Duo kancelarii w kredytach dwóch banków na pięć parków magazynowych

377
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała bankom Pekao i BNP Paribas przy udzieleniu kredytów na budowę pięciu parków magazynowych firmie deweloperskiej Hillwood, której doradzała kancelaria Clifford Chance.

We wrześniu 2023 r. Bank Pekao podpisał z deweloperem powierzchni produkcyjno-magazynowych, firmą Hillwood Polska, umowy o kredyt w łącznej kwocie ponad 89 mln euro, na sfinansowanie budowy trzech parków logistycznych: w Częstochowie, w okolicach Rawicza oraz w Łazach koło Warszawy, o ponad 144 tys. mkw. łącznej powierzchni  magazynowej. Firma w ramach inwestycji wybuduje także infrastrukturę drogową.

Hillwood to amerykańska firma, założona w 1988 r., należąca do miliardera Rossa Perota młodszego. Zajmuje się budową oraz inwestowaniem w nieruchomości komercyjne w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce koncentruje się na nabywaniu, finansowaniu i budowie magazynów oraz obiektów przemysłowych z przeznaczeniem pod długoterminowy wynajem. Od 2014 r. portfel jej projektów magazynowych oraz build to suit  obejmuje 1,8 mln mkw. w 100 wybudowanych i kupionych obiektach.

Założony w 1929 r. Bank Pekao  jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ok. 290 mld zł aktywów. Obsługuje 6,5 mln klientów prywatnych i co drugą korporację w Polsce. W 2017 r. kontrolny pakiet 32,8 proc. akcji banku posiadanych przez włoską grupę finansową UniCredit za 10,6 mld zł kupiły wspólnie, w ramach tzw. repolonizacji, Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju.

– We współpracy z naszym partnerem bankowym doceniamy profesjonalną obsługę na każdym etapie, przede wszystkim sprawny przebieg negocjacji parametrów finansowania, szybkie podjęcie decyzji kredytowej oraz efektywny proces negocjacji dokumentacji kredytowej – skomentował Hubert Michalak, prezes zarządu Hillwood Polska.

– Mamy już 19 inwestycji Hillwood sfinansowanych przez Bank Pekao. Pokazuje to jak ważnym i strategicznym partnerem jest dla nas Hillwood – stwierdził Łukasz Białecki, dyrektor Biura Finansowania Nieruchomości Komercyjnych w Banku Pekao.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy udzieleniu kredytów Bankowi Pekao doradzał zespół prawników warszawskiego biura kancelarii CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, natomiast firmie Hillwood Polska – kancelaria Clifford Chance.

W listopadzie 2023 r. BNP Paribas Bank Polska podpisał z firmą Hillwood Polska umowy o kredyt w łącznej kwocie ponad 48 mln euro, na sfinansowanie rozbudowy dwóch parków logistycznych, w tym 13 mln na inwestycję w Sycowie i ponad 35 mln na inwestycję w Rawie Mazowieckiej. Razem parki mają ponad 217 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Zostaną wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED, a część urządzeń zasilana będzie prądem z elektrowni słonecznych. W otoczeniu budynków planowane jest posadzenie nie trawników, lecz trawiastych łąk z kwiatami.

BNP Paribas Bank Polska jest kontrolowany przez francuski bank BNP Paribas (drugi co do wielkości aktywów bank w Europie). W obecnym kształcie powstał w wyniku fuzji Banku Gospodarki Żywnościowej z BNP Paribas Bankiem Polska. W listopadzie 2018 r. przejął od austriackiego Raiffeisen Bank International podstawową działalność Raiffeisen Banku Polska. Pod względem aktywów pozostaje na szóstej pozycji w Polsce.

– Współpraca z partnerem bankowym układa się pomyślnie, zwłaszcza dzięki sprawnemu przebiegowi negocjacji warunków komercyjnych oraz szybkiej decyzji kredytowej – podkreślił Hubert Michalak, prezes zarządu Hillwood Polska.

– Dokonując wyboru projektów, które nasz bank zamierza finansować, kierujemy się zarówno oceną stricte kredytową, jak również oddziaływaniem tych projektów na otoczenie, ich zgodnością z zasadami zrównoważonego rozwoju – oświadczył Marek Kowalski, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego Nieruchomości w BNP Paribas Banku Polska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy udzieleniu kredytów BNP Paribas Bankowi Polska doradzał zespół prawników warszawskiego biura kancelarii CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, natomiast firmie Hillwood Polska – kancelaria Clifford Chance.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl