Wywodząca się z Londynu kancelaria Clyde & Co ogłosiła w grudniu 2023 r., że w nowym roku otworzy w Warszawie swoje polskie biuro.
Na swojej witrynie internetowej obwieściła, iż zacznie ono działalność z trzema praktykami: energetyczną, korporacyjną i procesową, oraz zespołem ponad 20 prawników, w którym znajdą się m.in. Arkadiusz Krasnodębski, były partner zarządzający kancelarii Dentons, Radosław Góral, były partner tejże kancelarii (obaj odeszli z niej w czerwcu 2023 r.) oraz Agnieszka Kulińska, partner, która kieruje zespołem energetyki i zasobów naturalnych w Dentons od maja 2023 r., kiedy zastąpiła w tej roli właśnie Arkadiusza Krasnodębskiego.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że w grudniu 2023 r. do Krajowego Rejestru Sądowego została wpisana spółka komandytowa Clyde Krasnodębski i Wspólnicy, której komplementariuszem jest Arkadiusz Krasnodębski, a komandytariuszem Radosław Góral.
Clyde & Co podała w swoim komunikacie, iż Agnieszka Kulińska pokieruje praktyką energetyczną kancelarii w Polsce, która ma się koncentrować na doradztwie w zakresie odnawialnych źródeł energii. Brytyjski portal prawniczy „The Global Legal Post” poinformował, że Dentons potwierdziła mu, iż Agnieszka Kulińska odejdzie z firmy 20 lutego 2024 r. Clyde & Co podała także, że Arkadiusz Krasnodębski „uznawany za jednego z najbardziej doświadczonych ekspertów od prawa energetycznego w Polsce (…) ostatnio był doradcą strategicznym inwestorów przy transakcjach dotyczących projektów zarówno w zakresie odnawialnych, jak i nieodnawialnych źródeł energii”. Radosława Górala natomiast brytyjska kancelaria zaprezentowała jako adwokata polskiego i amerykańskiego, prawnika specjalizującego się w prowadzeniu sporów sądowych.
Clyde & Co to, jak podaje Wikipedia, kancelaria założona w Londynie w 1933 r. przez szkockiego prawnika Richarda Arthura Clyde’a, pochodzącego także z prawniczej rodziny. Obecnie ma 60 biur na świecie, w których pracuje 2,4 tys. prawników, w tym 500 partnerów, i ogółem 5,5 tys. osób. Jej główne praktyki (obszary obsługi prawnej) to: ubezpieczenia, energetyka, handel, infrastruktura i transport. Wedle Wikipedii, jest jedną z 10 największych firm prawniczych w londyńskim City i posiada największą praktykę rozstrzygania sporów spośród wszystkich brytyjskich kancelarii.
Uruchomienie biura w Warszawie jest przedstawiane jako najnowszy krok w trwającej ekspansji Clyde & Co, po otwarciach w Kairze, Bostonie, Mediolanie i Bangkoku na początku 2023 r. oraz w Calgary i Santiago w 2022 r. W 2021 r. firma utworzyła biura w Vancouver, Phoenix, Las Vegas, Denver i Monachium. Warszawa będzie ósmym biurem Clyde & Co w Europie, w tym pierwszym w regionie tzw. Europy pokomunistycznej, oprócz wymienionych wcześniej firma ma jeszcze placówki w Dublinie, Düsseldorfie, Hamburgu, Madrycie i Paryżu.
– Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w Europie i będzie znaczącym graczem w transformacji energetycznej, starając się odejść od paliw kopalnych i w szybkim tempie poprawiać swoje bezpieczeństwo energetyczne. Otwarcie tu biura to nasza długoterminowa ambicja, a wysokiej klasy zespół stanowi solidną podstawę do jego rozwoju – stwierdził w komunikacie kancelarii Matthew Kelsall, dyrektor generalny Clyde & Co.
Clyde & Co to trzecia kancelaria z Wielkiej Brytanii, która w ostatnich latach zaangażowała się w Polsce. W maju 2019 r. prawnicza firma DWF przejęła zarówno personel, jak i siedzibę warszawskiego biura amerykańskiej kancelarii K&L Gates, która po dziewięciu latach działalności opuściła kraj. W marcu 2022 r. natomiast swoje biuro uruchomiła tu kancelaria Osborne Clarke, przejmując zespół i siedzibę kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy z Warszawy.
Ireneusz Walencik