Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i dwudziestka innych kancelarii w puszkowym megadealu

677

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała amerykańskiej firmie Crown Holdings przy polskich aspektach transakcji sprzedaży części biznesu produkcji metalowych puszek do żywności i napojów amerykańskiemu funduszowi private equity KPS Capital Partners.

W sierpniu 2021 r. transakcję sfinalizowano wykonując podpisaną w kwietniu umowę. Fundusz KPS Capital Partners przejął kontrolę nad częścią przedsiębiorstwa Crown Holdings (The EMEA Food and Consumer Packaging Business ) obejmującą produkcję opakowań z blachy ocynkowanej (tinplate ) w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w drodze zakupu 80 proc. udziałów za 1,9 mld euro. Sprzedaż dotyczyła  44 zakładów  zatrudniających 6,3 tys. pracowników w 17 krajach, produkujących puszki na żywność, puszki aerozolowe, metalowe zamknięcia (kapsle) i opakowania promocyjne. Biznes był zarządzany ze Szwajcarii, z miasta Zug.

W Polsce firma miała dwie spółki, Crown Packaging Polska i Crown Commercial Polska, i dwa zakłady, w Pruszczu Gdańskim i Goleniowie, produkujące puszki do żywności i napojów.

Akwizycja została sfinansowana poprzez emisję obligacji high yield przez KPS na kwotę 375 mln euro oraz terminową linię kredytową na kwotę 1,175 mld euro i odnawialną linię kredytową na kwotę 275 mln euro. Kredytów udzieliło konsorcjum banków Barclays, Deutsche Bank, BNP Paribas, Credit Suisse i UBS Investment Bank.

Wpływy z transakcji Crown Holdings zamierza wykorzystać na zmniejszenie zadłużenia, finansowanie zwiększenia produkcji puszek na napoje oraz wykup akcji.

Finałem transakcji jest pojawienie się we wrześniu  2021 r. na rynku metalowych opakowań na napoje, żywność i kosmetyki nowej marki – Eviosys.

Crown Holdings, Inc., dawniej Crown Cork & Seal Company, to amerykańska firma produkująca metalowe puszki do napojów i żywności, metalowe pojemniki aerozolowe, metalowe zamknięcia (kapsle)  i specjalne opakowania. Założył ją w 1892 r. w Filadelfii, w Pensylwanii, William Painter, wynalazca klasycznego kapsla do butelek (crown cork ), który opatentował także otwieracz do nich. Crown Holdings był największym producentem opakowań do żywności ze stali i aluminium w Europie.

KPS Capital Partners to amerykański kapitałowy fundusz inwestycyjny działający w różnych sektorach, w tym dóbr konsumpcyjnych, opieki zdrowotnej, towarów luksusowych, części samochodowych. Zarządza funduszami KPS Special Situations Funds – grupą funduszy inwestycyjnych, których łączne aktywa to ponad 12,8 mld dolarów. Spółki portfelowe funduszy KPS odnotowują łączne roczne przychody w wysokości około 13,5 mld dolarów, zarządzają 156 zakładami produkcyjnymi w 23 krajach i zatrudniają 40 tys. pracowników, bezpośrednio i w ramach przedsięwzięć joint venture na całym świecie.

– Europejski biznes tinplate będzie miał silnego właściciela w KPS Capital Partners, aby wspierać przyszłe dochodowe inicjatywy w zakresie wzrostu i innowacji – oświadczył Timothy Donahue, dyrektor generalny Crown Holdings.

– Przejmujemy jedną z największych firm zajmujących się opakowaniami metalowymi w Europie. Wielkość i skala działalności, zakres jej produktów oraz kluczowe technologie bezpieczeństwa żywności i dyscypliny procesowe opracowane przez dziesięciolecia, w połączeniu z rosnącymi rynkami końcowymi, stanowią podstawę ogromnej platformy inwestycyjnej – stwierdził Michael Psaros, współzałożyciel i dyrektor zarządzający KPS.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała Crown Holdings przy polskich aspektach dealu oraz restrukturyzacji grupy przed zamknięciem transakcji. Obsługą kierował partner Robert Gawałkiewicz, a wykonywali ją senior counsel Anna Kratiuk i senior associate Michał Dawidowicz. Zaangażowani byli także senior associate Filip Sodulski (prawo pracy), senior associate Bartłomiej Dębski i associate Piotr Srebro (nieruchomości), senior associate Tomasz Duchniak i associate Aneta Bąk (prawo ochrony środowiska), associate Małgorzata Krok (prawo podatkowe).

Ponieważ transakcja obejmowała wiele krajów, w jej obsługę po obu stronach zaangażowane były w sumie, jak ustalił „Rynek Prawniczy”, 23 kancelarie.

Głównym doradcą prawnym firmy KPS była amerykańska kancelaria Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison. We Włoszech doradzała jej kancelaria Chiomenti, w Hiszpanii – kancelaria Cuatrecasas, w Niemczech – Gleiss Lutz, w Wielkiej Brytanii – Macfarlanes, w Niderlandach – Stibbe, w Grecji – Zepos & Yannopoulos, w Szwajcarii – Schellenberg Wittmer, w Turcji – kancelaria Paksoy, w Maroku – Gide Loyrette Nouel.

Głównym doradcą prawnym firmy Crown Holdings była amerykańska kancelaria Dechert. We Włoszech doradzała jej kancelaria Macchi di Cellere Gangemi, w Hiszpanii – Garrigues, w Niderlandach – De Brauw Blackstone Westbroek, w Grecji – Bernitsas Law, w Szwajcarii – Homburger,  na Węgrzech – Kinstellar, w Turcji – Hergüner Bilgen Özeke, w Maroku – Bennani & Associes, w Ghanie – kancelaria ENSafrica, na Madagaskarze – Lexel Juridique & Fiscal.

Kancelaria Allen & Overy doradzała instytucjom finansowym w zakresie linii kredytowych i emisji obligacji przez KPS.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl