Dyrektorka działu prawnego w firmie benefitowej Liderem Prawników Przedsiębiorstw

351
Z dyplomem Iwona Rykaczewska-Kuderska, pierwsza od lewej Kamila Luttelmann, obok Magdalena Żak. Statuetkę wręcza Waldemar Koper (www.pspp.org.pl)

Radca prawny Iwona Rykaczewska-Kuderska, dyrektor działu prawnego w firmie Benefit Systems, oferującej pracodawcom tzw. benefity pracownicze, została tegorocznym laureatem konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw.

Wyniki konkursu ogłoszono 1 grudnia 2022 r. podczas świątecznego spotkania członków i przyjaciół PSPP. Była to jego piąta edycja. Zorganizowano ją po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią kowidową.

Oprócz laureatki nominacje do nagrody Lider Prawników Przedsiębiorstw otrzymały:

  • radca prawny Kamila Luttelmann, dyrektor do spraw prawnych i zgodności w japońsko-koreańskiej firmie czekoladowej Lotte Wedel (d. E. Wedel, 22 Lipca);
  • radca prawny Magdalena Żak, dyrektor prawna w polskim oddziale amerykańskiej firmy farmaceutyczno-kosmetycznej Johnson & Johnson.

Jak wyjaśniono w komunikacie PSPP, Iwona Rykaczewska-Kuderska była „liderką działań prawnych”, które doprowadziły do uzyskania w 2018 r. przez firmę Benefit Systems „jako pierwszą w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej spółkę publiczną” certyfikatu Benefit Corporation. Tzw. B Corp przyznawany jest przez międzynarodową organizację pozarządową B Lab organizacjom, które w działalności kierują się zasadami odpowiedzialności społecznej.

Działem prawnym w firmie Benefit Systems zarządza od ponad 4,5 roku. Wcześniej przez ponad 13 lat była główną prawniczką w polskim oddziale szwajcarskiego wydawnictwa prasowego Edipresse, a przez dziewięć lat pracowała w kancelarii White & Case.

Laureatów konkursu wybrano w dwóch etapach. W pierwszym kandydaci zgłaszali się sami przesyłając ankietę z opisem przedsięwzięć lub transakcji obsługiwanych przez dział prawny w ostatnich latach oraz swojego wkładu w ich realizację. W drugim etapie trzy nominowane i spośród nich liderkę, wybrała kapituła, w której skład wchodzili m.in. członkowie zarządu PSPP.

W 2019 r. laureatem konkursu był Tobiasz Adam Kowalczyk, wówczas dyrektor działu prawnego i polityki publicznej w firmie Volkswagen Poznań, jednej z polskich spółek niemieckiego koncernu motoryzacyjnego. W 2018 r. konkurs wygrał Andrzej Kornatowski, dyrektor działu prawnego w polskim oddziale firmy British American Tobacco, w 2017 r. – Piotr Antoszek, dyrektor działu prawnego w firmie Solaris Bus & Coach, a w 2016 r. – Marcin Czapiewski, który wówczas kierował działem prawnym i compliance w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Europa i Towarzystwie Ubezpieczeniowym na Życie Europa (obecnie jest prawnikiem kancelarii Olesiński i Wspólnicy).

Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw działa od 2010 r. reprezentując interesy i integrując prawników kierujących działami prawnymi w firmach. Prezesem zarządu PSPP jest Waldemar Koper, dyrektor do spraw prawnych w Kompanii Piwowarskiej.

Tu omówienie wyników konkursu z 2019 r.

Tutaj omówienie wyników konkursu z 2016 r., a tu – z roku 2018.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl