Polscy prawnicy z kancelarii White & Case doradzali firmie Deutsche Telekom w przeprowadzonym przez Komisję Europejską postępowaniu antymonopolowym w sprawie przejęcia przez holenderską spółkę T-Mobile holenderskiej spółki Tele2.
W listopadzie 2018 r. Komisja Europejska dała bezwarunkową zgodę na koncentrację spółek po zakończeniu ponad półrocznego postępowania, w tym rozpoczętej w czerwcu tzw. drugiej fazy, w której KE oceniła, czy planowana transakcja prowadząca do zmniejszenia z czterech do trzech firm (four-to-three merger) działających na rynku telekomunikacyjnym w Holandii, nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji, nie spowoduje wzrostu cen lub ograniczenia konsumentom wyboru usług telekomunikacyjnych. Kluczową podstawą decyzji KE było stwierdzenie, iż strony wykazały, iż dzięki połączeniu będą w stanie przyspieszyć inwestycje w usługi na korzyść klientów. Transakcja ma się zakończyć na początku stycznia 2019 r.
Ogłoszono ją w grudniu 2017 r. Należąca do niemieckiej firmy Deutsche Telekom firma T-Mobile Netherlands przejmie należącą do szwedzkiego telekomu Tele2 holenderską firmę Tele2 NL za 190 mln euro i 25 proc. akcji nowej firmy powstałej po przejęciu. Deutsche Telekom otrzyma 75 proc. jej akcji. Nowy, zintegrowany operator będzie konkurował na rynku holenderskim z dwoma innymi obsługując 4,3 mln klientów usług mobilnych oraz 600 tys. klientów usług stacjonarnych. Do majątku odrębnej spółki, której właścicielem będzie Deutsche Telekom, wydzielona zostanie infrastruktura sieci telekomunikacyjnej (maszty budynkowe i wieże gruntowe).
Jak ustalił „Rynek Prawniczy” doradcą prawnym Deutsche Telekom przy akwizycji firmy Tele2 Netherlands przez T-Mobile Netherlands była holenderska kancelaria De Brauw Blackstone Westbroek.
Kancelaria White & Case doradzała Deutsche Telekom i T-Mobile Netherlands podczas fazy planowania transakcji i kierowała doradztwem w postępowaniu antymonopolowym przed Komisją Europejską, korzystając również ze wsparcia prawników biura kancelarii Bird & Bird w Hadze w zakresie holenderskiego prawa konkurencji i kwestii regulacyjnych związanych z tamtejszym rynkiem.
Zespołem White & Case kierowali partner Mark Powell z biura w Brukseli oraz lokalny partner Katarzyna Czapracka pracująca w biurach w Brukseli i w Warszawie, a byli w nim, obok prawników brukselskich, także prawnicy z Polski: Iwo Małobęcki i Jolanta Brogowska.
Natomiast prawnicy biura kancelarii Clifford Chance w Amsterdamie wraz prawnikami antymonopolowymi z jej biura w Londynie doradzali szwedzkiej firmie Tele2 przy sprzedaży holenderskiej spółki oraz w postępowaniu przed KE.
– Na początku nasza praca przypominała forsowny marsz pod górę, ze względu na wcześniejsze decyzje w sprawach koncentracji na rynku telekomunikacyjnym zmierzających do zmniejszenia liczby graczy na rynku z czterech do trzech. Oświadczenie pani komisarz, że każda sprawa jest inna, było jednak bardzo krzepiące i energicznie broniliśmy naszego stanowiska podczas rozprawy w Komisji Europejskiej. Komisja wykazała się wielką dojrzałością, podejmując taką decyzję na podstawie bardzo specyficznego charakteru tej sprawy. Koncentracja poprawi możliwości operacyjne, z czego skorzystają przede wszystkim holenderscy konsumenci, i co przełożyło się już na konkretne obietnice skierowane pod ich adresem – wyjaśnił Mark Powell.
Ireneusz Walencik