Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała prywatnemu funduszowi PVCF I przy sprzedaży firmy ProAltum, prowadzącej dwa domy opieki w Polsce, czeskiej firmie Penta Hospitals International, której doradzała kancelaria MFW Fiałek.
O transakcji poinformowano w kwietniu 2025 r. Prowadząca prywatne szpitale firma Penta Hospitals International, należąca do czeskiej firmy inwestycyjnej Penta Investments, poprzez Grupę Nowy Szpital Holding, nabyła firmę ProAltum, w której skład wchodzą „Dom Seniora ProAltum” w Mysłowicach oraz „Rezydencja Seniora Erania w Ustroniu Morskim”. To prywatne domy opieki dla osób starszych, chorych i samotnych.
Firma ProAltum działa od 2015 r. W swoich domach ma 327 miejsc dla podopiecznych niepełnosprawnych, z demencją, chorobami Alzheimera i Parkinsona, z zaburzeniami wzroku i słuchu, oferując m.in. opiekę pielęgniarską, rehabilitację, wsparcie terapeutyczne, opiekę dietetyczną, leczenie farmakologiczne.
Fundusz PVCF I to zarejestrowany w Holandii prywatny wehikuł inwestycyjny działający na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. „Rynek Prawniczy” ustalił, ze wśród jego beneficjentów rzeczywistych jest Renata Kaczyńska, założycielka firmy okiennej Dobroplast, sprzedanej kilkanaście lat temu szwajcarskiemu inwestorowi.
Penta Hospitals International to sieć prywatnej opieki medycznej działająca w Czechach, Polsce i na Słowacji. Prowadzi 34 szpitale, 31 przychodni oraz 26 placówek opieki długoterminowej zatrudniając ponad 13 tys. osób. W Polsce Penta Hospitals International działa poprzez spółkę EMC Instytut Medyczny, zarządzającą 20 szpitalami i 17 przychodniami, oraz Grupę Nowy Szpital Holding, która prowadzi 10 szpitali w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim i małopolskim. Zatrudnia 7,6 tys. osób.
Penta Investments to czesko-słowacka firma inwestycyjna private equity założona w 1994 r. przez Marka Dospivę i Jaroslava Haščáka, kolegów ze szkolnej ławki. Ma biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Limassol na Cyprze. Zatrudnia w spółkach portfelowych 50 tys. osób. Inwestuje w firmy z sektorów ochrony zdrowia, usług finansowych, produkcji, handlu detalicznego, mediów i nieruchomości.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi PVCF I doradzała przy transakcji kancelaria Baker McKenzie, która poinformowała o tym w Internecie, podając, iż obsługę wykonywali partner Tomasz Krzyżowski, counsel Magdalena Medyńska, junior associate Michał Lulka, Natalia Jasek. W kwestiach podatkowych doradzali partner Piotr Wysocki, associate Filip Łajkowski.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Penta Hospitals International doradzała kancelaria MFW Fiałek.
Ireneusz Walencik











