DLA Piper we włoskim przejęciu krajowego funduszu emerytalnego od niderlandzkich ubezpieczeniowców

272

Jak ustalił “Rynek Prawniczy”, kancelaria DLA Piper doradzała włoskiej firmie ubezpieczeniowej Generali przy akwizycji towarzystwa funduszy emerytalnych MetLife w Polsce od niderlandzkiej grupy finansowej NN Group.

We wrześniu 2022 r. NN Group poinformowała o sprzedaży włoskiej firmie ubezpieczeniowej Generali emerytalnego biznesu w Polsce, przejętego w kwietniu 2022 r. od amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej MetLife,wraz z całą jej polską działalnością. Powszechne Towarzystwo Emerytalne Generali podpisało umowę nabycia przedsiębiorstwa od Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego MetLife, która przewiduje przeniesienie umowy o zarządzanie otwartym (OFE) i dobrowolnym (DFE) funduszami emerytalnymi oraz odpowiednich składników przedsiębiorstwa. W październiku NN Group zmieniła nazwę MetLife PTE na NNLife PTE, które zarządza aktywami o wartości 11,4 mld zł aktywów; pod tym względem jest piątym towarzystwem emerytalnym w Polsce, z prawie 8 proc. udziałem w rynku OFE i bazą klientów liczącą 1,5 mln osób. Dzięki jego przejęciu Generali awansuje w tej klasyfikacji na czwarte miejsce, z 19,2 mld zł aktywów, ok. 13 proc. udziałem w rynku i bazą 2,4 mln klientów.

Transakcję muszą zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ma być sfinalizowana w pierwszym kwartale 2023 r.

Włoska grupa finansowo-ubezpieczeniowa Generali, założona w 1831 r., dziś obecna jest w 50 krajach. Zatrudnia 75 tys. pracowników obsługujących 67 mln klientów. W Polsce działa od 1998 r.  Oferuje ubezpieczenia majątkowe (samochodu, mieszkania, firm), na życie, fundusze emerytalne i inwestycyjne.

Grupa NN to niderlandzka firma finansowa, do której należą m.in. towarzystwa ubezpieczeniowe Nationale-Nederlanden i ABN AMRO Insurance. Działa w 11 krajach  Europy i w Japonii. Jej 15 tys. pracowników świadczy usługi z zakresu finansów, produktów i usług emerytalnych, ubezpieczeń oraz usług bankowych dla 18 mln klientów. W Polsce działają spółki: Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń; Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie; Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne; Nationale-Nederlanden Usługi Finansowe.

– To przejęcie daje nam szansę na strategiczny wzrost i wzmocni naszą pozycję w zakresie zarządzania aktywami w Polsce, która jest  jednym z naszych kluczowych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu będziemy rosnąć na rynku emerytalnym, jednocześnie rozszerzając na ten ważny segment klientów nasze ambicje bycia partnerem na całe życie – skoemntował Josef Benes, prezes  Generali Investments CEE.

Kancelaria DLA Piper potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, ze w transakcji doradzała firmie Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne podając, iż obsługę wykonywali Rafał Kluziak, Jakub Szczygieł, Natalia Cichocka, Konrad Nazarowski – z zespołu prawa handlowego, fuzji i przejęć.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl