Deloitte Legal w kredycie dla solarnego dewelopera na budowę pakietu fotoelektrowni

201

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała firmie R. Power Renewables przy uzyskaniu 106 mln zł kredytu na budowę elektrowni słonecznych od Banku BNP Paribas Polska.

Umowę kredytu w formule project finance  strony podpisały w styczniu 2024 r. Wartość finansowania przeznaczonego na budowę portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 32,7 megawatopików to 106 mln zł. Finansowane projekty zostały skomercjalizowane poprzez zawarcie kontraktu na sprzedaż prądu oraz uzyskanie gwarantowanej ceny jego sprzedaży w aukcjach OZE organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Kredyt został udzielony na okres zbliżony do czasu, na jaki projekty pozyskały wsparcie w ramach aukcji OZE. Instalacje konstruowane w różnych regionach kraju będą stopniowo oddawane do eksploatacji w 2024 r.

– Tempo transformacji energetycznej w Europie nie spada. W ubiegłym roku nasze portfolio  projektów fotowoltaicznych z zabezpieczonym dostępem do sieci powiększyło się o blisko 0,6 gigawatopików, z czego największą część stanowią projekty w Polsce – oświadczył Tomasz Sęk z zarządu firmy  R.Power.

– Finansowanie zrównoważonych aktywów, w szczególności inwestycji związanych z energią odnawialną, to jeden z kluczowych elementów naszej strategii GObeyond – skomentował Łukasz Pobudejski, dyrektor zarządzający Pionu Finansowania Specjalistycznego w Banku BNP Paribas.

R. Power Renewables to jedna z największych firm inwestujących i rozwijających przedsięwzięcia w sektorze energetyki słonecznej w Polsce. Działalność w branży odnawialnych źródeł energii rozpoczęła w 2012 r. jako spółka AMB Energia Wytwarzanie, wydzielona ze struktur firmy AMB Energia, sprzedawcy prądu do przedsiębiorstw. Przygotowuje projekty elektrowni na potrzeby własne oraz inwestorów zewnętrznych w Polsce, Rumunii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Niemczech. We własnym portfelu posiada elektrownie solarne o mocy 790 megawatopików (MWp), z czego 635 MWp w fazie budowy lub produkcji. Udział projektów zagranicznych wynosi ponad 20 proc. Poszczególne projekty są realizowane w spółkach projektowych, których jest około 130, a spółka zależna R. Power, Quanta Energy, dostarcza energię ze źródeł odnawialnych dla klientów przemysłowych, firm i instytucji.

BNP Paribas Bank Polska jest kontrolowany przez francuski bank BNP Paribas (drugi co do wielkości aktywów bank w Europie), obecny w 64 krajach. W obecnym kształcie powstał w wyniku fuzji Banku Gospodarki Żywnościowej z BNP Paribas Bankiem Polska. W listopadzie 2018 r. przejął od austriackiego Raiffeisen Bank International podstawową działalność Raiffeisen Banku Polska. Pod względem aktywów (151,5 mld zł) pozostaje na szóstej pozycji w Polsce. Dzięki finansowaniu banku ponad 40 tys. gospodarstw domowych korzysta z paneli fotowoltaicznych. Na koniec trzeciego kwartału 2023 r. wartość tzw. „zielonego” finansowania BNP Paribas wyniosła 8,9 mld zł.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie R. Power Renewables doradzała przy uzsyakniu kredytu kancelaria Deloitte Legal.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl