Gide i Wardyński i Wspólnicy w półmiliardowym zakupie nadmorskiego parku handlowego

538

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Gide Loyrette Nouel doradzała francuskiej firmie Frey przy nabyciu Parku Handlowego Matarnia w Gdańsku od firmy Ingka Centres, której doradzała kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

O transakcji poinformowano pod koniec sierpnia 2022 r. Firma Frey podpisała z firmą Ingka Centres, należącą do Ingka Group, umowę zakupu za 105 mln euro (ok. 495 mln zł) gdańskiego Parku Handlowego Matarnia.

Park Handlowy Matarnia znajduje się 7 km od centrum miasta, na osiedlu Matarnia. Ma 83,5 tys. mkw. powierzchni, w tym 73 tys. mkw. handlowej Głównym obiektem handlowym jest tam sklep IKEA, poza tym są MediaMarkt, OBI, Sports Direct, H&M, TK Maxx. Rocznie odwiedza to miejsce ok. 7 mln osób. Wskaźnik wynajmu wynosi 98 proc., a roczny dochód z niego to ok. 8 mln euro. Park powstał w 2005 r., ale sklepy IKEA i OBI działają od 1998 r.

Francuska firma Frey to deweloper, inwestor i zarządca specjalizujący się w budowie i obsłudze centrów i parków handlowych we Francji, Hiszpanii i Portugalii. Prowadzi również rewitalizacje miast.

Firma Ingka Centres  jest częścią holenderskiej grupy Ingka. Należą do niej wszystkie spółki tworzące grupę IKEA, w tym handlowa IKEA Retail, a także Ingka Investments, której zadaniem jest ochrona finansowej niezależności grupy poprzez inwestowanie w dziedziny spoza handlu detalicznego. Właścicielem tego holdingu jest fundacja Stichting Ingka utworzona w 1982 r. przez założyciela firmy IKEA, Szweda Ingvara Kamprada, w Holandii, ze względu na tzw. optymalizację podatkową. Ingka Centres od ponad 40 lat zarządza centrami handlowymi. Ma ich w portfelu 44 na 15 rynkach; co roku przyciągają 480 mln odwiedzających.

– Przejęcie umożliwi Frey kontynuowanie strategii stawania się europejskim liderem zrównoważonego handlu detalicznego. To także pierwsza inwestycja Frey w Polsce – jednej z najbardziej dynamicznych gospodarek w Europie – skomentował Antoine Frey, prezes firmy Frey.

– Zakończenie tej udanej transakcji z Frey jest świadectwem silnych osiągnięć Matarni i udowodnionej odporności podczas pandemii i wobec zmieniającego się krajobrazu handlu detalicznego – oświadczyła Caroline Nader-Grave, dyrektor ds. globalnych inwestycji  w Ingka Centres.

Kancelaria Gide Loyrette Nouel potwierdziła ”Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Frey i podała w Internecie, że obsługą kierowali Marcin Muszel i Rafał Osetek, a wykonywali ją, wraz z badaniem due diligence, Ewa Żbikowska, Ewelina Tokarczyk, Joanna Karkoszka, Magdalena Kalinowska, Agnieszka Myszor, Michał Wiśniewski, Magdalena Molczyk, Karolina Szczepańska, Filip Ruciński, Hubert Karniewski i Szymon Chwaliński.

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy potwierdziła ”Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Ingka Centres.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl