Tercet kancelarii w budowie i finansowaniu słoneczno-wiatrowej megaelektrowni w kopalni

566
(www.pixabay.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy” kancelaria CMS doradzała firmie Lewandpol przy projekcie budowy elektrowni słoneczno-wiatrowej w Kleczewie oraz pozyskaniu nań 866 mln zł finansowania od konsorcjum trzech banków, którym doradzała kancelaria Norton Rose Fulbright, oraz od Polskiego Funduszu Rozwoju, któremu doradzała kancelaria Gessel.

Pod koniec stycznia 2023 r. konsorcjum ING Banku Śląskiego, PKO Banku Polskiego oraz mBanku udzieliło spółce E&G należącej do firmy Lewandpol 776 mln zł kredytów uprzywilejowanych na budowę Kleczew Solar & Wind, pierwszej w Polsce wielkoskalowej kombinowanej elektrowni słoneczno-wiatrowej o zakładanej mocy ponad 200 megawatów. Firma uzyskała kredyt terminowy, kredyt VAT oraz limit na rezerwę obsługi zadłużenia. Ponadto banki będą  zabezpieczać ryzyka: stopy procentowej i walutowe. Finansowanie przedsięwzięcia uzupełnił inwestorowi Polski Fundusz Rozwoju pożyczką podporządkowaną do kwoty 90 mln zł, udzieloną w ramach komercyjnej działalności inwestycyjnej przez PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN na planowaną rozbudowę przedsięwzięcia.

Elektrownia Kleczew Solar & Wind ma być jednym z największych wytwórców energii ze źródeł odnawialnych w Europie Środkowo-Wschodniej, pierwszym w Polsce o tak wielkiej skali, produkującym w sposób kombinowany energię słoneczną i wiatrową. Powstanie na terenach dawnej odkrywki kopalni węgla brunatnego Konin w gminie Kleczew, w województwie wielkopolskim. Trwa tam już budowa panelowni fotowoltaicznej, przy której mają stanąć wiatraki. W pierwszym etapie do sieci przyłączonych zostanie 193 megawatopików energii słonecznej oraz ok. 12 megawatów energii wiatrowej.  Prąd ma popłynąć do odbiorców jeszcze w 2023 r.  Elektrownia może zostać rozbudowana do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o kolejne turbiny wiatrowe i magazyny energii. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Lewandpol, jego menedżerem  i doradcą finansowym inwestora jest firma Ergy, która odpowiada m.in.za zarządzanie zakupami i budową, pozyskiwanie finansowania i strategię handlową.

Firma Lewandpol, której właścicielem jest Andrzej Lewandowski – przedsiębiorca i sportowiec, kierowca wyścigowy, od 2014 r. rozwija w formule family office działalność inwestycyjną w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce. Zarządza już wybudowaną w 2015 r. wiatrakownią w Łańcucie o mocy 67,5 MW.

ING Bank Śląski poinformował, iż jest agentem kredytu. PKO BP podał, że udzielił 33 proc. kwoty kredytów zapewnionych przez konsorcjum. mBank podał, że udostępnia 17 proc. tej sumy.

ING Bank Śląski obsługuje 4,9 mln klientów. Jego ogólnopolska sieć placówek liczy 244 oddziałów, a sieć bankomatów i wpłatomatów – prawie 4,2 tysiące urządzeń. PKO BP obsługuje 11,6 mln klientów. Jest podstawowym dostawcą usług finansowych, osiągając najwyższe udziały w rynku depozytów, kredytów oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych. mBank to piąty w Polsce bank pod względem aktywów. Ma ponad 5,5 mln klientów

Polski Fundusz Rozwoju to utworzona w 2016 r. państwowa spółka inwestycyjna oferująca instrumenty finansowe służące rozwojowi przedsiębiorstw i samorządów, angażująca kapitał w przedsięwzięcia wpływające na zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy kraju.

– Wspieranie transformacji środowiskowej i finansowanie proekologicznych inwestycji to dla nas strategiczny kierunek działania – oświadczył Michał Mrożek, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.

– Wspieramy Lewandpol w realizacji ciekawego projektu, a jednocześnie przyczyniamy się do transformacji polskiej energetyki – oświadczył Marcin Majewski, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi PKO BP.

– Projekt łączy w sobie produkcję energii z wiatru i słońca, a to wszystko w ramach rekultywacji terenu pokopalnianego. Jest doskonałym przykładem ekotransformacji, którą chcemy wspierać – oświadczył Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

– Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki. Transformacja energetyczna w Polsce rzeczywiście się odbywa, ale wymaga czasu. Naszym zadaniem jako PFR jest wspieranie przedsiębiorców i inwestorów w realizacji ambitnych projektów energetycznych, aby zielona transformacja przyspieszała – zadeklarował Paweł Borys, prezes PFR.

– To dla nas strategicznie ważny projekt i symboliczny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw Mając na uwadze dalszą rozbudowę projektu niezwykle ważne było dla nas pozyskanie długoterminowych partnerów finansowych, którzy są liderami finansowania rynku OZE w Polsce – stwierdził Andrzej Lewandowski, prezes zarządu Lewandpolu.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że przy finansowaniu doradzały kancelarie CMS (doradca kredytobiorcy), Norton Rose Fulbright (doradca konsorcjum trzech banków) i Gessel (doradca Polskiego Funduszu Rozwoju).

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Lewandpol także przy projekcie budowy elektrowni Kleczew Solar & Wind. Obsługa obejmowała m.in. analizę prawną due diligence projektu, negocjacje umów: projektowej, dostaw inwestorskich, o pełnienie funkcji inżyniera kontraktu, eksploatacji i utrzymania, dostawy turbin wiatrowych.

Wykonywały ją dwa zespoły: energetyki i projektów infrastrukturalnych, którym kierowali, pod nadzorem Łukasza Szatkowskiego, Kacper Stanosz i Jan Radziuk, a pracowali w nim też Magdalena Czenko, Patrycja Styczyńska, Alicja Smyklińska, Andrzej Szostak, oraz bankowości i finansów, którym kierowała, pod nadzorem Michała MężykowskiegoMartyna Markiewicz, a pracowali w nim także Karolina Bandzul-KrólMaciej Lorenz.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl