WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr w lądowym przyłączu do bałtyckiej wiatrakowni

252
Wizualizacja instalacji (www.baltica.energy/pl)

Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradzała spółce Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 przy podpisaniu kontraktu na wykonanie przyłącza lądowego morskiej elektrowni wiatrowej planowanej na Bałtyku, z generalnym wykonawcą, na którego inwestor wybrał konsorcjum firm Polimex Mostostal oraz GE Power.

W styczniu 2024 r. spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 2, joint venture firm PGE Polska Grupa Energetyczna i duńskiej Ørsted, podpisała z, umówionymi w konsorcjum, firmami GE Vernova (skupia portfel firm energetycznych z podziału amerykańskiego koncernu GE), która w Polsce działa poprzez firmę GE Power, oraz polską Polimex Mostostal, kontrakt na generalne wykonawstwo lądowej infrastruktury, służącej do tzw. wyprowadzenia mocy z wiatrakowni Baltica 2, jednego z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Kontrakt obejmuje wybudowanie, do 1 lutego 2028 r., na Pomorzu, w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim, przyłącza lądowego składającego się ze stacji transformatorowej najwyższych napięć 275/400 kilowoltów oraz linii do sieci energetycznej. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2024 r. Generalny wykonawca zbuduje instalację w formule „pod klucz”, czyli jako obiekt gotowy do użytkowania. Jej próby i oddanie do użytku zaplanowano na 2026 i 2027 r. Wartość kontraktu wynosi 514 mln euro, z czego 184,8 mln euro wynagrodzenia przypada Polimeksowi Mostostal. Płatność będzie realizowana w trakcie postępu prac, na podstawie faktur wystawianych po odbiorach poszczególnych etapów realizacji zadania. W celu zapewnienia jakości i terminowego wykonania umowy, wykonawca zobowiązał się udzielić zamawiającemu gwarancji jakości na 60 miesięcy. Dodatkowo, w celu pokrycia ewentualnych roszczeń, wykonawca wniesie zabezpieczenie w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, o łącznej wartości do 10 proc. wynagrodzenia.

Baltica 2 jest jednym z dwóch, obok Baltica 3, etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. PGE i Orsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 gigawatów do końca 2027 r., a etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW – do 2030 r. MFW Baltica o łącznej mocy 2,5 GW ma znacząco przyczynić się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając prąd z wiatru do prawie 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.

PGE Polska Grupa Energetyczna to największy pod względem przychodów holding energetyczny działający na polskim rynku i jeden z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Dostarcza 5,5 mln odbiorców 41 proc. energii elektrycznej w Polsce oraz 18 proc. ciepła. Posiada m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego Bełchatów i Turów, elektrownie na węgiel kamienny i brunatny, elektrociepłownie, elektrownie wodne i wiatrowe. Jest największym krajowym producentem prądu ze źródeł odnawialnych, z 10 proc. udziałem w rynku OZE. Większościowym akcjonariuszem PGE jest Skarb Państwa, który posiada prawie 61 proc. akcji, reszta jest w obrocie giełdowym.

Plan inwestycyjny PGE w zakresie morskiej energetyki wiatrowej obejmuje wybudowanie, oprócz MFW Baltica 2 i 3, także, po 2030 r., Elektrowni Wiatrowej Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW.

Duńska firma Ørsted (nazwa pochodzi od nazwiska duńskiego naukowca Hansa Christiana Ørsteda, który w XIX wieku odkrył zjawisko oddziaływania elektromagnetycznego), kontrolowana przez tamtejszy rząd, specjalizuje się w inwestowaniu i budowie morskich elektrowni wiatrowych, których łączna moc na różnych morzach świata przekracza 12 GW. Firma buduje także lądowe elektrownie wiatrowe i słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza prąd z nich. W Polsce działa od 10 lat, zatrudniając obecnie ponad 650 osób na prawie 9 tys. ogółem.

GE Power to amerykańska firma zajmująca się technologią energetyczną, której właścicielem jest koncern GE (dawniej General Electric).

Polimex-Mostostal to jedna z największych polskich firm inżynieryjno-budowlanych. Jest generalnym wykonawcą inwestycji z dziedziny budownictwa przemysłowego. Przedsiębiorstwo realizuje specjalistyczne inwestycje w Polsce i za granicą dla branży energetycznej, petrochemicznej, gazowej oraz ochrony środowiska. Jest producentem i eksporterem konstrukcji stalowych, krat pomostowych oraz zajmuje się cynkowaniem i malowaniem konstrukcji stalowych. Firma działa od 1945 r.  Obecnie jej największym akcjonariuszem jest konsorcjum firm energetycznych Enea, Energa, PGE i PGNiG Technologie, które ma razem 65 proc. akcji.

– W tym roku przystępujemy do budowy lądowej stacji transformatorowej oraz lądowych linii eksportowych dla Baltica 2, czyli infrastruktury przyłączeniowej niezbędnej do wyprowadzenia 1,5 GW mocy z pierwszej naszej morskiej farmy wiatrowej. To właśnie od przyłącza lądowego zaczyna się budowa elektrowni na morzu. Finalizacja tego kontraktu to duża zasługa specjalistów z PGE Baltica, która w Grupie PGE realizuje program offshore. Morska farma wiatrowa Baltica 2 dostarczy energię na potrzeby Pomorza, które obecnie w dużej mierze zasilane jest z południa Polski. Dodatkowe źródło zwiększy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu, ale całego kraju. Pierwszy prąd z Baltica 2 zostanie podany do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 r. – skomentował Wojciech Dąbrowski, który jeszcze wtedy był prezesem zarządu PGE.

– W ubiegłym roku udało nam się podpisać wszystkie kontrakty na dostawę komponentów na morzu, jak również część kontraktów instalacyjnych, za przygotowanie których odpowiadała Ørsted. Podpisując kontrakt na budowę lądowej infrastruktury wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2, dużymi krokami zbliżamy się do realizacji tego pionierskiego projektu dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – stwierdziła Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Poland.

– Wspólnie z naszym partnerem w konsorcjum, firmą Polimeksem Mostostal, jesteśmy gotowi wnieść do Baltica 2 naszą wiedzę i najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić efektywną integrację jej energii z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym – powiedział Johan Bindele, szef integracji systemów sieciowych w GE Vernova.

Kancelaria WKB poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała spółce Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 przy podpisaniu kontraktu na wykonanie lądowego przyłącza morskiej farmy wiatrowej i podała, że obsługą kierowała Marta Midloch, a wykonywali ją także Rafał Woźniak, Jan Roliński, Jarosław Kola, Paulina Maślak-Stępnikowska, Marek Prętki.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl