White & Case w polskiej akwizycji hiszpańskich herbicydów

344

Kancelaria White & Case doradzała firmie Ciech przy przejęciu hiszpańskiej spółki Proplan produkującej środki ochrony roślin.

W lipcu 2018 r. firma Ciech sfinalizowała transakcję zakupu od dotychczasowych prywatnych udziałowców 100 proc. udziałów w hiszpańskiej spółce Proplan Plant Protection Company za 44,6 mln euro. Spółka zostanie włączona w strukturę grupy Ciech. Przejęcie ma dać Ciechowi dostęp do nowych rynków zbytu oraz do infrastruktury badawczo-rozwojowej. Hiszpania to czwarty, a Polska – szósty rynek środków ochrony roślin w Europie.

Istniejąca od 1994 r. hiszpańska firma Proplan specjalizuje się w rejestracji, produkcji i sprzedaży chemicznych środków grzybobójczych (fungicydów), chwastobójczych (herbicydów) i owadobójczych (insektycydów) oraz nawozów sztucznych. Oferuje środki generyczne, czyli odpowiedniki preparatów oryginalnych, ale o identycznym działaniu – w systemie outsourcingu dostawy surowców, produkcji i dystrybucji. Głównym rynkiem zbytu jest Hiszpania, ale firma dostarcza produkty także m.in. do Francji, Włoch, Australii i krajów Afryki.

Ciech to jedna z większych firm z branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej, której inwestorem strategicznym jest prywatna firma Kulczyk Investments posiadająca ponad połowę akcji. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jedynym w Polsce. Produkuje także sodę oczyszczoną, sól, nawozy, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe, poliestrowe i inne produkty chemii organicznej używane w przemysłach szklarskim, meblowym, chemicznym, w budownictwie i rolnictwie. Grupa kapitałowa Ciech posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech i Rumunii.

– Jednym z naszych kluczowych wyzwań jest dywersyfikacja biznesu grupy, opartego w znacznej części na sodzie. Dzięki realizacji strategii przygotowanej wspólnie z Kulczyk Investments w ostatnich trzech latach nasze udziały w polskim rynku środków ochrony roślin wzrosły o ponad 40 proc., ale zdajemy sobie sprawę z tego, że rozwój organiczny w tym biznesie przynosi efekty dopiero w perspektywie długookresowej. Dlatego, chcąc przyspieszyć proces rozbudowy agrobiznesu, uważnie analizowaliśmy otoczenie szukając podmiotu, którego atutem jest wiedza i doświadczenie, podparte świetnymi wynikami finansowymi. Proplan to spółka, w której największą wartością jest własność intelektualna oraz obecność na wielu atrakcyjnych rynkach na trzech kontynentach. Zakup tej spółki wzbogaci ofertę produktową oraz poszerzy działalność Ciechu  w obszarze środków ochrony roślin na rynkach, na których nie byliśmy dotychczas obecni – skomentował Maciej Tybura, prezes zarządu Ciech S.A.

Kancelaria White & Case poinformowała  „Rynek Prawniczy”, że doradzała przy transakcji Ciechowi, zarówno w zakresie prawa polskiego, jak i hiszpańskiego. W   zespole prawników byli partner zarządzający Marcin Studniarek, partner lokalny Aneta Hajska – z biura w Warszawie, a z biura w Madrycie – partner lokalny Carlos Daroca, associate Pedro Hendel.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl