Jeszcze jedna brytyjska kancelaria wchodzi do Polski

1337

Wywodząca się z Wielkiej Brytanii międzynarodowa firma prawnicza Ashurst poinformowała 1 lutego 2024 r., iż uruchamia w Polsce centrum usług prawnych.

Utworzone w Krakowie, tzw. globalne centrum dostaw (global delivery centre – GDC ), będzie trzecią tego rodzaju placówką firmy, po Glasgow w Szkocji i Brisbane w Australii. Ma świadczyć skomodytyzowane (utowarowione) usługi prawne, także w modelu „człowiek plus oprogramowanie”. Jej działalność obejmuje m.in. tzw. usługi zarządzane (managed services, czyli przekazanie przez klienta zewnętrznemu dostawcy odpowiedzialności za całość określonych procesów) z zakresu prawa, badania due diligence, analizy dokumentów dotyczących transakcji fuzji i przejęć, kredytów bankowych, sporów, kontraktów.

Ośrodek w Krakowie to część utworzonej w 2013 r. Ashurst Advance, biznesowej linii tej globalnej firmy, wykonującej usługi z zakresu lawtech. Powstaje we współpracy z, założoną w Ameryce, firmą Elevate, która jest tzw. alternatywnym dostawcą usług prawnych, oferującym doradztwo i oprogramowanie prawnicze dla przedsiębiorstw i kancelarii. Krakowski zespół GDC Ashurst Advance liczy na początku 15 osób. Kieruje nim Damian Dusza, który poprzednio, tak jak i część załogi, pracował we wrocławskim oddziale firmy Factor, również działającej jako Alternative Legal Service Provider  (ALSP ). W 2019 r. wydzieliła się ona z amerykańskiej firmy Axiom, pioniera innowacji w usługach prawniczych.

– W ostatnich latach nastąpiła znacząca zmiana w oczekiwaniach klientów wobec doradców prawnych, na co dodatkowo wpływa otoczenie makroekonomiczne i rosnąca globalizacja. Trend „więcej za mniej” w połączeniu z pojawieniem się i coraz częstszym stosowaniem technologii prawniczych doprowadził do zwiększonego zapotrzebowania na innowacyjne usługi prawne – skomentował Paul Jenkins, dyrektor firmy Ashurst na jej witrynie internetowej.

– To nowe GDC dla Ashurst doskonale ilustruje zdolność Elevate do planowania, budowania i prowadzenia centrów doskonałości w zakresie usług prawnych – stwierdził Jake Hill, wiceprezes ds. prawnych w firmie Elevate na jej witrynie internetowej.

Ashurst to wywodząca  się z Londynu globalna firma prawnicza. Założyli ją w 1822 r. William H. Ashurst, John Morris i Frank Crisp jako Ashurst Morris Crisp. W 2012 r. połączyła się z australijską kancelarią Blake Dawson. Dziś ma 31 biur w 18 krajach, ponad 450 partnerów i 1,8 tys. prawników. Jej główną specjalizacją jest obsługa fuzji i przejęć oraz doradztwo korporacyjne i w zakresie finansowania strukturyzowanego. Firma prowadzi również praktyki obsługujące fundusze inwestycyjne, w dziedzinach prawa antymonopolowego, prawa własności intelektualnej, prawa nieruchomości, prawa pracy, prawa podatkowego czy rozwiązywania sporów.

Elevate  firma prawnicza dostarczająca oprogramowanie, doradztwo i usługi dla kancelarii i działów prawnych przedsiębiorstw, m. in. w zakresie biznesu, kontraktów, zamówień, technologii, zarządzania sprawami, umowami, billingiem.

Jak informował „Rynek Prawniczy”, w grudniu 2023 r. wywodząca się z Londynu kancelaria Clyde & Co ogłosiła, że otworzy w Warszawie swoje polskie biuro. Pokieruje nim Arkadiusz Krasnodębski, były partner zarządzający kancelarii Dentons, a jej byli prawnicy będą stanowić trzon warszawskiego zespołu Clyde & Co.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl