Zmiana liderów krajowej i europejskiej praktyk energetycznych w Dentons

224

Agnieszka Kulińska od maja 2023 r. kieruje zespołem energetyki i zasobów naturalnych w warszawskim biurze kancelarii Dentons. Zastąpiła w tej roli Arkadiusza Krasnodębskiego, do niedawna partnera zarządzającego też biurem. Natomiast Christian Schnell współkieruje europejskim zespołem energetyki (Europe Energy Sector Group ) w Dentons, wespół z innym prawnikiem niemieckim, Timem Heitlingiem. Obaj zastąpili w tych rolach Arkadiusza Krasnodębskiego i Jana Jacoba Peelena z biura Dentons w Amsterdamie.

O tych zmianach poinformowała „Rynek Prawniczy” kancelaria Dentons, która podała, że decyzję o awansie Agnieszki Kulińskiej podjęli Anna Pukszto i Bartłomiej Kordeczka, od 17 kwietnia 2023 r. partnerzy zarządzający kancelarii w Warszawie, a „jej nominacja to efekt dotychczasowych osiągnięć oraz kolejny etap kariery zawodowej”.

Agnieszka Kulińska jest od trzech lat partnerem w kancelarii. Obecnie zarządza ponad 20-osobową praktyką energetyki i zasobów naturalnych. Dotychczas kierowała w niej zespołem odnawialnych źródeł energii. Od 2006 r. doradza przy pozyskiwaniu, rozwoju, kupnie i sprzedaży oraz finansowaniu odnawialnych źródeł energii, w tym farm wiatrowych i fotowoltaicznych, w kwestiach kontraktów budowlanych, umów inwestycyjnych, umów deweloperskich, joint ventures, umów nabycia udziałów i aktywów przedsiębiorstw OZE, umów sprzedaży, dostawy, zakupu energii elektrycznej, w kwestiach regulacyjnych, dotyczących m.in. przyłączenia do sieci i obrotu energią. Nadzoruje badania due diligence w związku z transakcjami fuzji i przejęć oraz finansowania firm OZE.

W kancelarii Dentons, a wcześniej Salans, pracuje od 13 lat. Wcześniej przez 4,5 roku była prawnikiem w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Jest radcą prawnym od 2010 r., absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (2005).

– Transformacja energetyczna przyśpiesza, a udział energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym rośnie. Kierunek tych zmian odzwierciedla nowe kierownictwo i struktura naszego zespołu. Od kilku lat konsekwentnie inwestowaliśmy w rozwój kompetencji i pozyskiwaliśmy ekspertów oraz klientów z rynku OZE, ale w dalszym ciągu mamy również zaplecze ekspertów sektora energetyki konwencjonalnej. Nasze wieloletnie doświadczenie w obu tych obszarach pozwala nam skutecznie odpowiadać na potrzeby różnych klientów – stwierdziła Agnieszka Kulińska w komunikacie kancelarii.

– Zespół energetyki i zasobów naturalnych jest jedną z sił napędowych i filarów naszej kancelarii. Od wielu lat plasuje się w czołówkach międzynarodowych i krajowych rankingów branżowych, a nasi prawnicy otrzymują indywidualne wyróżnienia i nagrody – oświadczyli Anna Pukszto i Bartłomiej Kordeczka w komunikacie kancelarii, wyjaśniając, że wybór Agnieszki Kulińskiej to „znaczące wydarzenie dla całej kancelarii, a zarazem początek kolejnego etapu jej kariery i nowych wyzwań”.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że Christian Schnell i Tim Heitling wspólnie będą odpowiadać za kierowanie branżową strategią kancelarii oraz ofertą usług dla firm z sektora energetycznego w 18 krajach w Europie i Azji Środkowej, podając, iż ich „nominację w porozumieniu z zarządem europejskim Dentons podpisał Tomasz Dąbrowski, CEO Dentons Europe”. Energy Sector Group kancelarii liczy ponad 1 tys. prawników na całym świecie, w tym blisko 200 w Europie i Azji Środkowej. Świadczą usługi transakcyjne i regulacyjne na rzecz firm ze wszystkich głównych segmentów sektora energetycznego, w tym ropy naftowej i gazu, elektrycznej energii odnawialnej, konwencjonalnej i jądrowej, w tym w zakresie fuzji i przejęć, joint ventures, rozwoju i finansowania przedsięwzięć.

Christian Schnell jest od ponad roku partnerem w biurze Dentons w Warszawie. To prawnik niemiecki praktykujący od lat w Polsce. Prowadzi również praktykę w biurze w Monachium. W styczniu 2022 r. przeszedł do tej firmy wraz z trójką innych prawników specjalizujących się w obsłudze sektora odnawialnych źródeł energii, z którymi poprzednio pracował w warszawskiej kancelarii Solivan. Specjalizuje się w obsłudze inwestycji oraz w zagadnieniach regulacyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii. Pracował dla deweloperów i inwestorów przy pozyskiwaniu i sprzedaży projektów lądowych i morskich farm wiatrowych oraz elektrowni fotowoltaicznych. Doradzał przy kontraktach „pod klucz”, umowach dostawy energii  w sektorze OZE w Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, oraz w zakresie umów inwestycyjnych w ciepłownictwie i umów dostawy energii cieplnej.  .

Wcześniej przez osiem lat był prawnikiem kancelarii Solivan. Przez dwa lata – kancelarii DMS DeBenedetti Majewski Szcześniak, przez 10 lat – kancelarii BSJP Brockhuis Schnell Jurczak Prusak. Przez trzy lata pracował w biurze kancelarii Roedl & Partner w Norymberdze.

Jest niemieckim adwokatem od 1998 r. i polskim radcą prawnym od 2013 r., absolwentem studiów prawniczych Reńskiego Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn (1994).

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że Arkadiusz Krasnodębski pozostaje partnerem w kancelarii Dentons. Od 2014 r. do kwietnia 2023 r. był jej partnerem zarządzającym. Kierował warszawskim oraz europejskim zespołem energetyki i zasobów naturalnych. Specjalizuje się w doradztwie w kwestiach regulacyjnych, kontraktowych i korporacyjnych dla firm z sektora elektroenergetycznego. Ostatnio koncentruje się na obsłudze transakcji kupna i sprzedaży oraz budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych.

W Dentons (wcześniej Salans) pracuje od ponad 21 lat, od 20 lat jest partnerem. Wcześniej przez osiem lat był prawnikiem kancelarii Hunton & Williams, a przez dwa lata – konsultantem w firmie doradczej Coopers & Lybrand.

Jest radcą prawnym od 1999 r., absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim (1990).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl