Duo kancelarii w sfinalizowanym włoskim zakupie wafli ryżowych

467
(www.freepik.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała włoskiej firmie rolno-spożywczej Euricom przy przejęciu ryżowej firmy Sonko od firmy napojowej Oshee, której doradzała kancelaria BCGL Balicki Czekański Gryglewski Lewczuk.

O zamknięciu, po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w listopadzie 2024 r. transakcji, ogłoszonej w sierpniu tegoż roku, poinformowała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak na swojej witrynie internetowej.

Włoska firma Euricom, zajmująca się uprawą ryżu oraz wytwarzaniem z niego produktów spożywczych, przejęła polską firmę Sonko, produkującą wafle ryżowe, od firmy Oshee, wytwórcy specjalnych napojów sportowych. Euricom wyraziła zamiar zainwestowania zarówno w linie produkcyjne fabryk Sonko, jak i w markę, poprzez rozszerzenie jej oferty przekąsek. Wartości transakcji nie ujawniono.

Sonko to firma produkująca tzw. przekąski błonnikowe z siedzibą we Wrocławiu. Działa od 1989 r. Oferuje m.in. wafle ryżowe i kukurydziane, macę, suchary, pieczywo chrupkie, chipsy, a także ryż, kasze, płatki owsiane. Zatrudnia ok. 300 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych. Od 2019 r. jest własnością firmy Oshee, znanej z produkcji napojów izotonicznych.

Euricom to włoski holding rodzinny zajmujący się głownie produkcją rolną i handlem żywnością, ale także energetyką (produkcja energii z łusek ryżowych) i inżynierią przemysłową. Założył ją w 1988 r. Francesco Sempio, wraz z Giuseppe Nervim, w lombardzkim regionie Valle Lomellina, słynącym z uprawy ryżu. Jego syn Bruno Sempio jest prezesem firmy od 2013 r. Produkuje ona żywność pod markami własnymi dla dużych sieci handlowych oraz jest dostawcą ryżu dla przemysłu spożywczego. Obecnie jest jednym z pięciu największych graczy ryżowych na świecie.

Firma Oshee produkuje i sprzedaje napoje funkcjonalne, m.in. dla uprawiających sport (izotoniczne, zero cukru, witaminowe, kawowe, ice tea, gazowane), wody mineralne Kinga Pienińska oraz batony: musli, proteinowe, energetyczne. Jej produkty, których ma w ofercie 86, można kupić na 55 rynkach. Rocznie sprzedaje ich 200 mln. Od 2018 r. jest spółką portfelową funduszu private equity  Innova Capital. 

– Dzięki naszej wieloletniej współpracy z Sonko byliśmy świadkami, jak firma rozwinęła wiodącą markę na rynku przekąsek dzięki wyjątkowo atrakcyjnej ofercie produktów dla konsumentów. Przejęcie to pomoże nam w krótkim okresie osiągnąć skonsolidowane obroty w wysokości miliarda euro – skomentował w sierpniu 2022 r. Bruno Sempio, prezes Euricomu.

– W ciągu pięciu lat, od kiedy Sonko jest częścią firmy Oshee, osiągnęliśmy większość naszych celów. Teraz Oshee skoncentruje się na swojej podstawowej działalności związanej z napojami i planuje akwizycję w Europie Zachodniej, aby wzmocnić swoją pozycję i stymulować ekspansję w tym regionie –  stwierdził w sierpniu 2022 r. Dariusz Gałęzewski, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej Oshee.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Euricom doradzała w transakcji kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która na swojej witrynie internetowej podała, że jej obsługa obejmowała sporządzenie i negocjowanie dokumentacji, przeprowadzenie analizy prawnej due diligence  Sonko, strategiczne doradztwo prawne oraz uzyskanie zgody UOKiK na przejecie Sonko. Obsługę wykonywali senior partner  Robert Gawałkiewicz, senior counsel  Jakub Woźniaksenior associate  Michał Dawidowicz, associate  Wiktor Markiewicz – z praktyki fuzji i przejęć. Analizę due diligence  wykonywali senior counsel  Witold Kurek, associates  Aleksandra Krześniak-Sałajczyk, Adrianna Nowińska, Ewelina Woike-Reguła, Julia Bałkowiec-Iskra, Maja Górawska, senior associate  Andrzej Sikorski. W kwestiach prawa konkurencji doradzali partner Krzysztof Kanton i senior associate  Szymon Murek.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Oshee doradza w transakcji kancelaria BCGL, która poinformowała o tym w Internecie.

Ireneusz Walencik