Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała firmie informatycznej Euvic przy przejęciu informatycznej firmy Senetic Holding, której akcjonariuszowi przy sprzedaży doradzała kancelaria Gessel.
Transakcję sprzedaży przez właściciela firmy Senetic Holding kontrolnego pakietu akcji na rzecz konsorcjum inwestorów sfinalizowano w październiku 2024 r. Inwestorami w Senetic zostały firmy: informatyczna Euvic, deweloperska Gemini Holding, należąca do biznesmena Rafała Sonika, oraz spółka Hyperr, wehikuł inwestycyjny grupy krajowych przedsiębiorców technologicznych i jutuberów. Wartość inwestycji, według nieoficjalnych enuncjacji, przekracza 100 mln zł. Sprzedający akcje twórca Senetic Marcin Białożyt pozostał w firmie jako akcjonariusz mniejszościowy. Powstałe w wyniku fuzji Euvic i Senetic przedsiębiorstwo ma łączyć dotychczasowe aktywności obu firm informatycznych: usługi programistyczne, outsourcing informatyków, handel sprzętem komputerowym, marketing internetowy, konsulting informatyczny.
Euvic to, według Wikipedii, polska firma informatyczna z siedzibą w Gliwicach, oferująca usługi projektowania i wdrażania oprogramowania, outsourcingu specjalistów, serwerowe, integracji systemów, audytów cyberbezpieczeństwa oraz doradcze. Działa w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych. Powstała w 2005 r. Założycielem i jednym z głównych udziałowców oraz prezesem Euvic jest Wojciech Wolny.
Senetic to polska firma informatyczna z siedzibą w Katowicach, sprzedawca sprzętu komputerowego i oprogramowania, usług outsourcingu specjalistów i serwerowych. Powstała w 2009 r., od początku dążąc do międzynarodowej ekspansji. Pierwszy zagraniczny oddział otworzyła w 2010 r. w Wielkiej Brytanii. Obecnie działa w 28 krajach, sprzedaje w 151, obsługując 2 mln klientów rocznie. Właścicielem Senetic był założyciel firmy Marcin Białożyt.
– Rynek informatyczny zmienia się, ewoluuje, co skłania nas do zmiany w podejściu do biznesu i jego dywersyfikacji w najbardziej strategicznych obszarach, a tym samym do poszukiwania nowych, czasami nieoczywistych obszarów inwestycji i rozwoju. Infrastruktura informatyczna to najsilniejszy i najdynamiczniej rozwijający się sektor, dlatego właśnie w tym obszarze dostrzegamy najwięcej szans i możliwości. Inwestycja w Senetic pozwoli nam na wniesienie do grupy kompetencji doświadczonego zespołu – zupełnie nowych, których dotąd nie mieliśmy. To nasza największa i najbardziej skomplikowana transakcja – skomentował Wojciech Wolny, prezes zarządu Euvic.
– Dostrzegam ogromny potencjał w konsolidacji rynku informatycznego. Połączenie sił Euvic i Senetic, naszych aktywności i współdziałanie w ramach już istniejącego ekosystemu grupy w Polsce i zagranicą, to dla nas okazja do dalszego rozwoju biznesu. Szczególne szanse widzę w przyjętej przez grupę strategii wzrostu, m.in. poprzez akwizycje i rozwój międzynarodowy. Współpracując blisko z zarządem grupy, będę wraz z nim tę strategię realizował. Zakładam także dalsze zaangażowanie w politykę inwestycyjną – jako firma i jako prywatny inwestor – oświadczył Marcin Białożyt, prezes Senetic Holding.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Euvic w transakcji doradzała kancelaria Deloitte Legal, która poinformowała w Internecie, że obsługą kierowali partner lokalny Tomasz Ciećwierz, partner associate Jakub Łabuz, a wykonywali ją także senior associates Błażej Badera, Bartosz Kuzioła.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Senetic w transakcji doradzała kancelaria Gessel.
Ireneusz Walencik