Dwie kancelarie w finale przejęcia odpadów zwierzęcych

825

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała amerykańskiej firmie Darling Ingredients, przerabiającej odpady zwierzęce, przy przejęciu polskiej firmy utylizacyjnej Miropasz od właścicieli, którym doradzała kancelaria Ponikowski Rzepka z Warszawy.

Transakcję sfinalizowano w styczniu 2024 r., o czym poinformowała firma Darling Ingredients, po uzyskaniu, jak ustalił „Rynek Prawniczy”, w grudniu 2023 r., aprobaty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zainicjowano ją ponad rok wcześniej: w listopadzie 2022 r. właściciele firmy Miropasz, zajmującej się przetwórstwem ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, zdecydowali się sprzedać ją, za ok. 110 mln euro (ok. 476 mln zł), amerykańskiej firmie Darling Ingredients Inc.

Darling Ingredients Inc. to amerykańska firma przerabiająca odpady pochodzenia zwierzęcego na produkty nadające się do wykorzystania, takie jak m.in. olej napędowy, kolagen, nawozy, białka i mączki będące składnikami karmy dla zwierząt domowych i pasz dla zwierząt hodowlanych. Firma posiada ponad 270 zakładów w 17 krajach i przetwarza 15 proc. globalnych odpadów z przemysłu mięsnego. W Polsce miała już wcześniej trzy przetwórnie, w Chojnowie, Lubieniu Kujawskim i Sztumie.

Miropasz, z siedzibą Mirowicach w powiecie grójeckim województwa mazowieckiego, zajmuje się przetwórstwem tzw. ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (z drobiu) kategorii 3 (to znaczy nie wykazujących żadnych objawów chorobowych), z których wytwarza przetworzone drobiowe białka zwierzęce (z kaczki i kurczaka) oraz drobiowe tłuszcze paszowe. UPPZ to np. zwierzęta martwe lub ich części, produkty pochodzenia zwierzęcego lub inne produkty otrzymane ze zwierząt, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, w tym komórki jajowe, zarodki i nasienie. Firma przerabia rocznie ok. 250 tys. ton odpadów drobiowych w trzech zakładach w południowo-wschodniej Polsce (Mirowice, Pszczonów i Krasnystaw). Zatrudnia 225 pracowników. Odbiorcami jej produktów są firmy wytwarzające karmę dla zwierząt domowych i wytwórnie pasz. „Rynek Prawniczy” ustalił, że wspólnikami Miropaszu byli Bartłomiej Wiczyński, Przemysław Wiczyński i Natalia Pilarek.

– Polska odgrywa znaczącą rolę w wyżywieniu świata jako kluczowy producent drobiu. To przejęcie płynnie integruje się z trzema już istniejącymi zakładami Darling w środkowej i zachodniej Polsce – stwierdził Randall C. Stuewe, prezes i dyrektor generalny Darling Ingredients.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak poinformowała na swojej witrynie  internetowej, że doradzała w transakcji firmie Darling Ingredients Inc. Podała, iż obsługę wykonywali partner Łukasz Berak, senior associate  Michał Dawidowicz, associates  Paweł Bochnia, Magda Kowalczyk, prawniczka Marta Kolator, a doradzali także senior counsel  Tomasz Duchniak, associate  Aneta Bąk, prawniczka Zofia Marcinek (prawo ochrony środowiska), senior associate  Bartłomiej Dębski, associate  Michał Oleś (prawo nieruchomości), senior counsel  Filip Sodulski (prawo pracy), partner Piotr Andrzejak, associate  Bartłomiej Piazdecki (prawo podatkowe).

„Rynek Prawniczy” ustalił, iż właścicielom Miropaszu doradzała kancelaria Ponikowski Rzepka z Warszawy, która podała o tym w Internecie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl