Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i sześć kancelarii w europejskim akademickim megadealu

718

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak była w panelu kancelarii obsługujących transakcję nabycia za prawie miliard euro ponad 5 tys. pokoi w prywatnych domach akademickich. Doradzała firmie Xior Student Housing, przejmującej ten zasób od firmy Basecamp oraz dwóch Europejskich Funduszy Mieszkaniowych dla Studentów, w polskiej części dealu, który obejmował też akademiki w Niemczech, Danii i Szwecji. Firmie Xior doradzały także kancelarie: brytyjska Freshfields Bruckhaus Deringer (jako główny doradca – lead counsel ), duńska Moalem Weitemeyer i szwedzka Advokatfirman Vinge oraz Elvinger Hoss Prussen z Luksemburga. Firmie Basecamp i funduszom współsprzedającym doradzały kancelarie Paul Hastings i niemiecka FPS Fritze Wicke Seelig.

Transakcja, ogłoszona w maju, została sfinalizowana w połowie września 2022 r., po zatwierdzeniu przez większość akcjonariuszy Xior. Belgijska firma akademikowa Xior Student Housing za 939 mln euro kupiła od duńskiej firmy akademikowej Basecamp oraz funduszy European Student Housing Fund I i European Student Housing Fund II, 5341 pokoi w 11 domach akademickich (w tym 3635 w ośmiu czynnych i 1706 w trzech projektach realizowanych) w Niemczech, Polsce, Danii i Szwecji. Dzięki tej transakcji Xior wchodzi do Niemiec, Danii i Szwecji i powiększa zasoby w Polsce, a wartość jego portfela pokoi studenckich wzrasta do 3,1 mld euro. Polskie aktywa to dwa akademiki w Łodzi i jeden w Katowicach, łącznie 1851 pokoi.

Xior Student Housing jest publiczną spółką nieruchomościową prawa belgijskiego (RRECregulated real estate company), która specjalizuje się w segmencie mieszkań studenckich. Działa od 2007 r., w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Polsce, oferując zakwaterowanie od pokoi ze wspólną łazienką po pokoje z łazienkami i w pełni wyposażone studia. Ma w portfolio ok. 30 tys. lokali w ośmiu krajach.

Założona w Danii w 2015 r. firma Basecamp jest wyspecjalizowanym menedżerem inwestycyjnym, deweloperem i operatorem mieszkań studenckich w prywatnych domach akademickich w Danii, Niemczech. Polsce i Szwecji. Przez lata Basecamp rozwijała, eksploatowała i zarządzała domami studenckimi na rzecz dwóch alternatywnych funduszy inwestycyjnych, ESHF I i ESHF II. Oprócz sprzedanego portfela ESHF II ma w realizacji kolejnych siedem projektów.

– Od początku działalności stale się rozwijamy i profesjonalizujemy. Firma szybko przekształciła się z małego rodzinnego biznesu w prawdziwego profesjonalnego gracza w zakresie mieszkalnictwa studenckiego. Dzięki transakcji z Basecamp będziemy kontynuować nasz rozwój poprzez dodanie najnowocześniejszych, zrównoważonych aktywów, które doskonale pasują do naszego obecnego portfolio i przyszłej wizji i jeszcze bardziej wzmocnią naszą pozycję jako lidera rynku w Europie kontynentalnej – oświadczył Christian Teunissen, prezes Xior.

– Firma Basecamp od samego początku była pionierem wysokiej jakości zakwaterowania dla studentów w regionach, w których prowadzi działalność. Wyprzedzamy naszych konkurentów dzięki dogłębnemu zrozumieniu generacji Z, którą przyciągamy. Xior i Basecamp zrewolucjonizują rynek prywatnych akademików łącząc nasze komplementarne portfele nieruchomości. Zaoferujemy studentom w całej Europie możliwość życia w inspirujących pokojach i wzbogacających życie przestrzeniach wspólnych – zadeklarował Armon Bar-Tur, prezes zarządu Basecamp.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że w polskiej części transakcji firmie Xior doradzała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która na swojej witrynie interntowej podała, iż obsługą kierował partner Radosław Waszkiewicz, a wykonywali ją także senior counsel  Witold Kurek, senior associate  Natalia Łabęda i associate  Paula Lewicka.

Głównym doradcą firmy Xior była brytyjska kancelaria Freshfields Bruckhaus Deringer. Obsługę wykonywali prawnicy z biur w Londynie, Wiedniu, Amsterdamie, Brukseli i w Niemczech  (Hamburg, Düsseldorf, Monachium). W Szwecji doradzała jej kancelaria Vinge, w Danii – Moalem Weitemeyer. W kwestiach prawa luksemburskiego doradzała tamtejsza kancelaria Elvinger Hoss Prussen.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Basecmap i funduszom ESHF doradzały kancelarie: amerykańska  Paul Hastings – biuro w Londynie oraz FPS Fritze Wicke Seelig z Frankfurtu. 

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl