Bird & Bird, BWW i Wolf Theiss w transakcji biogazowej

480
Zdjęcie: Julia Koblitz/ Unsplash

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Banasik Woźniak i Wspólnicy doradzała wodno-kanalizacyjnej firmie Suez przy nabyciu 51 proc. udziałów w firmie biogazowej Ara Cursus, a kancelaria Bird & Bird – funduszowi gazowemu Eiffel Gaz Vert przy nabyciu 24,5 proc. udziałów w tejże firmie, od spółki biogazowej Bourgogne, której przy sprzedaży udziałów w Ara Cursus oraz utworzeniu przez nią  joint venture  z firmami Suez i Eiffel Gaz Vert doradzała kancelaria Wolf Theiss.

W lipcu 2024 r. nowymi udziałowcami firmy Ara Cursus, która jest właścicielem projektów biogazowni w Polsce, zostały francuska firma wodno-kanalizacyjna Suez, która przejęła 51 proc. udziałów, oraz fundusz Eiffel Gaz Vert, należący do francuskiej firmy inwestycyjnej Eiffel, który nabył 24,5 proc. udziałów. Udziały sprzedawał dotychczasowy udziałowiec Ara Cursus – spółka Bourgogne, należąca do francuskiej firmy fotowoltaicznej Alinea Solar, która zatrzymała 24,5 proc. kapitału w Ara Cursus. Ci trzej wspólnicy utworzyli joint venture i planują zainwestować w budowę biogazowni w Polsce 70 mln euro.

Ara Cursus posiada portfel dziewięciu projektów biogazowni w Polsce, produkujących tzw. biogaz z odpadów rolniczych w drodze tzw. fermentacji beztlenowej, w tym jedna już działa. Budowa kolejnych będzie rozpoczęta w 2024 r. Inwestycje obejmują także produkcję nawozu rolniczego – pofermentu.

Francuska firma Suez działa w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej. Zatrudnia 40 tys. pracowników w 40 krajach. Dostarcza wodę dla 57 mln ludzi. Ma sieć zakładów biogazowych we Francji, Wielkiej Brytanii i Czechach. Powstała w 2015 r. z podziału firmy usług publicznych GDF Suez na firmę energetyczną Engie i firmę wodno-kanalizacyjną Suez. W Polsce działa od 1992 r. zatrudniając ponad 400 pracowników. Eksploatuje m.in. oczyszczalnię ścieków w Mławie, spalarnie odpadów w Poznaniu, Gdańsku i Kielcach.

Fundusz Eiffel Gaz Vert (Zielony Gaz) inwestuje w sektorze gazu odnawialnego. Należy do francuskiej firmy inwestycyjnej Eiffel Investment Group, która oferuje firmom finansowanie dłużne  i kapitałowe, przede wszystkim w inwestycje ekologiczne i proklimatyczne. Obecnie zarządza ona kapitałem w kwocie 6 mld euro, zaangażowanym przez 70 inwestorów instytucjonalnych i 25 tys. indywidualnych. Eiffel Investment Group należy do francuskiego przedsiębiorcy Jacquesa Veyrata poprzez jego firmę Impala.

Spółka gazowa Bourgogne należy do firmy Alinea Solar, dewelopera elektrowni słonecznych z siedzibą na Gwadelupie, działającej także na Martynice, w Gujanie Francuskiej i Hiszpanii.

– Nabycie pakietu kontrolnego w Ara to nowy krok w rozwoju Suezu w Polsce, zgodny ze strategią zwiększenia udziału naszej działalności na rynkach międzynarodowych do 2027 r. Wspólnie z partnerami jesteśmy zaangażowani w umożliwienie naszym klientom w Polsce przeprowadzenia transformacji ekologicznej poprzez zwiększenie odzysku odpadów i zintensyfikowanie lokalnego wytwarzania energii odnawialnej – oświadczył Yves Rannou, dyrektor operacyjny ds. recyklingu i odzysku w firmie Suez.

– Zostaliśmy udziałowcami platformy, którą zaczęliśmy finansować trzy lata temu. Połączone doświadczenie Suezu, Eiffela i Bourgogne pozwoli Ara Cursus stać się wiodącym podmiotem na polskim rynku biogazu. Polska to obiecujący rynek, na którym Eiffel jest obecna od 2018 r. i będzie nadal się rozwijać, zwłaszcza na rynku gazu odnawialnego – stwierdził Marc-Etienne Mercadier zarządzający funduszem Eiffel Gaz Vert.

– Współpracujemy z Eiffel Investment Group i Eiffel Gaz Vert od 2021 roku, aby przygotować pierwszy portfel projektów do budowy i rozpocząć wczesny etap rozwoju drugiej grupy projektów do produkcji biometanu. Jako deweloperzy i właściciele projektów OZE, wraz z Eiffel Investment Group zdaliśmy sobie sprawę, że partner strategiczny znacznie przyspieszy realizację naszych zamierzeń – skomentował Jean-Luc Zbirou, prezes spółki Bourgogne.

Biogazownia rolnicza to instalacja do beztlenowej fermentacji odpadów i produkcji z nich biogazu, który jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Produkcja biogazu umożliwia zagospodarowanie bioodpadów (tzw. biomasy) oraz przetworzenie ich na energię elektryczną i ciepło. Biogaz powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej, a do jego wytworzenia służy biomasa pochodząca z przetwórstwa rolno-spożywczego oraz hodowli. To m.in. kiszonka z roślin (np. kukurydzy, traw, żyta), odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego (m.in. wysłodki buraczane, wytłoki owocowo-warzywne), gnojowica, gnojówka i obornik wytworzone np. przez krowy czy świnie, odpady po uboju zwierząt czy osad biologiczny ze ścieków.

Kancelaria Bird & Bird poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji funduszowi  Eiffel Gaz Vert podając, że jej obsługa obejmowała strukturyzację i zamknięcie transakcji oraz przygotowanie i negocjacje dokumentów transakcyjnych, a nadzorował ją partner Ludomir Biedecki, kierował nią senior associate  Wojciech Nowosad (obaj z praktyki korporacyjnej oraz fuzji i przejęć), a wykonywali także senior counsel  Bartłomiej Sikora (praktyka podatkowa), counsel  Marcin Alberski, senior associate  Szymon Gołębiowski (obaj z praktyki prawa antymonopolowego).

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Suez doradzała kancelaria Banasik Woźniak i Wspólnicy z Warszawy, która poinformowała o tym na swojej witrynie internetowej.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że spółce Bourgogne przy sprzedaży udziałów w firmie Ara Cursus oraz utworzeniu joint venture  z firmami Suez i Eiffel Gaz Vert doradzała kancelaria Wolf Theiss, która podała o tym na swojej witrynie internetowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl