową strategię zakładającą inwestycje w główne marki w tych lokalizacjach, które zapewnią odpowiednią skalę wzrostu oraz umożliwią powrót do stałego, zyskownego rozwoju”. Jej elementem była sprzedaż Luksji.

Historia firmy PZ Cussons zaczęła się pod koniec XIX w. w Sierra Leone w Afryce. Założyciele George Zochonis i George Paterson jako Paterson and Zochonis rozpoczęli wówczas handel tzw. towarami kolonialnymi z Wielką Brytanią. Przez długi czas firma rozwijała się w Afryce. W 1975 r. PZ przejęła brytyjską spółkę Cussons, producenta znanego mydła Imperial Leather. Od 2002 r. firma działa pod nazwa PZ Cussons. Specjalizuje się w produkcji mydeł i innych środków do mycia i pielęgnacji.

Grecka firma rodzinna Sarantis specjalizuje się w produkcji kosmetyków, dezodorantów, suplementów diety, perfum oraz artykułów gospodarstwa domowego. Istnieje od 1930 r., kiedy została założona w Konstantynopolu. W 1956 r. przeniesiona została do Aten. Poprzez spółki zależne działa dziś także w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Czechach, Macedonii, Bośni, Portugalii i na Węgrzech. Zatrudnia 2 tys. osób, eksportuje towary do ponad 35 krajów. W Polsce ma oddział od 2000  r. i takie marki jak Grosik, Jan Niezbędny, STR8. W 2010 r. nabyła polską markę Kolastyna obejmującą kosmetyki do pielęgnacji i do opalania.

Kancelaria Schoenherr potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Sarantis.

Kancelaria Souriadakis Tsibris z Aten podała na swojej witrynie internetowej, iż doradzała firmie Sarantis.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji PZ Cussons. Obsługą kierowali partnerzy Błażej Zagórski z zespołu transakcji i prawa spółek oraz Katarzyna Dulewicz (prawo pracy), a wykonywali ją: Grzegorz Pączek, Rafał Burda, Joanna Białoskórska, Patrycja Maliszewska z praktyki transakcyjnej. W kwestiach dotyczących prawa pracy doradzali counsel Tomasz Sancewicz, Agnieszka Kałwa, Aleksandra Nowakowska. Partner Małgorzata Urbańska, Izabela Biernat i Krzysztof Sikora doradzali w zakresie prawa ochrony konkurencji, Maciej Olejnik – prawa własności intelektualnej. W zakresie prawa rosyjskiego doradzał partner w moskiewskim biurze kancelarii.

CMS poinformowała także „Rynek Prawniczy”, że w sprawach z zakresu prawa angielskiego PZ Cussons doradzała brytyjska kancelaria Addleshaw Goddard.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl