Allen & Overy Shearman Sterling, w skrócie A&O Shearman – tak nazywa się nowa transatlantycka firma prawnicza powstała z połączenia dwóch globalnych kancelarii, jednej wywodzącej się z Wielkiej Brytanii, drugiej – ze Stanów Zjednoczonych, która rozpoczęła działalność 1 maja 2024 r.
Zakończyły wówczas samodzielny byt kancelarie Allen & Overy, licząca wtedy jeszcze 3150 prawników w 41 biurach na całym świecie, oraz Shearman & Sterling, z ponad 700 prawnikami w 22 biurach. Stopiły się w jeden byt prawny zrzeszający, wedle zapowiedzi stron fuzji, prawie 4 tys. prawników, w tym 800 partnerów, w 48 biurach w 29 krajach, w tym w Polsce. Sumując ich roczne przychody na papierze uzyskano łączną kwotę 3,5 mld dolarów, która miałaby dać nowej firmie czwarte miejsce na świecie pod względem obrotów.
Tę, najnowszą na globalnym rynku prawniczym gigafuzję, jej strony ogłosiły w maju 2023 r., a przypieczętowały 13 października tamtegoż roku, kiedy zakończyło się, rozpoczęte pod koniec września, głosowanie partnerów nad jej zaakceptowaniem. Fuzja wymagała zgody 75 proc. partnerów każdej z nich, tymczasem według oświadczenia firm opowiedziało się za nią ponad 99 proc.
Strony i anglojęzyczne media prawnicze korzyści z połączenia opisały następująco: Allen & Overy rozszerzy swoją bazę klientów w Stanach Zjednoczonych, największej gospodarce świata, o dotychczasowych zleceniodawców Shearman & Sterling, zaś prawnicy amerykańskiej firmy uzyskają dostęp do szerokiego globalnego grona klientów Allen & Overy, m. in. w zakresie finansów, prawa korporacyjnego, rynków kapitałowych i sporów sądowych. Wzmocniona w ten sposób organizacja ma wyprzedzić konkurentów na rynku, przede wszystkim pozostałych rywali z londyńskiego Magic Circle, oferując na całym świecie pierwszorzędne usługi w zakresie prawa amerykańskiego, angielskiego oraz lokalnego. W modelu win-win powinno to zaowocować wzrostem zysków jej partnerów kapitałowych.
– Połączenie przynosi znaczne korzyści naszym klientom i pracownikom. Zwiększa możliwości Allen & Overy w zakresie obsługi klientów na rynku amerykańskim, co od dawna jest naszym strategicznym priorytetem i wzmacnia podstawę działalności na całym świecie – ocenił Wim Dejonghe, starszy partner w Allen & Overy.
– Połączenie to coś więcej niż tylko skala. Chodzi o wspólne wartości i wizję. Obie firmy powstały w światowych stolicach finansowych i wypracowały doskonałą reputację dzięki niezachwianemu zaangażowaniu w zapewnianie klientom usług najwyższej jakości – stwierdził Adam Hakki, starszy partner w Shearman & Sterling, mianowany współprzewodniczącym globalnego zarządu i komitetu wykonawczego A&O Shearman, który, jako jego przewodniczący, będzie także kierował działalnością firmy w Ameryce.
Rozdano też inne główne role w obsadzie nowej firmy. Khalid Garousha, prawnik z biura Allen & Overy w Abu Zabi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, obecnie tymczasowy partner zarządzający tej kancelarii, pokieruje A&O Shearman jako jej pierwszy starszy partner, a Hervé Ekué, dotychczas kierujący biurem Allen & Overy w Paryżu, zostaje partnerem zarządzającym A&O Shearman.
Ireneusz Walencik