Dentons i Osborne Clarke w elastycznym kredycie dla portugalskiego OZE-dewelopera

324

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała DNB Bankowi i mBankowi przy udzieleniu 90 mln euro kredytu odnawialnego firmie Greenvolt Power, której doradzała kancelaria Osborne Clarke.

W listopadzie 2023 r. norweski DNB Bank i mBank, kontrolowany przez niemiecki Commerzbank, podpisały z firmą Greenvolt Power, należącą do portugalskiej grupy Greenvolt, umowę kredytu odnawialnego na 3,5 roku, w kwocie 90 mln euro, przeznaczonego na przyspieszenie realizacji w Polsce projektów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Z tej kwoty DNB pożyczył 50 mln euro, a mBank 40 mln euro.

Model finansowania w formule kredytu odnawialnego (rewolwingowego, Revolving Credit Facility – RCF ) zapewnia elastyczność przydatną w realizacji strategii rotacji aktywów przyjętej przez firmę Greenvolt. To, według Wikipedii, rodzaj finansowania obrotowego, które pozwala na ponowne skorzystanie z kredytu w przypadku spłacenia jego całości lub części podczas trwania umowy kredytowej. Przyznany limit kredytowy może być wykorzystany wielokrotnie, ponieważ każda spłata powiększa kwotę dostępnych środków do ponownego uruchomienia, aż do czasu wygaśnięcia zawartej umowy. Kredyty rewolwingowe są na ogół zaciągane na krótki okres.

Firma Greenvolt Power jest deweloperem elektrowni wiatrowych i słonecznych w Polsce. Zaczynała jako Grupa Energetyki Odnawialnej Renewables. Po zmianie nazwy w 2020 r. na V-Ridium Power Services, w lipcu 2021 r. przejęła ją portugalska firma Greenvolt z branży OZE, w zamian za przekazanie dotychczasowym polskim właścicielom nowych akcji o wartości 56 mln euro.

Firma Greenvolt zajmuje się produkcją energii z biomasy odpadowej oraz wiatru i słońca w wielkoskalowych farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, jak również zarządzaniem nimi. Ma w realizacji instalacje o mocy 7,7gigawatów, z tego w Polsce, która jest dla niej jednym z głównych rynków – 3,4 GW, z tego ok. 2,9 GW ma być gotowe do budowy do końca 2023 r.

W 2022 r. Greenvolt Power rozpoczęła w Polsce dwa projekty OZE. Pod koniec lipca 2023 r.  zawarła z firmą Energa Wytwarzanie przedwstępne umowy w sprawie ich sprzedaży za 107 mln euro (równowartość 475 mln zł). Transakcja obejmuje dwie elektrownie w województwie wielkopolskim, w których buduje się instalacje do produkcji energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 58 megawatów: Sompolno (miks instalacji wiatrowej o mocy 26 MW i słonecznej o mocy 10 MW, wejdzie do eksploatacji w czerwcu 2024 r.) i Opalenica (trzy instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW, wejdzie do eksploatacji w grudniu 2023 r.). Greenvolt Power odpowiada za ich doprowadzenie do fazy operacyjnej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy, którą wykonaliśmy wspólnie ze świetnymi zespołami banków DNB i mBanku, która umożliwiła finalizację tej pionierskiej struktury finansowania na polskim rynku finansowania odnawialnych źródeł energii skomentował Adrian Góralski, dyrektor ds. fuzji i przejęć oraz finansowania projektów w Greenvolt Power.

Otrzymany przez nas kredyt odnawialny jest ważnym krokiem, ponieważ pozwala Greenvolt Power przyspieszyć rozwój licznych projektów prowadzonych w Polsce, a jednocześnie zapewnia niezbędną elastyczność dla szybszej realizacji strategii rotacji aktywów przedstawionej naszym inwestorom oświadczył João Manso Neto, prezes grupy Greenvolt.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała bankom przy udzieleniu kredytu firmie Greenvolt Power. Obsługa obejmowała przygotowanie dokumentacji finansowania, przeprowadzenie due diligence  projektów, a także doradztwo regulacyjne i podatkowe. Kierował nią partner Piotr Nerwiński, współkierujący zespołem bankowości i finansów, a wykonywali także senior associate  Jakub  Walawski, associate  Małgorzata Czarnecka z zespołu bankowości i finansów. Partner Christian Schnell, współkierujący zespołem energetyki w Europie, i associate  Ewa Gołąbek  doradzali przy projektowych aspektach transakcji. Partner Dariusz Stolarek z zespołu prawa podatkowego doradzał w kwestiach podatkowych.

Odnawialna linia kredytowa jest instrumentem, który daje inwestorowi elastyczny dostęp do kapitału. Po wybudowaniu i sprzedaży projektu Greenvolt Power będzie miała możliwość ponownego wykorzystania kredytu i dołączenia do finansowania nowych projektów. Nie jest to więc typowy produkt dla sektora OZE, gdzie tradycyjnie finansowanie udzielane jest w formie długoterminowego kredytu (10-15 lat) dla określonego projektu lub projektów. To innowacyjne finansowanie może zachęcić inne firmy do inwestowania w Polsce, ponieważ pokazuje, że instytucje finansowe są gotowe tworzyć szyte na miarę elastyczne produkty kredytowe, aby wspierać sektor OZE skomentował transakcję w komunikacie kancelarii Piotr Nerwiński.

„Rynek Prawniczy”, ustalił, że firmie Greenvolt Power przy uzyskaniu kredytu doradzała kancelaria Osborne Clarke, która podała na swojej witrynie internetowej, że obsługą kierował partner Michał Markowski, kierujący praktyką bankowości i finansów, a wykonywali ją także associates  Małgorzata Gołębiowska,  Rafał Strzępek (dokumenty transakcji), senior associates  Ernest Łuczak, Piotr Brzózka, junior associate  Michalina Skarżyńska (projektowe aspekty transakcji).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl