Chambers Global 2023: White & Case wchodzi do krajowej czołówki kancelarii

834

Według najnowszego zestawienia Chambers Global 2023 najściślejszą czołówkę polskiego rynku usług prawniczych w sześciu głównych dziedzinach obsługi tworzy osiem kancelarii. Rok temu było ich sześć. W tym roku do tego grona z impetem wkroczyła kancelaria White & Case od razu zdobywając dwa miejsca na samym szczycie zestawienia.

Owa czołówka to firmy prawnicze, które zajęły pierwsze pozycje (czyli w grupie 1. – band 1 ) w sześciu podstawowych klasyfikacjach najnowszej 24. edycji rankingu Chambers Global dla Polski, opublikowanego 16 lutego 2023 r. Najwięcej przyznano ich, jak co roku, kancelarii Clifford Chance – cztery. Po dwa przypadły firmom Allen & Overy, Greenberg Traurig, Rymarz Zdort i White & Case. Po jednej pierwszej pozycji zdobyły Baker McKenzie, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Wardyński i Wspólnicy.

Wyniki na samej górze postpandemicznego rankingu – czyli jeśli chodzi o pierwsze miejsca – różnią się nieco od tych z pandemicznego roku 2022. Pozytywnie, albowiem żadna z kancelarii-liderów nie obsunęła się niżej w hierarchii, natomiast aż cztery mogą cieszyć się awansami na best of the best, w tym jedna – nawet dwoma. To White & Case, którą zakwalifikowano do grupy 1. w dwóch kategoriach rynku kapitałowego obejmujących obsługę transakcji na dłużnych i udziałowych papierach wartościowych. Greenberg Traurig po roku powróciła do grupy 1. w kategorii rynków kapitałowych equity. Z kolei kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak wróciła do grupy 1. w kategorii rozwiązywania sporów po dwóch latach.

Chambers Global to znany przewodnik po rynkach usług prawnych ogłaszany co roku w formie klasyfikacji rankingowej. Tegoroczny zawiera analizę rynków usług prawnych w ponad 200 krajach i jurysdykcjach całego świata.

Firma Chambers & Partners publikuje je od 1999 r. badając rynki i ustalając kolejność najlepszych firm na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów. Jej analitycy klasyfikują i przydzielają je kolejno do poszczególnych hierarchicznie numerowanych grup (bands ) – w pierwszej są te uznawane za najlepsze z najlepszych.

W naszym omówieniu wymieniamy tylko kancelarie zakwalifikowane do grupy 1. (band 1 ) w sześciu dziedzinach prawa i sektorach gospodarki (alfabetycznie; pogrubionym pismem awansujące do grupy 1.).

  • Bankowość i finanse: Allen & Overy; Clifford Chance. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2022.
  • Rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe (debt ): Allen & Overy; Clifford Chance; White & Case. W porównaniu z rokiem 2022 do grupy 1. awansowała White & Case.
  • Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe (equity ): Greenberg Traurig; Rymarz Zdort; White & Case. W porównaniu z rokiem 2022 Greenberg Traurig i White & Case awansowały do grupy 1.
  • Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia: Clifford Chance; Greenberg Traurig; Rymarz Zdort. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2022 i 2021.
  • Rozwiązywanie sporów: Clifford Chance; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. W porównaniu z rokiem 2022 do grupy 1. awansowała Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
  • Własność intelektualna: Baker McKenzie; Wardyński i Wspólnicy. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2022 i 2021.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl