Pięć kancelarii z Polski z szansami na euronagrody Chambers & Partners

507

Na liście firm prawniczych nominowanych do nagród Chambers Europe Awards 2023 znalazło się pięć kancelarii działających w Polsce: Dentons, White & Case, WKB Wierciński Kwieciński Baehr, Clifford Chance, SSW Pragmatic Solutions. Dwie ostatnie były na „krótkiej liście” także w 2022 r. Rok temu nominowanych do tego wyróżnienia było sześć kancelarii z Polski.

Natomiast w konkursie Chambers Diversity & Inclusion Awards: Europe 2023 nie ma w tym roku desygnacji do nagród dla kancelarii z Polski. Otrzymali je natomiast indywidualnie za „wyjątkowy wkład w różnorodność i integrację” (Diversity & Inclusion: Outstanding ContributionAgnieszka Wiercińska-Krużewska, partner zarządzająca kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr, oraz Cezary Żelaźnicki partner zarządzający kancelarii PwC Legal, jak również w kategorii dla działów prawnych w firmach (Diversity & Inclusion: In-House Team of the Year ) – zespół prawników firmy Benefit Systems z branży fitness.

Wydawnictwo Chambers and Partners, publikujące katalogi firm prawniczych w formie liczących się w branży rankingów, w 2023 r., podobnie jak rok i dwa lata wcześniej, organizuje połączone konkursy Chambers Europe Awards, z nagrodami dla najlepszych firm prawniczych w Europie, oraz Chambers Diversity & Inclusion Awards: Europe, w którym już po raz czwarty wyłoni europejskie kancelarie, firmowe zespoły prawne oraz poszczególnych prawników z Europy, wyróżniających się w popieraniu „różnorodności i włączania” (diversity & inclusion – D&I ), szczególnie w odniesieniu do przedstawicieli/ek środowiska LGBT+ oraz kobiet (gender).

Tegoroczne shortlists nominowanych ogłoszono w lutym 2023 r., a uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 25 maja 2023 r. w hotelu Principe di Savoia (Książę Sabaudii) w Mediolanie.

Nagrody Chambers Europe Awards uhonorują pracę krajowych i międzynarodowych firm prawniczych w Europie. Odzwierciedlą ich znaczące osiągnięcia w ostatnich 12 miesiącach, w tym znakomite dokonania w doradztwie, imponujący wzrost strategiczny i doskonałą jakość obsługi klientów.

Nominacje do nagród Chambers Europe Awards są wspólnym dziełem zespołu ekspertów wydawnictwa opracowujących doroczny ranking Chambers Europe – renomowany przewodnik po firmach prawniczych, opracowywany na podstawie wywiadów z ich klientami, którego najnowsza edycja zostanie ogłoszona w marcu. Laureatów nagród wybierze jury z „krótkich list” nominowanych, które w tym roku zostały ogłoszone dla 26 państw i regionów Europy.

W 2022 r. nagrodę Chambers Europe Award dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce zdobyła kancelaria CMS.

W 2021 r. nagrodę otrzymała kancelaria Clifford Chance, podobnie jak w 2018 r., w 2020 r. Dentons.

W 2017 r. nagrodę dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce dostała Greenberg Traurig. Kancelaria CMS otrzymała natomiast nagrodę Client Service Award za najwyższą jakość obsługi klientów w Polsce.

W 2016 r. laureatem nagrody Chambers Europe Award dla najlepszej firmy prawniczej roku w Polsce była kancelaria Dentons. Greenberg Traurig otrzymała nagrodę Client Service Award.

W 2015 r. laureatem nagrody Chambers Europe Award dla firmy prawniczej roku w Polsce była kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która wówczas zdobyła laur najlepszej już po raz piąty (wcześniej w latach 2008, 2011, 2012 i 2013).

W 2014 r. laureatami z Polski były kancelarie Wardyński i Wspólnicy oraz Dentons. Pierwsza otrzymała nagrodę dla najlepszej krajowej, a druga – dla najlepszej międzynarodowej firmy prawniczej roku.

Nagrody Chambers Diversity & Inclusion Awards „są uznaniem fantastycznych osiągnięć firm i osób, które wspierają rozwój różnorodności, integracji i działalności pro bono w tym zakresie”.

W 2022 i 2021 r. żadna z nagród tego konkursu nie przypadła kancelarii ani prawnikowi z Polski, choć były nominacje.

W pierwszej europejskiej edycji tych nagród, w 2019 r. polskimi laureatami byli: Jolanta Nowakowska-Zimoch z Greenberg Traurig („Środkowoeuropejska Prawniczka Roku na Rzecz Różnorodności Płci”) oraz Wojciech Kozłowski („Prawnik Pro Bono Roku”) i Igor Ostrowski („Prawnik Roku LGBT+” ), obaj z Dentons.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl