Domański Zakrzewski Palinka i Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w transakcji kablowej

364
(www.el-cab.com.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka doradzała amerykańskiej firmie Amphenol Technologies przy transakcji przejęcia polskiej firmy elektrycznej El-Cab od jej wspólników, którym doradzały kancelarie Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i amerykańska Willkie Farr & Gallagher.

W styczniu 2021 r. amerykańska korporacja Amphenol Technologies, a ściślej jej niemiecki oddział z siedzibą w Heilbronn, przejął kontrolę nad polskim producentem wiązek przewodów elektrycznych, firmą El-Cab, wykupując udziały od dwóch wspólników, Krzysztofa Olszewskiego (byłego właściciela firmy Solaris Bus) i Hansa-Jörga Otto, niemieckiego przedsiębiorcy zakotwiczonego w Wielkopolsce.

Nabycie El-Cab stanowi pierwszą bezpośrednią inwestycję Amphenolu na polskim rynku i umożliwi mu umocnienie pozycji na europejskim rynku elektryfikacji pojazdów i łączności.

„Integracja firmy El-Cab z grupą Amphenol nie tylko zapewnia warunki do realizacji naszej wizji wzrostu, ale stwarza niepowtarzalną możliwość dalszego rozwoju naszej spółki, wzmocnienia pozycji jako producenta wiązek kablowych, tablic sterowania, szaf elektrycznych, a także jako dystrybutora na polskim i środkowoeuropejskim rynku produktów naszych partnerów handlowych” – napisano w komunikacie prasowym El-Cab.

Amphenol Corporation założył w 1932 r. przedsiębiorca Arthur J. Schmitt, jako American Phenolic, w miejscowości Wallingford, w amerykańskim stanie Connecticut. Pierwszym produktem firmy były gniazda do lamp radiowych. Rozwinęła się podczas II wojny światowej, stając się głównym producentem złączy wykorzystywanych w sprzęcie wojskowym, w tym w samolotach i radiotelefonach. Dziś firma jest jednym z największych na świecie projektantów, producentów i sprzedawców złączy elektrycznych (wtyczki, gniazdka), elektronicznych i światłowodowych, systemów połączeń, anten, czujników, kabli koncentrycznych i szybkiego przesyłu. Ma fabryki w obu Amerykach, Europie, Azji, Australii i Afryce. Sprzedaje swoje produkty dla branż motoryzacji, lotnictwa komercyjnego, telekomunikacji i informatyki i dla wojska. Tworzy ją ok. 200 podmiotów zatrudniających 81 tys. pracowników.

Firma El-Cab z siedzibą we wsi Owińska, położonej w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak, 8 km na północ od Poznania, to największy producent wiązek kablowych z polskim rodowodem. Działa od 25 lat. Produkuje także tablice elektryczne i szafy sterownicze dla branż motoryzacji, budownictwa, kolejnictwa, medycyny i dla wojska. Ma dwa zakłady produkcyjne zatrudniające ponad 700 pracowników. Obsługuje klientów z 20 krajów, głównie z Polski i Europy.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Amphenol Technologies Holding w transakcji doradzała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która podała na swojej witrynie internetowej, iż jej obsługa dotyczyła wszelkich aspektów prawa polskiego, obejmując przeprowadzenie due diligence, złożenie wniosku o zgodę na przejęcie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, negocjacje warunków transakcji, podpisanie dokumentacji i zamknięcie transakcji. Koordynował ją Bartosz Marcinkowski, wykonywali m.in. Maciej Ciszkiewicz, Michał Kucharski, Karolina Pichit – z praktyki prawa spółek, fuzji i przejęć, oraz Jarosław Łukawski, Marta Balcerowska i Jan Siesicki z zespołu prawa konkurencji.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała właścicielom firmy El-Cab przy jej sprzedaży – we wszystkich aspektach transakcji, kwestiach podatkowych, negocjacji dokumentacji oraz przeprowadzeniu badania due diligence spółki. Obsługą kierowali senior partner Krzysztof Pawlisz i partner Andrzeja Motyka, wykonywali ją senior associate  Karol Skibniewski, associates Anna Bartosiewcz, Mateusz Grześków. W kwestiach podatkowych doradzali partner Piotr Andrzejak i associate  Małgorzata Krok.

Kancelaria współpracowała z prawnikami biura we Frankfurcie amerykańskiej kancelarii Willkie Farr & Gallagher.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl