Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria PwC Legal doradzała polskiej firmie spożywczej Colian przy przejęciu kontroli nad niemiecką firmą słodyczową Gubor Schokoladen, której doradzały kancelarie Crido Legal i niemiecka Noerr. Kancelaria Clifford Chance doradzała niemieckiemu bankowi Norddeutsche Landesbank Girozentrale przy udzieleniu Gubor Schokoladen 100 mln euro kredytu odnawialnego.
Transakcję, której szczegółów nie ujawniono, sfinalizowano w kwietniu 2025 r. Firma Colian poinformowała tylko, że w rezultacie obejmuje „kluczową rolę w firmie Gubor Schokoladen”. Przedstawiciele Coliana będą zasiadać w radzie dyrektorów Gubor Schokoladen, ale firmą nadal pokieruje dotychczasowy prezes Claus Cersovsky. „Fuzja otwiera nowe możliwości wzmacniania pozycji Coliana na rynku rodzimym i w Europie, a także znacząco zwiększa skalę jej działalności. Krok ten wpisuje się w strategię globalnego rozwoju, jednocześnie podkreślając polski charakter marek oraz wartości rodzinne, które od lat definiują firmę” – poinformowała firma Colian na swojej witrynie internetowej. Po połączeniu nowa struktura operacyjna obejmie 4,2 tys. pracowników, dwanaście zakładów z roczną produkcją 85 tys. ton słodyczy. Colian przejmie odpowiedzialność za strategiczne zarządzanie rozwojem oraz innowacjami i sprzedażą. Logistyką zajmie się spółka Colian Logistic.
Colian Holding to polska grupa kapitałowa założona w 1990 r. przez Jana Kolańskiego. Zaczynała od handlu ziołami i przyprawami. Dziś zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą artykułów spożywczych: słodyczy, przypraw, napojów, bakalii, lodów. Ma w portfelu takie marki słodyczy jak Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Śliwka Nałęczowska, Jeżyki, Akuku!, brytyjska Elizabeth Shaw (firma kupiona w 2016 r.), irlandzka Lily O’Brien’s (firma kupiona w 2018 r.), napoje Hellena, przyprawy Appetita i bakalie Siesta. Colian zatrudnia ponad 2,5 tys. osób. Ma w ofercie ponad 450 marek słodyczy, których produkuje rocznie 45 tys. ton. Eksportuje je do 70 krajów. Jej siedziba mieści się w Opatówku koło Kalisza, zakłady posiada w Bydgoszczy, Poznaniu, Lublinie, Opatówku, Kaliszu i Wykrotach.
Gubor Schokoladen, z siedzibą w Dettingen unter Teck, nieopodal Stuttgartu, to niemiecka firma rodzinna. Produkuje wyroby czekoladowe: sezonowe (Mikołaje i Zajączki Wielkanocne) i całoroczne, nadziewane i pełne, w tym z dodatkiem ryżu preparowanego, drażetki, pomady, galaretki, także marek własnych. Posiada sześć zakładów produkcyjnych (pięć w Niemczech i jeden w Polsce, w miejscowości Tuchola pod nazwą Pomorskie Pralinki). Zatrudnia 1,7 tys. pracowników. Eksportuje produkty do 50 krajów, w tym do Polski poprzez sieć sklepów Lidl.
– Fuzja z Gubor Schokoladen jest zgodna ze strategią globalnego rozwoju grupy Colian i tworzy zaplecze do intensyfikacji działań obu firm na rynkach lokalnych i szeroko poza nimi. Znane marki Colian, m.in. Goplana, Grześki czy Jeżyki, w połączeniu z szerokim okazjonalnym portfolio Gubor Schokoladen, tworzą propozycję wpisującą się w oczekiwania rynku. Fakt, że obie firmy kierują się rodzinnymi wartościami oraz stawiają na partnerskie relacje, utwierdza mnie w przekonaniu, że jest to bardzo dobry krok dla obu stron – stwierdził Jan Kolański, założyciel i prezes firmy Colian.
– Łącząc dwie silne firmy zbudowane na solidnych fundamentach, tworzymy zróżnicowaną ofertę dostępną z jednego źródła. Wraz z postępującą globalizacją handlu i przemysłu coraz ważniejsza staje się skala działalności – wielkość produkcji oraz innowacje. Dzięki nowej strukturze jesteśmy przygotowani do sprostania obecnym wyzwaniom – skomentował Claus Cersovsky, prezes Gubor Schokoladen.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Colian doradzała w transakcji kancelaria PwC Legal, która poinformowała w Internecie, że obsługę wykonywali prawnicy z biur w Warszawie, Hamburgu i Berlinie.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Gubor Schokoladen doradzały kancelarie Crido Legal oraz niemiecka Noerr – zarówno w transakcji, jak i w pozyskaniu 100 mln euro refinansowego kredytu bankowego z banku Norddeutsche Landesbank Girozentrale.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że niemieckiemu bankowi Norddeutsche Landesbank Girozentrale przy udzieleniu kredytu doradzała kancelaria Clifford Chance, która poinformowała w Internecie, że obsługę wykonywali prawnicy z biur we Frankfurcie, Monachium i Warszawie, w tym partner Andrzej Stosio, kierujący praktyką Global Financial Markets, counsel Maksymilian Jarząbek, associate Gabriela Kobak – z praktyki bankowości i finansów.
Ireneusz Walencik