Weil, Gotshal & Manges i White & Case w deweloperskich obligacjach

532
Wybudowane w Kielcach przez Echo centrum handlowe Galeria Echo (www.echo.com.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy” kancelaria Weil, Gotshal & Manges doradzała deweloperskiej firmie Echo Investment przy ustanowieniu programu emisji obligacji do kwoty 300 mln zł. Kancelaria White & Case była doradcą Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego oferującego obligacje.

Echo Investment to czołowa w Polsce firma inwestycyjnodeweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. W 2015 r. wspólnie kupiły ją fundusze kapitałowe Griffin Real Estate z Polski oraz amerykańskie Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company. Zrealizowała ponad 120 przedsięwzięć w kilkudziesięciu miastach Polski. W realizacji ma ok. 25 projektów. Najważniejszymi są Galeria Libero w Katowicach (44,7 tys. mkw. powierzchni), biurowomieszkaniowy kompleks Browary Warszawskie (ok. 100 tys. mkw.) oraz projekt handlowousługowy Towarowa 22 w Warszawie (ponad 100 tys. mkw.).

W 2017 r.  firma zamierza rozpocząć co najmniej 14 inwestycji w sektorze mieszkaniowym i biurowym.

Ustanowiony w lutym 2017 r. program przewiduje wypuszczenie przez spółkę w seriach i oferty publiczne na terytorium Polski niezabezpieczonych obligacji na okaziciela do kwoty 300 mln zł lub jej równowartości w euro oraz zamiar ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie obligacji do obrotu na rynku regulowanym Catalyst prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Na podstawie programu w czerwcu 2017 r. Echo Investment wyemitowała pierwszą serię czteroletnich obligacji o łącznej wartości 100 mln zł, które znalazły nabywców w jeden dzień.  Ich oprocentowanie wynosi 4,71 proc. W lipcu zostaną wprowadzone do obrotu giełdowego na rynku Catalyst.

Pozyskane pieniądze Echo Investment przeznaczy na finansowanie rozwoju. W ostatnim roku znacznie przyspieszyliśmy tempo działania. Obecnie w budowie i przygotowaniu mamy projekty z 800 tys. mkw. łącznej powierzchni najmu i użytkowej, czyli o ponad 70 proc. więcej niż na koniec pierwszego kwartału 2016 r. Dzięki emisji obligacji będziemy mogli bardziej efektywnie zarządzać naszą płynnością finansową, dając jednocześnie inwestorom indywidualnym możliwość korzystnego ulokowania oszczędności – oświadczył Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Szybkie zakończenie zapisów na nasze obligacje jest dowodem zaufania, jakim darzą nas inwestorzy, atrakcyjności oferty oraz stabilności Echo Investment. Obecny program emisji obligacji publicznych pozwala nam jeszcze na wyemitowanie w przyszłości obligacji o łącznej wartości 200 mln zł. Z kolejnymi ofertami zamierzamy wychodzić na rynek zgodnie z zapotrzebowaniem spółki na kapitał. Nasza aktywność w nabywaniu nowych działek oraz budowaniu projektów jest obecnie bardzo duża – stwierdził Maciej Drozd, wiceprezes do spraw finansowych Echo Investment.

Echo Investment po raz pierwszy wyemitowała publiczne obligacje w 2014 r. Z czterech serii emisji spółka pozyskała wówczas w sumie 200 mln zł.

Usługi prawne na rzecz oferującego w związku z tegoroczną ofertą i dopuszczeniem do obrotu obligacji świadczyła kancelaria  Weil, Gotshal & Manges. Usługi prawne na rzecz podmiotu oferującego obligacje świadczyła kancelaria White & Case.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl