Duo kancelarii w inwestycji funduszu paczkomatowego potentata w gadżety imprezowe

465
(www.unsplash.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała firmie PartyDeco i jej właścicielom przy zawarciu umowy inwestycyjnej z funduszem RiO, któremu doradzała kancelaria Deloitte Legal.

W kwietniu 2023 r. fundusz inwestycyjny RiO, którego założycielami są Rafał Brzoska i jego małżonka Omenaa Mensah, podpisał umowę inwestycyjną z firmą PartyDeco ze Szczecina, która prowadzi handel artykułami do dekoracji przyjęć i imprez okolicznościowych, oraz jej właścicielami. Na mocy umowy fundusz RiO stał się większościowym (51 proc.) udziałowcem spółki PartyDeco. Założyciele firmy, Agnieszka i Mikołaj Gabryel, jako wspólnicy mniejszościowi nadal tworzą jej zarząd.

Firma PartyDeco działa od 1995 r. Zaczynała od sprzedaży balonów z wózka na świeżym powietrzu. Następnym krokiem były usługi dekoratorskie, potem otwarcie drugiego w Polsce sklepu z ozdobami i dekoracjami. W 2003 r. firma rozpoczęła projektowanie i zamawianie produkcji. Dzisiaj ma własną pracownię projektową oraz wynajmuje hale magazynowe w centrum logistycznym w szczecińskiej dzielnicy Załom. Dostarcza ok. 5 tys. artykułów do dekoracji i umilających przyjęcia świąteczne i okolicznościowe, takich jak balony, piniaty, girlandy, tuby strzelające konfetti itp. Sprzedaje je hurtowniom, sklepom internetowym, sieciom handlowym, poprzez internetowy sklep, w 80 krajach, przede wszystkim w Europie Zachodniej (70 proc. obrotów), ale także w Australii, Korei Płd. i Stanach Zjednoczonych. Zatrudnia 250 osób, w tym 100 w magazynie.

RiO Alternatywna Spółka Inwestycyjna została w maju 2022 r. zarejestrowana w Komisji Nadzoru Finansowego, a w lipcu 2022 r. – w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest to, jak podano na witrynie internetowej funduszu, „rodzinne biuro (Single Family Office ) z siedzibą w Warszawie, które nadzoruje, kontroluje i zarządza zdywersyfikowanym portfelem inwestycji prywatnych i publicznych, zarówno bezpośrednich, jak i za pośrednictwem zewnętrznych zarządców”. Jego założycielami są Rafał Brzoska i Omenaa Mensah.

Rafał Brzoska to twórca, założyciel, współwłaściciel i prezes zarządu międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl. W 2006 r. założył firmę InPost i stworzył w Polsce sieć samoobsługowych automatów paczkowych. Od 2019 r. jest mężem Omeny Mensah, prezenterki pogody i prowadzącej programy w telewizjach firmy TVN, a także filantropki, przedsiębiorczyni, inwestorki i kolekcjonerki sztuki.

– Pracujemy nad rozwojem naszej sprzedaży w e-commerce. Mamy też w planach nowe rynki geograficzne, nowe kategorie produktowe i nowe kanały dystrybucji. Chcemy być liderem ekologicznych rozwiązań dla naszych klientów. Nasz nowy inwestor wnosi wiedzę i doświadczenie we wszystkich tych obszarach – skomentowali Agnieszka i Mikołaj Gabryel, założyciele i zarząd PartyDeco.

– PartyDeco wykorzystuje swój inteligentny design i know how w e-commerce, aby z sukcesem wchodzić na rynki międzynarodowe. Dzięki temu firma stała się jednym z trzech największych europejskich graczy B2B w swojej niszy. Spółka ma plany dalszej ekspansji międzynarodowej i produktowej – RiO zamierza wesprzeć PartyDeco zwłaszcza w na rynku amerykańskim, który obecnie jest dla branży najbardziej perspektywiczny. Zarówno rozwój w Europie, jak i rynek e-commerce to obszary, gdzie dysponujemy ogromnym know-how i doświadczeniem – oświadczył Zbigniew Wójcik, partner zarządzający funduszu RiO.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie PartyDeco i jej założycielom doradzała w transakcji kancelaria CMS, która podała w Internecie, że jej obsługa obejmowała m.in. badanie due diligence  oraz pozyskanie finansowania, a wykonywali ją Sławomir Czerwiński, Jarosław Gajda, Dominika Pietkun. W zakresie finansowania doradzali Przemysław Karolak, Michal Horelik, a w zakresie due diligence pracowali Maciej Olejnik, Karina Zielińska-Piątkowska, Michał Tutaj, Marta Tarkowska, Aleksandra Dalecka, Agata Pawlak, Agnieszka Górecka, Monika Piepiórka.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi RiO doradzała kancelaria Deloitte Legal.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl