Deloitte Legal w uruchomieniu rodzinnego funduszu inwestycyjnego przez króla paczkomatów

683
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała Rafałowi Brzosce, założycielowi paczkomatowej firmy InPost, przy utworzeniu funduszu inwestycyjnego RiO w formie alternatywnej spółki inwestycyjnej.

RiO Alternatywna Spółka Inwestycyjna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została w maju 2022 r. zarejestrowana w Komisji Nadzoru Finansowego, a w lipcu 2022 r. – w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest to, jak podano na jego witrynie internetowej, „rodzinne biuro (Single Family Office ) z siedzibą w Warszawie, które nadzoruje, kontroluje i zarządza zdywersyfikowanym portfelem inwestycji prywatnych i publicznych, zarówno bezpośrednich, jak i za pośrednictwem zewnętrznych zarządców funduszami”. Jego założycielami i wspólnikami spółki z o. o. są Rafał Brzoska i Omenaa Mensah (RiO).

Single Family Office (SFO ) to znane od dawna w zachodnim kapitaliźmie przedsięwzięcia służące zarządzaniu majątkiem zgromadzonym przez zamożne rodziny, tak ażeby „pracował” on i zarabiał na różnorakich inwestycjach, pomnażając się dla następnych pokoleń. Ich działalność rozwija się ostatnio wraz z rosnącą akumulacją bogactwa w rękach najbogatszych rodzin na świecie.

Jak wyjaśnia KNF, alternatywna spółka inwestycyjna jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, innym niż specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte i fundusze inwestycyjne zamknięte. To instytucja wspólnego inwestowania, której przedmiotem działalności jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną.

Z opisu „filozofii inwestowania” na witrynie internetowej RiO ASI można dowiedzieć się, że ta „opiera się na wierze w talenty jednostek, które wzmocnione grą zespołową są w stanie przynieść niezwykłą wartość. Widzimy możliwości w człowieku, ponieważ wierzymy, że biznes polega na poświęceniu, przedsiębiorczym podejściu, pasji i zabawie. Wszystko to są czynniki ludzkie, a nie aktywa. Nasz zespół profesjonalistów kierowany przez prawdziwego przedsiębiorcę jest tutaj, aby pomóc zespołom precyzyjnie dobranym do stworzenia naszego portfolio. Podejście, które wyrażamy, to wsparcie, a nie oczekiwanie. Inwestujemy w ludzi”.

Jako branże do inwestowania wymieniono konsumpcję i handel detaliczny, usługi i technologie, produkcję i nieruchomości.

Rafał Brzoska to, według Wikipedii, twórca, założyciel, współwłaściciel i prezes zarządu międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl. W 2006 r. założył firmę InPost i stworzył w Polsce sieć samoobsługowych automatów paczkowych.

Od 2019  r. jest mężem Omeny Mensah, prezenterki pogody i prowadzącej programy w telewizjach firmy TVN.

Amma Omenaa Mensah to, według Wikipedii, „filantropka, przedsiębiorczyni, inwestorka, dziennikarka i prezenterka, kolekcjonerka sztuki”.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy utworzeniu funduszu RiO ASI Rafałowi Brzosce doradzała kancelaria Deloitte Legal, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługa obejmowała także postępowanie przed Komisją Nadzoru Finansowego w celu uzyskania wpisu do rejestru zarządzających ASI, jak również sporządzenie niezbędnej dokumentacji ASI. Nadzorował ją partner Ryszard Manteuffel, kierował nią managing associate  Mikołaj Chodkiewicz, a wykonywali także senior associate Łukasz Duchińskijunior associates Katarzyna BiegaJan Kunicki, Gabriela Skaza.

Kancelaria poinformował również o obsłudze zespołu doradztwa podatkowego Deloitte w kwestiach podatkowych związanych z otwarciem funduszu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl