Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria DLA Piper doradzała brytyjskiej firmie Halma przy przejęciu polskiej spółki Sewertronics, zajmującej się renowacją kanalizacji, od hiszpańskiej firmy Sewertronics, której doradzały kancelarie Wardyński i Wspólnicy i Gómez-Acebo & Pombo z Hiszpanii.
W maju 2023 r. brytyjska firma Halma przejęła za 41 mln euro polską spółkę Sewertronics, prowadzącą zakład produkujący urządzenia do renowacji i konserwacji rurociągów kanalizacyjnych, od hiszpańskiej firmy Sewertronics. Ostateczna cena może w rozliczeniu wzrosnąć jeszcze o 18 mln euro. Przejęcie jest częścią strategii rozwoju Halmy polegającej na przejmowaniu firm i było pierwszą jej inwestycją w Polsce.
Halma to brytyjska grupa firm produkujących urządzenia i sprzęt do wykrywania zagrożeń i ochrony życia. Wikipedia podaje, że powstała w 1894 r. na Cejlonie jako firma herbaciana The Nahalma Tea Estate Company Limited. W 1937 r. przestawiła się na produkcję gumy i przekształciła się w The Nahalma Rubber Estate Company Limited. We wczesnych latach 50. kauczukowe posiadłości firmy zostały znacjonalizowane przez rząd Sri Lanki. W 1956 r. firma przekształciła się w inwestycyjną i przemysłową spółkę holdingową Halma Investments Limited. Na początku lat 70. rozpoczęła serię przejęć w przemysłach mechanicznym, elektrycznym i elektronicznym. W 1973 r. została przemianowana na Halma Limited, a w 1981 r. weszła na giełdę stając się publiczną spółką akcyjną. W 1984 r. przejęła firmę Apollo Fire Detectors, największego producenta czujek dymu w Wielkiej Brytanii. Od tego momentu specjalizuje się w inwestycjach w dziedzinie bezpieczeństwa i zabezpieczeń, ochrony zdrowia i ochrony środowiska. Dziś w 45 firmach zatrudnia ponad 7,5 tys. osób w ponad 20 krajach.
Hiszpańska firma Sewertronics z siedzibą w Madrycie powstała w 2018 r., a jej polska spółka prowadząca zakład produkcyjny w Białobrzegach koło Łańcuta (województwo podkarpackie) – w 2019 r. Założycielami firmy byli César Gómez i Sławomir Kuźniar. Zajmuje się produkcją specjalistycznych urządzeń do napraw i renowacji rur kanalizacyjnych (magistrali, odwodnień, wpustów wewnętrznych) bez konieczności wykopywania ich z ziemi, na podstawie opatentowanej przez siebie technologii instalowania w nich materiału okładzinowego z żywicy epoksydowej, który jest następnie utwardzany światłem ultrafioletowym pochodzącym z diod LED.
– Firma Sewertronics odpowiada naszym celom, pomagając chronić środowisko poprzez zmniejszanie zatorów i wycieków w rurach kanalizacyjnych. Oczekujemy, że jej wzrost będzie napędzany rosnącą potrzebą renowacji starzejącej się infrastruktury kanalizacyjnej, a także inwestycjami w innowacyjne technologie, które minimalizują zakłócenia i zmniejszają zasoby wymagane do przeprowadzania napraw – skomentował Marc Ronchetti, dyrektor generalny firmy Halma.
– Nasza technologia pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu ściekami, jednocześnie maksymalizując wydajność i bezpieczeństwo podczas naprawy rur oraz unikając konieczności uciążliwych i kosztownych wykopów. Dołączając do Halmy, skorzystamy z jej globalnej sieci, zasobów i wiedzy specjalistycznej, a także ze współpracy z innymi firmami, szczególnie tymi, które koncentrują się na rozwiązaniach dla sektora ścieków – oświadczył César Gómez, współzałożyciel i dyrektor generalny Sewertronics.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Halma doradzała w transakcji kancelaria DLA Piper, która podała na swojej witrynie internetowej, iż obsługę wykonywali partnerzy Marta Frąckowiak i Piotr Miller oraz Michał Sowiński i Filip Wilczyński z praktyki prawa handlowego, fuzji i przejęć.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Sewertronics doradzały w transakcji kancelarie Wardyński i Wspólnicy oraz hiszpańska Gómez-Acebo & Pombo.
Ireneusz Walencik