Raport-ranking: Trzech liderów obsługi debiutów giełdowych w 2016 roku

733

Kancelarie Daniłowicz Jurcewicz Biedecki i Wspólnicy, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy oraz Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy w 2016 r. obsłużyły najwięcej – po trzy – debiuty spółek na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

Tak wynika ze zestawienia sporządzonego przez „Rynek Prawniczy”.

Dla pierwszej firmy z wymienionych ten sukces to podzwonne, albowiem marka DJBW zeszła ze sceny z końcem roku – tworzący ją zespół prawników działa teraz w warszawskim biurze kancelarii Noerr.

Doradztwo dla debiutanta to rzadki ptak

W sumie w ubiegłym roku dla debiutantów giełdowych pracowało 12 kancelarii.

Dwa debiuty mają na koncie kancelarie Weil, Gotshal & Manges i CMS. Weil obsługiwała IPO o największej łącznej wartości oferty – 370 mln zł (X-Trade Brokers Dom Maklerski, Stelmet). Natomiast „najdroższą” pojedynczą pierwszą ofertę publiczną obsłużyła w 2016 r. kancelaria JGA Ginckaj, Morawiec, Olszewski, Stankiewicz z Katowic był to debiut firmy farmaceutycznej Celon Pharma wyrażony kwotą 244,95 mln zł.

Jednokrotnie w przygotowaniu debiutów na GPW uczestniczyły kancelarie Tatar i Wspólnicy, Gessel Koziorowski, Greenberg Traurig, Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy, Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy z Warszawy oraz GHMW – Gach, Hulist,  Prawdzic, Łaszcz z Krakowa.

Przy czym Greenberg Traurig pracowała dla bankówmenedżerów oferty.

Kwartał czwarty był lepszy

W ostatnim kwartale na głów­nym parkiecie giełdy dało się zauważyć pewne ożywienie w debiutach w porównaniu z poprzednim okresem 2016 r.

W trzech kwartałach miało miej­sce 13 de­biu­tów, podczas gdy w ostatnich trzech miesiącach roku było ich sześć, wszystkie połączone z ofertą publiczną, w dodatku ani jeden nie był przejściem z rynku NewConnect. Ich sumaryczna wartość przewyższyła kwotę 640 mln zł, podczas gdy wolumen za pierwsze dziewięć miesięcy wynosił ok. 470 mln zł.

Były debiuty spółek z branż: farmaceutycznej, gier komputerowych (dwa), stolarki ogrodowej, deweloperki magazynowej i handlu odzieżą.

W całym 2016 r. było łącznie 19 debiutów na głównym rynku GPW, w 2015 30, w 2014 r. – 28, a w 2013 r. – 23. Nie pojawiła się na giełdzie żadna spółka zagraniczna. No­to­wa­nia z rynku alternatywnego NewConnect prze­nio­sło sześć spółek, w 2015 r. było takich spółek 12, a w 2014 r. – 10.

Z ofertą publiczną było połączonych 13 debiutów, sześciu nie towarzyszyła IPO.

Poniżej zestawienie debiutów i pierwszych ofert publicznych na głównym rynku giełdy w 2016 r. oraz zaangażowanych do nich doradców prawnych, opracowane przez „Rynek Prawniczy” na podstawie danych GPW i własnych.

Debiuty giełdowe i pierwsze oferty publiczne w   2016 r. (chronologicznie)

 *Przejście z rynku NewConnect

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl