Trio kancelarii w czeskim megazakupie handlowego sześciopaka od Australijczyków

443
Centrum Handlowe Tulipan w Łodzi

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała czeskiej firmie Star Capital Finance przy zakupie sześciu centrów handlowych w Polsce od australijskiej firmy Cromwell Property Group, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig. Kancelaria DLA Piper doradzała Aareal Bankowi przy sfinansowaniu transakcji kredytem.

O transakcji poinformowano 16 maja 2024 r. Wchodząc inwestycyjnie na polski rynek nieruchomości firma Star Capital Finance z Czech zakupiła za 285 mln euro (równowartość 1 mld 214 mln zł) od firmy Cromwell Property Group z Australii sześć centrów handlowych w Polsce. Są to: Janki w Warszawie, Kometa w Toruniu, Korona we Wrocławiu, Tulipan w Łodzi, Ster w Szczecinie i Rondo w Bydgoszczy. Wskaźnik wynajęcia łącznej powierzchni portfolio wynoszącej ponad 219 tys. mkw. to 95 proc. Największymi najemcami są firmy handlowe Auchan, Bi1, LPP, Inditex, CCC, Rossmann, RTV Euro AGD oraz sieć kin Cinema City.

Od czasu nabycia portfela w 2019 r. firma Cromwell wdrożyła inicjatywy w zakresie zarządzania aktywami, poprawiając we wszystkich centrach handlowych poziom wynajęcia i wskaźniki odwiedzalności. Dlatego będzie dalej nimi zarządzać, w imieniu Star Capital Finance.

Zakup sfinansował firmie Star Capital Finance Aareal Bank kredytem w kwocie 285 mln euro. To niemiecki bank specjalizujący się w finansowaniu nieruchomości. Świadczy również usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych. Działa w ponad 20 krajach. W Polsce ma oddział w Warszawie.

Założona w Pradze w 2004 r. firma Star Capital Finance była jedną z pierwszych czeskich firm doradczych skupionych na rynkach zagranicznych, specjalizującą się w finansowaniu kredytów hipotecznych, osób prywatnych i przedsiębiorstw. Aktualnie działa w sektorze nieruchomości komercyjnych jako licencjonowany doradca inwestycyjny, broker kredytów hipotecznych i ubezpieczeniowy, a także w zakresie finansowania przedsiębiorstw i doradztwa na rynku nieruchomości.

Spółką siostrzaną SCF jest Star Capital Investments, która koncentruje się na inwestycjach w nieruchomości i private equity. Jest ona ostatecznym właścicielem wszystkich nieruchomości SCF.

Cromwell Property Group to australijska firma inwestująca na rynku nieruchomości i zarządzająca funduszami. Działa w Australii, Nowej Zelandii i Europie i zarządza ponad 210 aktywami o łącznej powierzchni 3,7 mln mkw. i wartości 11,4 mld dolarów. W 19 biurach w 15 krajach zatrudnia ponad 340 osób.

– Zrealizowaliśmy jedną z największych transakcji na rynku nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Kupiliśmy wysokiej jakości portfel centrów handlowych z dużym potencjałem do dalszego rozwoju. Wejście na polski rynek jest dla nas kamieniem milowym i ogromnym wyzwaniem, które zamierzamy w pełni wykorzystać – stwierdził Josef Malir, dyrektor zarządzający w Star Capital Finance.

– Transakcja kończy naszą strategię sprzedaży tych aktywów, aby osiągnąć strategiczny cel, jakim jest bycie zarządzającym funduszem o niskim kapitale. Nasze programy zarządzania aktywami zwiększają wydajność każdego centrum handlowego, a w szczególności referencje portfela w zakresie zrównoważonego rozwoju – oświadczył Andrew Creighton, dyrektor ds. zarządzania inwestycjami w Europie w Cromwell Property Group.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji i jej sfinansowaniu firmie Star Capital Finance i podała, że obsługą kierowali partner Piotr Szafarz, szef zespołu nieruchomości w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej i managing counsel  Jarosław Stąpel, a wykonywali ją także senior associate  Joanna Popławska, associates Agnieszka Jaworska, Wojciech Grochola. W kwestiach finansowania doradzali counsel  Jakub Zienkiewicz, associate  Kamil Bator.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”,  że doradzała w transakcji firmie Cromwell Property Group.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy sfinansowaniu transakcji kredytem Aareal Bankowi doradzała kancelaria DLA Piper, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługą kierował partner Mariusz Hyla, kierujący praktyką finansowania, a wykonywali ją także partner Bartłomiej Palusiak, senior associate  Anna Jarczok, junior associate  Daniel Jakubiak, asystent prawny Krzysztof Chlebowski.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl