Dentons i Noerr w gigantycznym singapurskim zakupie europejskich magazynów

536
(www.atlasward.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Dentons i amerykańska Kirkland & Ellis doradzały państwowemu funduszowi majątkowemu GIC z Singapuru w zakupie 28 parków magazynowych w Europie od amerykańskiej firmy Apollo Global Management, której doradzała kancelaria Noerr.

Pod koniec stycznia 2020 r. sfinalizowano największą, ogłoszoną w grudniu, transakcję inwestycyjną branży nieruchomości w Europie w 2019 r. GIC za ok. 950 mln euro zakupił do swojej tzw. platformy logistycznej P3 Logistic Parks tzw. portfolio Maximus od funduszy zarządzanych przez firmę Apollo Global Management. Maximus to 28 parków logistycznych w Niemczech, Polsce, Niderlandach, Belgii, Austrii i na Słowacji, o łącznej powierzchni ponad 1 mln mkw. Wynajmują je firmy z takich branż, jak: motoryzacja, elektromobilność, dystrybucja, e-commerce, logistyka ostatniej mili.

GIC to rządowy fundusz majątkowy (sovereign wealth fund) utworzony w 1981 r. przez władze Singapuru, by zarządzać zagranicznymi rezerwami finansowymi tego azjatyckiego miasta-państwa. Działa globalnie jako długoterminowy inwestor mając ok. 100 mld dolarów zaangażowanych w aktywa w ponad 40 krajach. Celem przedsięwzięcia jest gwarantować „przyszłość finansową” Singapuru.

Firma P3 Logistic Parks jest jednym z takich zasobów GIC. To długoterminowy właściciel i deweloper nieruchomości magazynowych w Europie, których ma 230 w 13 krajach. W Polsce ma 10 parków logistycznych, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Grodzisku, Błoniu, Gdańsku, Mszczonowie, Łodzi.

Apollo Global Management to amerykańska firma inwestycyjna założona w 1990 r. Według Wikipedii, specjalizuje się w transakcjach wykupu lewarowanego i nabywaniu zagrożonych papierów wartościowych w celu restrukturyzacji i konsolidacji  przedsiębiorstw. Ma pod zarządem aktywa o wartości 312 mld dolarów w formie  kapitału private equity, kredytów i funduszy nieruchomości

– Dla długoterminowego inwestora, jakim jest GIC, logistyka pozostaje atrakcyjnym sektorem, który będzie nadal się rozwijać, wspierany przez zdecydowany wzrost branży e-commerce, dlatego przewidujemy, że będzie generować stabilne dochody w długim okresie czasu. Platforma logistyczna P3 w Europie jest istotną częścią naszego globalnego portfolio logistycznego, a ta transakcja, dotycząca nabycia wysokiej jakości dochodowych europejskich aktywów logistycznych jest spójna z naszą strategią efektywnego umacniania pozycji P3 jako wiodącego dewelopera i zarządcy nieruchomości logistycznych w regionie – podsumował Lee Kok Sun, szef inwestycji w GIC Real Estate.

– Nasza obecność na rynkach lokalnych oznacza, że posiadamy odpowiedni zespół i zasoby, żeby skutecznie zarządzać  i powiększać wartość aktywów również z myślą o kliencie końcowym. Przy wsparciu naszego właściciela GIC aktywnie poszukujemy kolejnych możliwości inwestowania w celu dalszego wzmacniania naszej pozycji pośród wiodących europejskich deweloperów i zarządców nieruchomości logistycznych – wyjaśnił Otis Spencer, szef inwestycji w P3 Logistic Parks.

– Cieszymy się, że w związku z tą transakcją będziemy dalej umacniać nasze relacje z GIC, i z niecierpliwością oczekujemy na dalsze poszukiwania możliwości inwestowania w bardzo atrakcyjne aktywa w różnych lokalizacjach, jako część wieloletniego mandatu inwestycyjnego naszych funduszy European Principal Finance – oświadczył SebastianDominik Jais, partner w Apollo European Principal Finance.

Kancelarie Dentons oraz Kirkland & Ellis poinformowały na swoich witrynach internetowych, iż doradzały GIC w transakcji.

W skład transgranicznego zespołu obsługującego wchodziło ponad 50 prawników. Kierował nim Evan Lazar, wiceprzewodniczący globalnej grupy Dentons, a byli w nim m.in. prawnicy z biura warszawskiego: partner Piotr Staniszewski, counsel Michał Siwek, senior associate Joanna Misztal-Dzitko, associates Krzysztof MielechKarolina Bandzul, Kamil Igielski oraz z biur w Niemczech, Amsterdamie, Bratysławie.

Kancelaria Noerr poinformowała na swojej witrynie internetowej, iż doradzała Apollo Global Management w transakcji. Obsługę wykonywali prawnicy z biur w Niemczech, Polsce i na Słowacji. Noerr koordynowała także pracę lokalnych kancelarii  zaangażowanych do obsługi transakcji w Belgii, Niderlandach, Luksemburgu i Austrii.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl