Dentons i Greenberg Traurig kancelariami roku w konkursach mediów o nieruchomościach

347

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Dentons i Greenberg Traurig otrzymały nagrody dla prawniczej firmy roku 2022 w obsłudze sektora nieruchomości; Dentons Eurobuild Award, a Greenberg Traurig CEE Investment Award. Przyznały je grupy mediowe specjalizujące się w dostarczaniu informacji z rynku real estate – Eurobuild i Europa Property.

Eurobuild Awards

Nagrody Eurobuild Awards rozdano 27 września 2022 r. podczas gali zorganizowanej w hotelu Doubletree by Hilton w Warszawie. Była to ich 12. edycja.

Nagrody przyznała kapituła 198 jurorów, przedstawicieli branży real estate, w 25 kategoriach obejmujących Polskę (9) lub Europę Środkowo-Wschodnią (CEE – 13). W trzech kategoriach zwycięzców wyłoniono w sposób mieszany: typowanie jury  plus głosowanie uczestnikow gali. Nagrodzono m.in. najlepszy nowy biurowiec, hotel, najlepszego dostawcę finansowania nieruchomości, dewelopera biurowego, handlowego, magazynowego, najlepsze firmy budowlaną, prawniczą (w tej kategorii kapituła brała pod uwagę aktywność i reputację na rynku, doradztwo w transakcjach, liczbę i rodzaj obsługiwanych klientów), czy inwestycyjną transakcję roku.

Kancelaria Dentons została uznana za „Kancelarię Prawną Roku” 2022, podobnie jak rok wczesniej. Firma tak się przedstawiła na internetowej witrynie Eurobuild Awards: „Dentons Warszawa jest liderem polskiego rynku prawniczego w sektorze nieruchomości, gdzie świadczy pełną obsługę prawną w sprawach nieruchomości większości kluczowych firm działających w Polsce. Silny zespół ponad 50 prawników to największa międzynarodowa praktyka na polskim rynku. Pracujemy przy inwestycjach w nieruchomości – złożonych akwizycjach, sprzedaży i wspólnych przedsięwzięciach – z czego jesteśmy najbardziej znani na polskim rynku, oprócz doradztwa przy transakcjach finansowania, najmu, deweloperskich. Doradzamy we wszystkich głównych sektorach rynku – biurowym, handlowym, logistycznym, hotelowym i mieszkaniowym.”

W gronie kancelarii nominowanych do tej nagrody były także: Act Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Partnerzy; Allen & Overy; Andrzej Lulka i Wspólnicy; Baker McKenzie; Clifford Chance; CMS; Deloitte Legal; DPPA Legal Grzonek Świdnicki; DWF; Greenberg Traurig; Hogan Lovells; Kochański & Partners; Linklaters; Miller Canfield; Rymarz Zdort; Smolarek Rogala Caban; Vistra Legal; White & Case; Wolf Theiss.

W kategorii doradztwa podatkowego i finansowego nagrodę otrzymała firma Crido, tak samo jak rok wcześniej.

Za transakcję inwestycyjną roku 2022 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wśród 21 wytypowanych dealów,  uznano zakup przez firmę Google Poland dwóch biurowców trzybudynkowej budowli The Warsaw HUB od belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco. Obsługiwały ją kancelarie Baker McKenzie, Dentons, Rymarz Zdort.

Nagrody Eurobuild Awards przyznaje co roku grupa mediowa Eurobuild działająca od 1997 r. w dziedzinie dostarczania  informacji w branży nieruchomości i budownictwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Firma jest m.in. wydawcą internetowego portalu EurobuildCEE i największego w regionie branżowego miesięcznika poświęconego rynkowi nieruchomości „Eurobuild Central & Eastern Europe”.

CEE Investment Awards

Nagrody CEE Investment Awards rozdano 28 październiku 2022 r. podczas uroczystości zorganizowanej w hotelu Intercontinental w Warszawie. Była to ich 12. edycja.

Nagrody przyznała kapituła 54 jurorów, przedstawicieli branży real estate, w 40 kategoriach obejmujących Europę Środkowo-Wschodnią (CEE), m.in. dla najlepszych: dostawcy usług profesjonalnych, pracowni architektonicznej, firmy budowlanej, dewelopera biurowego, handlowego, magazynowego, transakcji inwestycyjnych roku, firmy prawniczej.

Kancelaria Greenberg Traurig została uznana za „Kancelarię Prawną Roku” 2022. W gronie kancelarii nominowanych do tej nagrody były także: Allen & Overy; Dentons; Decisive Worldwide; Eversheds Sutherland; Konieczny Wierzbicki; Miller Canfield; Noerr; Penteris; Rymarz Zdort; Smolarek, Rogala, Caban; Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; Viroux & Partners.

W kategorii doradztwa podatkowego i finansowego nagrodę otrzymała firma Baker Tilly TPA, podobnie jak rok wcześniej.

Nagrodzono także cztery transakcje inwestycyjne, pogrupowane według wartości. W nowej, wprowadzonej w tym roku, kategorii transakcji o wartości ponad 500 mln euro wyróżniono zakup przez firmę Google Poland za 582,71 mln euro dwóch biurowców The Warsaw HUB od belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco. Obsługiwały ją kancelarie Baker McKenzie, Dentons, Rymarz Zdort.

W kategorii dealów o wartości ponad 100 mln euro nagrodę przyznano transakcji zakupu za 112,5 mln euro przez firmę inwestycyjną Savills Investment Management centrum logistycznego A2 Warsaw Park, w Adamowie koło Grodziska Mazowieckiego, od firmy inwestycyjnej Invesco Real Estate. Obsługiwały ją kancelarie Wolf Theiss i Greenberg Traurig. W kategorii transakcji o wartości od 50 mln do 100 mln euro nagrodzono deal, w którym firma Macquarie Asset Management kupiła magazyn sieci sklepów Żabka w Radzyminie od spółki Logistic Property Investment, należącej do Grupy Żabka i zarządzanej przez Żabka Property Fund. Żabce przy zawarciu umowy sprzedaży i najmu zwrotnego doradzała kancelaria Rymarz Zdort. W kategorii transakcji o wartości od 20 do 50 mln euro nagrodę przyznano transakcji nabycia przez firmę Solida Capital Europe biurowca West 4 Business Hub I od firmy deweloperskiej Echo Investment, obsługiwanej przez kancelarie Allen & Overy i Dentons.

Nagrody CEE Investment Awards przyznaje co roku grupa mediowa Europa Property działająca w dziedzinie dostarczania  informacji w branży nieruchomości i budownictwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Południowo-Wschodniej, Wspólnoty Niepodległych Państw postsowieckich i Rosji. Firma jest m.in. wydawcą internetowego portalu Europaproperty.com oraz drukowanych kwartalnych przewodników po rynku nieruchomości w podziale na kraje i sektory.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl