Trio kancelarii w brytyjskim przejęciu firmy od renowacji kanalizacji

475
(www.sewertronics.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria DLA Piper doradzała brytyjskiej firmie Halma przy przejęciu polskiej spółki Sewertronics, zajmującej się renowacją kanalizacji, od hiszpańskiej firmy Sewertronics, której doradzały kancelarie Wardyński i Wspólnicy i Gómez-Acebo & Pombo z Hiszpanii.

W maju 2023 r. brytyjska firma Halma przejęła za 41 mln euro polską spółkę Sewertronics, prowadzącą zakład produkujący urządzenia do renowacji i konserwacji rurociągów kanalizacyjnych, od hiszpańskiej firmy Sewertronics. Ostateczna cena może w rozliczeniu wzrosnąć jeszcze o 18 mln euro. Przejęcie jest częścią strategii rozwoju Halmy polegającej na przejmowaniu firm i było pierwszą jej inwestycją w Polsce.

Halma to brytyjska grupa firm produkujących urządzenia i sprzęt do wykrywania zagrożeń i ochrony życia. Wikipedia podaje, że powstała w 1894 r. na Cejlonie jako firma herbaciana The Nahalma Tea Estate Company Limited. W 1937 r. przestawiła się na produkcję gumy i przekształciła się w The Nahalma Rubber Estate Company Limited. We wczesnych latach 50. kauczukowe posiadłości firmy zostały znacjonalizowane przez rząd Sri Lanki. W 1956 r. firma przekształciła się w inwestycyjną i przemysłową spółkę holdingową Halma Investments Limited. Na początku lat 70. rozpoczęła serię przejęć w przemysłach mechanicznym, elektrycznym i elektronicznym. W 1973 r. została przemianowana na Halma Limited, a w 1981 r. weszła na giełdę stając się publiczną spółką akcyjną. W 1984 r. przejęła firmę Apollo Fire Detectors, największego producenta czujek dymu w Wielkiej Brytanii. Od tego momentu specjalizuje się w inwestycjach w dziedzinie bezpieczeństwa i zabezpieczeń, ochrony zdrowia i ochrony środowiska. Dziś w 45 firmach zatrudnia ponad 7,5 tys. osób w ponad 20 krajach.

Hiszpańska firma Sewertronics z siedzibą w Madrycie powstała w 2018 r., a jej polska spółka  prowadząca zakład produkcyjny w Białobrzegach koło Łańcuta (województwo podkarpackie) – w 2019 r. Założycielami firmy byli César Gómez i Sławomir Kuźniar. Zajmuje się produkcją specjalistycznych urządzeń do napraw i renowacji rur kanalizacyjnych (magistrali, odwodnień, wpustów wewnętrznych) bez konieczności wykopywania ich z ziemi, na podstawie opatentowanej przez siebie technologii instalowania w nich materiału okładzinowego z żywicy epoksydowej, który jest następnie utwardzany światłem ultrafioletowym pochodzącym z diod LED.

– Firma Sewertronics odpowiada naszym celom, pomagając chronić środowisko poprzez zmniejszanie zatorów i wycieków w rurach kanalizacyjnych. Oczekujemy, że jej wzrost będzie napędzany rosnącą potrzebą renowacji starzejącej się infrastruktury kanalizacyjnej, a także inwestycjami w innowacyjne technologie, które minimalizują zakłócenia i zmniejszają zasoby wymagane do przeprowadzania napraw – skomentował Marc Ronchetti, dyrektor generalny firmy Halma.

– Nasza technologia pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu ściekami, jednocześnie maksymalizując wydajność i bezpieczeństwo podczas naprawy rur oraz unikając konieczności uciążliwych i kosztownych wykopów. Dołączając do Halmy, skorzystamy z jej globalnej sieci, zasobów i wiedzy specjalistycznej, a także ze współpracy z innymi firmami, szczególnie tymi, które koncentrują się na rozwiązaniach dla sektora ścieków – oświadczył César Gómez, współzałożyciel i dyrektor generalny Sewertronics.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Halma doradzała w transakcji kancelaria DLA Piper, która podała na swojej witrynie internetowej, iż obsługę wykonywali partnerzy Marta Frąckowiak i Piotr Miller oraz Michał Sowiński i Filip Wilczyński z praktyki prawa handlowego, fuzji i przejęć.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Sewertronics doradzały w transakcji kancelarie Wardyński i Wspólnicy oraz hiszpańska Gómez-Acebo & Pombo.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl