Warszawskie biuro kancelarii Linklaters jest laureatem nagrody IFLR Europe Award z Polski za działalność w roku 2023 – ustalił „Rynek Prawniczy”. Ta kancelaria była także zaangażowana w obsługę jednej z transakcji nagrodzonych w tym konkursie.
Laureatów nagród ogłoszono 25 kwietnia 2024 r. w Londynie.
Na krótkiej liście kandydatów do nagrody krajowej kancelarii roku były także kancelarie Allen & Overy, Clifford Chance, Greenberg Traurig, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy.
Internetowy portal, a do niedawna magazyn drukowany „International Financial Law Review”, poświęcony tematyce prawa finansowego, od 25 lat przyznaje te nagrody firmom prawniczym i zespołom prawnym w przedsiębiorstwach wyróżniającym się największą innowacyjnością w obsłudze transgranicznych (cross-border ) transakcji finansowych i korporacyjnych. Wydawcą „IFLR” jest firma Delinian Limited (dawniej firma Euromoney, przejęta przez fundusz private equity Epiris), jedna z największych na świecie w branży informacji biznesowych.
„IFLR”, oprócz firm i zespołów prawniczych w poszczególnych dziedzinach obsługi oraz z poszczególnych krajów (National Firms of the Year ), nagradza również innowacyjne transakcje (Deals of the Year ), w takich m.in. kategoriach, jak papiery wartościowe, kredyty, fuzje i przejęcia, private equity, restrukturyzacje. W tegorocznej edycji konkursu na krótkiej liście znalazły się dwa deale z udziałem firm prawniczych z Polski, a jeden z nich dostał nagrodę w kategorii Project Finance – to finansowanie morskiej elektrowni wiatrowej Baltic Power. W uzasadnieniu wyróżnienia, podkreślono pionierski w wielu aspektach charakter transakcji, której „kluczową cechą jest spłata kredytu z przyszłych nadwyżek finansowych generowanych przez projekt” oraz to, że „finansowanie zostało zamknięte pomimo trudnego otoczenia rynkowego i nieprzetestowanego systemu regulacyjnego”.
We wrześniu 2023 r. ta spółka joint venture firm Orlen i kanadyjskiej Northland Power podpisała z konsorcjum 25 banków i rządowych agencji kredytów ekspertowych umowy kredytowe w kwocie 4,4 mld euro. To finansowanie w formule project finance przeznaczonej dla inwestycji wymagającej dużych nakładów i czasu na osiągnięcie pełnej efektywności. Składają się nań kredyt inwestycyjny na 23 lata w kwocie 3,6 mld euro oraz dodatkowe i rezerwowe linie kredytowe w wysokości odpowiednio 1 mld zł oraz 0,6 mld euro. Jest to największe finansowanie pozyskane na realizację pojedynczej inwestycji w historii Polski. Bankom doradzała kancelaria Linklaters, spółce Baltic Power – kancelarie SSW i Hogan Lovells.
W drugim dealu z elementem z Polski akurat była nim kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która w gronie kilkunastu innych firm prawniczych obsługiwała restrukturyzację wynoszącego 830 mln euro zadłużenia niemieckiej sieci handlu niedrogą odzieżą Takko Fashion Group; ma ona w Polsce ok. 50 sklepów. Zakończona w sierpniu 2023 r. transakcja obejmowała m.in. przeniesienie większości akcji Takko na rzecz posiadaczy jej obligacji. Kandydowała ona do nagrody w kategorii Restructuring, jednak zwyciężyła inna transakcja.
Kandydatów do nagród w konkursie wyłaniał, po przeprowadzeniu badań, wywiadów, analiz i dyskusji, wewnętrzny zespół, oceniający nadesłane zgłoszenia, złożony z wydawców, redaktorów i dziennikarzy „IFLR”. Brał pod uwagę wyłącznie nowatorskie aspekty rekomendowanych do nagród międzynarodowych, wielojurysdykcyjnych transakcji sfinalizowanych do końca 2023 r. oraz innowacyjne doradztwo obsługujących je kancelarii.
Rok i dwa lata temu nagrodę IFLR Europe Award w Polsce otrzymała kancelaria Allen & Overy, trzy lata temu – Greenberg Traurig, cztery lata temu – Clifford Chance. W latach 2019 i 2018 jej laureatką była również Greenberg Traurig. Natomiast w latach 2017 i 2016 też wygrywała ją Clifford Chance.
Ireneusz Walencik