Stabilizacja krajowej czołówki w rankingu kancelarii Chambers Global 2022

870

Sześć kancelarii tworzy najściślejszą czołówkę polskiego rynku usług prawniczych według najnowszego zestawienia Chambers Global 2022 obejmującego sześć głównych kategorii obsługi. Rok temu także było ich sześć.

Owa czołówka to firmy prawnicze, które zajęły pierwsze miejsca w klasyfikacjach najnowszej 23. edycji rankingu Chambers Global dla Polski opublikowanego 17 lutego 2022 r. Najwięcej przyznano ich kancelarii Clifford Chance – cztery. Po dwa przypadły firmom Allen & OveryRymarz Zdort. Po jednej pierwszej pozycji zdobyły Baker McKenzie, Greenberg Traurig Wardyński i Wspólnicy.

Wyniki na samej górze zestawienia – jeśli chodzi o pierwsze miejsca – są prawie takie same jak w roku 2021. Prawie, gdyż jedyny wyjątek to obsunięcie się kancelarii Greenberg Traurig z grupy 1 do 2 w kategorii Capital Markets: Equity, w której samotnym liderem pozostała kancelaria Rymarz Zdort.

Chambers Global to znany przewodnik po rynkach usług prawnych ogłaszany co roku w formie klasyfikacji rankingowej. Tegoroczny zawiera analizę rynków usług prawnych w ponad 200 krajach i jurysdykcjach całego świata.

Firma Chambers & Partners publikuje je od 1999 r. badając rynki i ustalając kolejność najlepszych firm na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów. Jej analitycy klasyfikują i przydzielają je kolejno do poszczególnych hierarchicznie numerowanych grup (bands) – w pierwszej są te uznawane za najlepsze z najlepszych.

W naszym omówieniu wymieniamy tylko kancelarie zakwalifikowane do grupy 1 (band 1) w sześciu dziedzinach prawa i sektorach gospodarki (alfabetycznie).

  • Bankowość i finanse: Allen & Overy; Clifford Chance. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2021.
  • Rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe (debt ): Allen & Overy; Clifford Chance. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2021.
  • Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe (equity ): Rymarz Zdort. W porównaniu z rokiem 2021 Greenberg Traurig spadła do grupy 2.
  • Prawo korporacyjne/Fuzje i przejęcia: Clifford Chance; Greenberg Traurig; Rymarz Zdort. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2021.
  • Rozwiązywanie sporów: Clifford Chance. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2021.
  • Własność intelektualna: Baker McKenzie; Wardyński i Wspólnicy. Bez zmian w porównaniu z rokiem 2021.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl