CMS i Clifford Chance w sprzedaży dawnego socjalistycznego biurowca na hostel

608
(www.apollorida.pl)

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang doradzała firmie REInvest Asset Management przy sprzedaży dawnego biurowca peerelowskich Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie niemieckiej firmie A&O Hotels and Hostels, której doradzała kancelaria Clifford Chance.

Transakcję sprzedaży ośmiopiętrowego budynku, noszącego obecnie nazwę Par Tower, przeprowadzono w styczniu 2019 r. W październiku 2019 r. zostanie w nim otwarty hostel z ponad 200 pokojami i 600 miejscami noclegowymi.

Hostel, to według Wikipedii, tanie miejsce tymczasowego zakwaterowania o standardzie różniącym się od hotelu liczbą miejsc w pokojach, łóżkami piętrowymi i współdzieleniem części wyposażenia oraz pomieszczeń (np. kuchnie, łazienki). Nazwa oznacza po angielsku schronisko lub noclegownię. Typowymi gośćmi hosteli są podróżujący studenci i uczniowie. W PRL hostele nazywały się schroniskami młodzieżowymi (youth hostels).

Budynek Par Tower ma 6,5 tys. mkw. powierzchni. Pochodzi z lat 50. XX w. Do upadłości pod koniec lat 90. mieściły się w nim biura Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka. W 2016 r. przejęła go firma zarządzająca nieruchomościami MF Capital działająca w imieniu luksemburskiej firmy inwestycyjnej REInvest Asset Management. Został przebudowany i wynajęty na siedzibę Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a potem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który zajmował go do końca 2017 r. Następnie MF Capital przeprowadziła proces repozycjonowania budynku w celu jego ponownego wynajęcia lub sprzedaży, co ostatecznie nastąpiło.

Firma inwestycyjna REInvest Asset Management działa od 2014 r. w Luksemburgu zarządzając w Europie aktywami w nieruchomościach o wartości 1,2 mld euro.

Niemiecka firma A&O Hotels and Hostels od 2000 r. prowadzi sieć tanich hosteli dla turystyki grupowej i młodzieżowej, w których nocleg może kosztować nawet 12 euro. Po włączeniu do sieci polskiej placówki będzie ona liczyć 35 obiektów w 22 miastach w Niemczech, Austrii, Holandii, Czechach, Danii, we Włoszech i w Polsce. Od 2017 r. jest kontrolowana przez amerykańską firmę inwestycyjną TPG (Texas Pacific Group) Capital.

– Budynek został sprzedany po ponad dwóch latach pracy, w tym m.in. po uzyskaniu zezwoleń na działalność hotelu – oświadczył Jan Schwarz, dyrektor zarządzający MF Capital.

– Obiekt spełnia nasz podstawowy wymóg, a mianowicie doskonałej dostępności, bliskości centrum miasta i lokalizacji z potencjałem. Debiut w Polsce dzięki tak obiecującemu projektowi bardzo dobrze przygotowuje nas do przyszłej ekspansji w Europie Wschodniej – skomentował Henri Wilmes dyrektor inwestycyjny w firmie A&O.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała REInvest Asset Management w transakcji sprzedaży, a wcześniej przy przebudowie obiektu, w tym w zakresie postępowań administracyjnych. Obsługą kierował counsel Michał Bork, wykonywała ją Karolina Dziąbor pod nadzorem Lidii Dziurzyńska-Leipert, partner w zespole nieruchomości i budownictwa.

Kancelaria Clifford Chance potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała niemieckiej firmie A&O Hotels and Hostels.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl