Baker McKenzie i Dentons w megakredycie na budowę izraelskiej wiatrakowni

768
(www.iif.co.il)

Kancelaria Baker McKenzie doradzała spółce Potęgowo Mashav przy uzyskaniu 1,25 mld zł kredytu na sfinansowanie budowy elektrowni wiatrowej od konsorcjum banków, któremu doradzała kancelaria Dentons.

Spółce celowej Potęgowo Mashav (dawniej Potęgowo Winergy) należącej do firmy Mashav Energia kredytu udzieliło konsorcjum sześciu banków, w tym m.in. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (209 mln zł), Bank Pekao (agent zabezpieczeń i wyłączny dawca kredytu VAT odpowiedzialny za hedging, ok. 250 mln zł ) oraz DNB Bank Polska. Łączny koszt inwestycji to 1,25 mld zł.

Elektrownia wiatrowa Potęgowo będzie największą lądową farmą wiatrową w Polsce. Powstanie w dwóch miejscach w pobliżu brzegu Morza Bałtyckiego: w województwie pomorskim, w powiecie sławieńskim oraz w województwie zachodniopomorskim, w powiecie słupskim. Będzie składała się z 81 turbin wiatrowych o łącznej mocy 219,5 megawatów, w tym 68 wiatraków o wysokości do 110 metrów oraz 13 o wysokości 98 metrów. Będą to turbiny trójosiowe, poziome, pod wiatr, o regulowanej wysokości i zmiennej prędkości. Prace budowlane już trwają, a ich zakończenie zostało zaplanowane do połowy 2020 r.

Firma Mashav Energia, do której należy Potęgowo Mashav to joint venture izraelskich firm i funduszy inwestycyjnych CERAC, Israel Infrastructure Fund (udziałowiec większościowy), CME i Helios Energy Investments angażujących kapitał w rozwój energetyki wiatrowej.

Israel Infrastructure Fund to fundusz private equity zarządzający kapitałem ok. 1 mld dolarów należący do przedsiębiorców i inwestorów izraelskich, inwestujący w przedsięwzięcia infrastrukturalne.

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała spółce Potęgowo Mashav – zespołem obsługującym kierował partner Ireneusz Stolarski.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że prawnicy jej zespołów bankowości i finansów oraz energetyki i zasobów naturalnych w biurze warszawskim doradzali konsorcjum banków kredytujących. Ich obsługa obejmowała: przygotowanie, negocjacje i udział w podpisaniu dokumentów finansowania; przeprowadzenie badania prawnego (due diligence) projektu; doradztwo regulacyjne w kwestiach energetyki odnawialnej i ochrony środowiska. Obsługę nadzorował Mateusz Toczyski, partner kierujący zespołem bankowości i finansów  w Polsce i w Europie. Wykonywali ją counsel Piotr Nerwińskisenior associate Magdalena Kalińska, associates  Marta Borowska, Jakub Walawski. W kwestiach projektowych i regulacyjnych doradzali managing counsel Agnieszka Kulińska, counsel Michał Motylewski, associate  Lena Boczkaja, senior associate Jan Dubiński. W zakresie prawa ochrony środowiska doradzali partner Ewa Rutkowska-Subocz i associate Dawid Krakowiak.

W sprawach z zakresu prawa luksemburskiego, angielskiego i izraelskiego dotyczących finansowania doradzali prawnicy z zagranicznych biur Dentons.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl