Sześć kancelarii w niemieckiej akwizycji środkowoeuropejskich suplementów i witamin

582

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Kinstellar, Cobalt i Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzały niemieckiej firmie Stada Arzneimittel przy przejęciu czeskiej firmy Walmark od funduszu Mid Europa Partners, któremu doradzały kancelarie Weil, Gotshal & Manges, White & Case oraz czeska Evan.

Na początku listopada 2019 r. fundusz Mid Europa Partners zaanonsował sprzedaż działającej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej czeskiej firmy Walmark, producenta suplementów diety oraz witamin, niemieckiej firmie farmaceutycznej Stada Arzneimittel, producentowi leków generycznych i sprzedawanych bez recepty (OTC  over-the-counter drugs). Wartości transakcji nie ujawniono. Jej zamknięcie przewidywane jest w pierwszym kwartale 2020 r., po zatwierdzeniu przez urzędy antymonopolowe.

Akwizycja jest dla firmy Stada krokiem w stronę poszerzenia portfolio oferowanych produktów. Firma planuje włączenie do swojej sieci produkcyjnej zakładu produkcyjnego Walmarku w Trzyńcu.

Firma Walmark powstała w 1990 r. w Czechach. Działa także w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Estonii, na Słowacji, Węgrzech, Litwie i Łotwie. Swoje produkty – leki OTC, suplementy diety i witaminy, w sumie asortyment liczący 1,5 tys. pozycji – sprzedaje w ponad 40 krajach. Zatrudnia ponad 540 osób. W ofercie ma takie preparaty jak Biopron (na równowagę mikroflory jelitowej), Marsjanki (witaminy dla dzieci), Urinal (na działanie układu moczowego), Proenzi (na wzmocnienie stawów), Prostenal (na prostatę), Beliema (dla kobiet) i Sinulan (na układ odpornościowy i oddechowy).

Niemiecka firma Stada Arzneimittel produkuje leki generyczne oraz bez recepty, które sprzedaje w ok. 120 krajach. Zatrudnia ok. 10 tys. osób. Od 2017 r. należy do funduszy inwestycyjnych Bain Capital i Cinven. Powstała w 1895 r. w Dreźnie jako  spółdzielnia aptekarzy.

Firma private equity Mid Europa Partners jest inwestorem finansowym w Europie Centralnej i PołudniowoWschodniej. Od 1999 r., poprzez biura w Warszawie, Budapeszcie, Stambule i Londynie, zarządza w regionie funduszami  o wartości ok. 5,2 mld euro. Przejmuje głównie firmy o czołowej pozycji rynkowej. Inwestowała w 18 krajach regionu, realizując 41 inwestycji. W Polsce inwestowała w takie przedsiębiorstwa jak sieć sklepów Żabka, sieć przychodni lekarskich Lux Med, platforma handlu internetowego Allegro czy firma spożywcza Hortex. Udziały w Walmarku miała od 2012 r.

– Przejmując Walmark wzmacniamy naszą globalną ofertę markowych produktów. Nabycie portfela produktów OTC Walmarku w pełni wpisuje się w naszą strategię polegającą na uzyskaniu statusu lidera na rynku markowych leków bez recepty i suplementów diety oraz leków generycznych – stwierdził Peter Goldschmidt, dyrektor generalny Stada.

– Przejęcie przez Stada potwierdza przekształcenie Walmarku z firmy rodzinnej w międzynarodową. Współpracując z zespołem zarządzającym zrealizowaliśmy naszą wizję firmy i stworzyliśmy cenny zasób strategiczny, opracowując i wdrażając dokładne podejście do operacyjnej doskonałości i ukierunkowanych innowacji produktowych – skomentował Matthew Strassberg, partner współzarządzający Mid Europa.

– Ta transakcja potwierdza wartość unikatowych marek Walmarku. Cieszymy się, że dołączamy do Stada, ponieważ podzielamy wspólny cel wspierania naszych klientów w zdrowym życiu i jesteśmy podekscytowani nowymi możliwościami dla naszych pracowników w ramach większej firmy – oświadczył Miro Slezak, prezes Walmarku.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, firmie Mid Europa Partners doradzały kancelarie: Weil, Gotshal & Manges wspierana przez White & Case oraz czeska kancelaria Evan z Pragi.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Stada Arzneimittel doradzały kancelarie: środkowoeuropejska Kinstellar (biura w Budapeszcie, Pradze, Bratysławie, Sofii i Bukareszcie) jako główny doradca; wywodząca się z Estonii Cobalt działająca w krajach bałtyckich i na Białorusi, która świadczyła doradztwo odnośnie do działalności Walmarku w Estonii, na Litwie i Łotwie.

W polskich aspektach transakcji, w tym przy przeprowadzeniu badania due diligence doradzała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Obsługę wykonywał zespół prawników transakcyjnych; kierował nim Sławomir Uss, partner w dziale M&A, a byli w nim senior associate Leszek Małecki i associate Anna Bartosiewicz.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl