Ukraine Pro Bono Collaborative: pomoc prawna dla ukraińskich uchodźców w Polsce

105

Ukraine Pro Bono Collaborative (UPBC) to wspólny projekt pro bono  organizacji European Lawyers in Lesvos (ELIL) oraz kancelarii Allen & Overy, Bird & Bird, Dentons, Hogan Lovells, Norton Rose Fulbright i White & Case.

W ramach projektu prawnicy z tych kancelarii doradzają uchodźcom z Ukrainy w wielu kwestiach prawnych związanych z pobytem w Polsce lub przejazdem przez Polskę do krajów docelowych.

W ciągu ostatniego roku UPBC udzieliło ponad 3,4 tys. godzin bezpłatnych porad prawnych i pomógł ponad 7,1 tys. osobom. Zdecydowaną większość z nich stanowiły kobiety lub rodziny z dziećmi – wśród osób, którym udzielono pomocy 71 proc. stanowiły kobiety. Wielu uchodźców z Ukrainy w Polsce korzysta z porad udzielanych przez organizację w zakresie różnych kwestii prawnych, w tym pobytu w naszym kraju, dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej, pomocy socjalnej, pracy i wielu innych.

UPBC pomogło tysiącom osób uzyskać potrzebną im pomoc prawną. Znaczenie i wysoka jakość pracy pro bono  zostały docenione przez branżę prawniczą. UPBC zostało uznane za „Inicjatywę Pro Bono Roku” w konkursie The Lawyer Europe Awards w 2023 r. ocenianym przez szanowany panel 60 doświadczonych doradców prawnych i prawników wewnętrznych. W tym miesiącu UPBC zostało wyróżnione nagrodą „Pro Bono Award” w konkursie LexisNexis Awards 2024.

Osobami kontaktowymi dla projektu są:

Phil Worthington (język angielski) – dyrektor European Lawyers in Lesvos (ELIL)
dr Filip Czernicki (język polski) – koordynator bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców z Ukrainy w ramach European Lawyers in Lesvos (ELIL)

Materiał kancelarii Norton Rose Fulbright