Duet kancelarii w izraelskim zakupie centrum handlowego w Beskidzie Małym

377
(www.acteeum.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała izraelskiej firmie Big Shopping Centres przy zakupie centrum handlowego Galeria Andrychów od spółki belgijskiej firmy deweloperskiej  Equilis i niderlandzkiej firmy deweloperskiej Acteeum, której doradzała kancelaria Baker McKenzie.

O transakcji poinformowano w październiku 2022 r. Big Shopping Centres kupiła park handlowy w Andrychowie za 40 mln euro (równowartość 187,6 mln zł po kursie NBP) od spółki joint venture ACE 6, utworzonej w czerwcu 2019 r. przez Equilis i Acteeum w celu budowy obiektu, która przeznaczy dochód ze sprzedaży galerii na ekspansję w Polsce. Była to pierwsza inwestycja izraelskiej firmy w Polsce, która kupiła także mniejszy obiekt w Lubinie.

Galeria Andrychów to park handlowy otwarty w listopadzie 2021 r. w Andrychowie, po trwającej rok budowie. Największe centrum handlowe w powiecie wadowickim ma 24 tys. mkw. powierzchni  najmu, zajętej przez  31 sklepów sieciowych, w tym supermarket Lidl, market budowlany Leroy Merlin, placówki Jysk, Empik, Media Expert, Pepco, Rossmann, Smyk, Hebe, Deichmann, CCC i inne.

Firma Big Shopping Centers została założona w 1994 r. przez Jehudę Naftaliego w Izraelu. Dziś  to znacząca grupa w branży nieruchomości. Rozwija, eksploatuje i inwestuje w centra handlowe, logistykę, biura i nieruchomości mieszkaniowe, a także energię odnawialną. Zarządza 26 centrami handlowymi.BIG jest większościowym udziałowcem (67 proc.) firmy AFI Properties Ltd zarządzającej inwestycjami w nieruchomości, głównie biurowe i mieszkaniowe, działającej w Izraelu, Serbii, Rumunii, Polsce i Czechach.

Firma Equilis, założona w 2006 r., jest belgijskim deweloperem obiektów  komercyjnych i mieszkaniowych. Jednym z najbardziej znanych jej projektów jest dzielnica handlowa Docks Bruxsel otwarta w 2016 r. Działa również we Francji, Hiszpanii, Luksemburgu, Holandii i Portugalii. Niedawno rozpoczęła działalność w Polsce. Galeria Andrychów to jej druga inwestycja, po wybudowanym także z Acteeum Group centrum handlowym Galeria Chełm, oddanym do użytku w marcu 2020 r.

Acteeum Group to, utworzona w 2006 r., wywodząca się z Niderlandów, firma deweloperska i zarządzająca  nieruchomościami. W Polsce działa na rynku nieruchomości handlowych i mieszkaniowych poprzez oddział Acteeum Central Europe. Przeprowadza cały proces deweloperski, od rozpoznania terenu pod zabudowę, poprzez etap projektowania, budowy, komercjalizacji, aż po zarządzanie i sprzedaż obiektów.

– Wejście na polski rynek jest konieczne, aby stać się znaczącym graczem rynkowym, a Polska ma duży potencjał rozwoju – ocenił Hay Galis, prezes Big Shopping Centers.

– Nasz wspólny z Acteeum model biznesowy w segmencie nieruchomości handlowych zakłada budowę, komercjalizację, a następnie sprzedaż obiektów komercyjnych. Dlatego cieszymy się, że Galeria Andrychów znalazła się w dobrych rękach. Doskonała lokalizacja parku handlowego i jego rosnąca popularność wśród mieszkańców Andychowa, okolic Krakowa i Bielska-Białej sprawiają, że jesteśmy spokojni o rozwój tego miejsca. Nasze inwestycje, w tym również Galeria Chełm, powstają w atrakcyjnych lokalizacjach, dopasowanych do lokalnych potrzeb – oświadczyła Anna Dużyńska, prezes zarządu Equilis Polska.

– Galeria Andrychów jest wynajęta w 100 proc. i wciąż mamy operatorów zainteresowanych dołączeniem do grona naszych najemców. Sprzedaż parku handlowego daje nam mocny impuls do realizacji kolejnych projektów handlowych w Polsce – stwierdził Tomasz Szewczyk, prezes zarządu Acteeum Central Europe.

„Rynek Prawniczy” ustalił, ze firmie Big Shopping Centers doradzała w transakcji kancelaria CMS, , która podała w Internecie, iż obsługą pod nadzorem Lidii Dziurzyńskiej-Leipert kierował Michał Bork, wykonywali ją także Arleta Myśliwiec, Aleksander Kłys.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że spółce Equilis i Acteeum doradzała w transakcji kancelaria Baker McKenzie, która podała w Internecie, iż obsługę nadzorował partner Tomasz Krzyżowski, kierujący praktyką fuzji i przejęć, a wykonywali ją Mateusz Cieślak, Marta Tomczak.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl