WKB i Dentons w zainstalowaniu i sfinansowaniu grecko-izraelskiej panelowni solarnej

219
Farma fotowoltaiczna Boguszyn (www.ergy.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradzała firmom Afcon Renewable Energy i EuroEnergy przy budowie i uzyskaniu finansowania instalacji fotowoltaicznej w miejscowości Boguszyn. Kancelaria Dentons doradzała mBankowi przy skredytowaniu tej inwestycji.

Elektrownie słoneczną w Boguszynie uruchomiono w kwietniu 2024 r. Prawa do jej projektu w 2022 r. nabyła izraelska firma z branży energetycznej, Afcon Renewable Energy, należąca do grupy przemysłowej Afcon Holdings, od niemieckiej firmy IBC Solar Energy. W 2023 r. do inwestycji przystąpiła firma EuroEnergy z Grecji, nawiązując współpracę partnerską z Afcon Renewable Energy. Przedsięwzięcie sfinansował mBank, który udzielił inwestorom 65,7 mln zł kredytu.

Instalacja o mocy 20 megawatów została wybudowana w okolicach wsi Boguszyn, leżącej na Dolnym Śląsku, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko, ok. 2 km na północ od tego miasta. Składa się z ponad 36 tys. paneli, 70 falowników i czterech stacji transformatorowych. Przewiduje się, że wygeneruje  ok. 22 gigawatogodzin prądu rocznie. Od 2023 r. ma 15-letni kontrakt różnicowy na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł.

Afcon Renewable Energy to firma powstała w 2020 r. Specjalizuje się w inicjowaniu, rozwijaniu, finansowaniu, budowie i eksploatacji przedsięwzięć w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Jej portfolio  obejmuje projekty na różnych etapach realizacji o łącznej mocy 634 megawatów – w Izraelu, w Portugalii, Włoszech, na Cyprze i w Polsce, gdzie ma 261 MW w projektach, takich jak np. farma fotowoltaiczna Pożarowo (40 MW), pierwsza zrealizowana przez izraelską firmę w naszym kraju, w gminie Wronki, w powiecie szamotulskim, w województwie wielkopolskim.

Notowana na giełdzie w Tel Awiwie grupa Afcon Holdings specjalizuje się w przedsięwzięciach z zakresu infrastruktury, elektromechaniki, automatyki oraz komunikacji. W tych dziedzinach prowadzi działalność jako deweloper, generalny wykonawca i podwykonawca. Po etapie planowania, budowy i montażu oferuje także wieloletnie umowy serwisowe i konserwacyjne. Powstała na fundamentach grupy Feuchtwanger, założonej w 1949 r., a w 2003 r. przejętej przez grupę Shlomo.

Założona w 2007 r. firma EuroEnergy działa w energetyce odnawialnej. Jest częścią grupy biznesowej Libra, należącej do greckiej rodziny Logothetis, która w prawie 60 krajach prowadzi działalność w kilku branżach: transporcie morskim, leasingu samolotów, hotelarstwie, nieruchomościach oraz energetyce odnawialnej. Jej portfolio  OZE obejmuje projekty w kilku krajach (w Grecji, Rumunii, Chorwacji, Polsce) z zakresu energii słonecznej, wiatrowej, o łącznej mocy ok. 3 GW, a także magazynowania energii oraz przetwarzania odpadów.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmom Afcon Renewable Energy i EuroEnergy doradzała przy inwestycji oraz jej sfinansowaniu przez mBank kancelaria WKB, która podała na swojej witrynie internetowej, że jej obsługa obejmowała przygotowanie i negocjacje umowy o wykonanie „pod klucz” farmy fotowoltaicznej Boguszyn, a wykonywali ją Marta Midloch i Adam Ruszkiewicz z zespołu infrastruktury i zamówień publicznych.  Obsługę w zakresie finansowania  nadzorowała Agata Szczepańczyk-Piwek, kierująca praktyką bankowości i finansów, a wykonywały także Weronika Groskrejc, Julia Dukat.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy finansowaniu farmy fotowoltaicznej Boguszyn mBankowi doradzała kancelaria Dentons, która podała na swojej witrynie internetowej, że obsługę nadzorował partner Piotr Nerwiński, współkierujący praktyką bankowości i finansów, a wykonywali ją senior associate  Jakub Walawski, associates  Małgorzata Czarnecka, Magdalena Pigoń. Projektowe aspekty transakcji obsługiwali partner Christian Schnell, współkierujący europejskim zespołem energetyki, senior associates  Joanna Świostek, Hanna Szymańska.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl